Becayiş Talepleri Bu Başlık Altında

marcus_oredius

Üye
Üye
lütfen bercayiş yapmak isteyen arkadaşlar şu kurallara göre yapsın

bulunduğu kurum:
bulunduğu il:
bercayiş istediği iller:
özel koşullar:

örnek
bulunduğu kurum: gıda, tarım ve hayvancılık
bulunduğu il: siirt
bercayiş istediği iller: eskişehir, bozüyük, kütahya
özel koşullar: yoktur.

RaMo-KeSo

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar atanan herkese hayırlı uğurlu olsun atanamayan arkadaşlar üzülmesin en kısa zamanda atanırsınız inş. arkadaşlar ben Kars Kamu Hastaneler Kurumuna (Ortaöğretim/Lise) atandım becayiş düşünen arkadaş var mı ? Giresun Şebinkarahisar'lıyım benim bölgeme atanan ve becayişi düşünen arkadaş var ise benimle bağlantı kurarsa çok sevinirim Giresun-Gümüşhane-Sivas-Bayburt-Ordu-Trabzon vb. illerden biri atanan memleketi Kars olan veya memleketi çevre illerden olan becayişi düşünen arkadaşlar avramco@hotmail.com veya bu formdan bağlantı kurarsa çok sevinirim hayırlı günler

Kurum : Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu
İl : Kars
Becayiş İstediğim İller : Giresun-Gümüşhane-Bayburt-Sivas-Trabzon-Ordu- Yakın İller-vb.
Özel Koşul : Genel Özürlü

turukku

Üye
Üye
arkadaşlar asaleten atanıncaya kadar becayiş olmuyor diye biliyorum

marcus_oredius

Üye
Üye
eğer müdürün onaylarsa asaletin olmadanda yapılır ( mdürüme sordum)

erciyes57

Üye
Üye
selam: il.ADANA M.E.B. HİZMETLİ İSTEDİĞİ İLLER:ankara .eskişehir.kırşehir. kırıkkale .yozgat. çorum.çankırı.

ztatar

Üye
Üye
izmir dokuz eylül üniversitesi, ankara ile bacayiş yapmak istiyorum. ilgilenen var mıdır?

mahmut1983

Üye
Üye
ardahan gıda tarıma memur olarak atandım.ordu iline becayiş yapmak istiyorum.ilgilenen varsa lütfen yazsın(aöğretim genel özürlü)

ertan1973

Üye
Üye
kurum:MEB HİZMETLİ
İL:HATAY/ERZİN
beceyiş istediği iller:ADANA/MERSİN /İZMİR
özel koşul:genel özürlü Bu illerde olupta becayiş isteyen arkadaşlar olursa görüşmek isterim İstenirse bir yıllık aday memurluk süresi dolduktan sonrada becayiş yapabiliriz MSN:ertan_bella@hotmail.com burdan bana ulaşabilirsiniz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bütün yönleriyle devlet memurlarının becayişi hakkında bilinmesi gerekenler

Bu yazımızda, Devlet memurlarının becayiş hakkında bilmesi gereken her şeyi detaylarıyla açıklamaya çalışacağız.

657 sayılı Kanunda becayiş kavramı var mıdır?

Devlet memurları arasında çok sık kullanılan becayiş kavramını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu incelediğimizde göremeyiz. Becayiş kavramının 657 sayılı Kanundaki karşılığı karşılıklı yer değiştirme kavramıdır. Bu kavram kaynağını 6245 sayılı Harcırah Kanununun mülga 4 üncü maddesinden almaktadır. Ancak, şuanda bu Kanunda da becayiş kavramı bulunmamaktadır.

Farklı kurumlarda çalışan personel arasında becayiş yapılabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun karşılıklı olarak yer değiştirmeyi düzenleyen 73'üncü maddesinde; 'Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.' hükmüne yer verilmiştir.

Devamı için tıklayınız.

aytac_001

Üye
Üye
bulunduğu kurum: bülent ecevit ünversitesi (memur)
bulunduğu il: zonguldak
bercayiş istediği iller: burdur, antalya, ısparta veya çevre iller
özel koşullar: yok

Burakalp

Üye
Üye
ztatar İzmir dokuz eylül üniversitesi ile ilgileniyorum fakat. Ordu İli sana uyar mı?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Devlet memurları nasıl becayiş yapabilir?

Devlet memurlarının becayiş hakkı çeşitli platformlarda en çok sorulan konular arasında bulunuyor. Becayişin hangi şartlarda yapılabileceği, şartları ve hangi dönemde nasıl başvurulabileceği birçok kamu çalışanı tarafından merak ediliyor.

Devlet memurları ailesinin tamamını ilgilendiren bu hususu bu yazımızda ayrıntılı olarak açıklayacağız.

PEKİ, BECAYİŞ NEDİR?

Becayiş kelime anlamı itibariyle iki kişi arasında eş değer hareketle, mütekabil şekilde gerçekleşen durumu ifade etmektedir. Kavram olarak ise 657 sayılı Kanununda belirtilen şartlar ile iki memurun “karşılıklı olarak yer değiştirme” suretiyle atanması anlamını taşır.

Becayişe, 657 sayılı Kanunun 73 üncü maddesinde bulunan “Ayni kurumun başka başka yerlerde bulunan ayni sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler, bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirin uygun bulmasına bağlıdır.” hükmü ile yasal temel bulmuştur.

Kanunda görüldüğü üzere becayiş için beş şart vardır:

1- İki kişinin de memur olması,

2- Memurların ayni kamu kurumunda çalışıyor olması,
3-Memurların başka başka yerlerde olması,

4-Memurların ayni sınıfta olması,

5- Atamaya yetkili amirin uygun bulması.

Kanun becayiş hakkını memur statüsündeki kamu çalışanlarına vermiştir. Öte yandan yargı kararları birçok Kurumda 657 sayılı Kanuna göre memur statüsündeki, kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personelin de becayiş isteyebilmesini sağlamıştır. 73 üncü madde yalnızca memurları andığı için 657 sayılı Kanuna göre işçi statüsünde çalışanlar becayiş söz konusu değildir.

Becayiş Yapabilmek İçin Hangi Şartlar Oluşmalıdır?

Becayişin gerçekleşebilmesi için gerekli olan şartları sırası ile örnek vererek açıklayalım:
- Becayiş yapılabilmesi için iki devlet memuru söz konusu olmalıdır. Ayni kurumda 657 sayılı Kanuna göre memur olarak çalışan biri ile işçi statüsünde çalışan biri karşılıklı larak yer değiştirmeye tabi değildir.

- Becayiş yapmak isteyen memurların ayni Kurumda görevli olmaları gerekir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde çalışan bir memurun Tarım Bakanlığı’nın taşra teşkilatından çalışan bir memurla karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanması mümkün değildir. Kurumlar arası naklen atama olarak adlandırılan kurumlar arası geçiş kendi özel mevzuat düzenlemelerine tabidir, becayiş ile alakası yoktur.

- Aynı Kurumun farklı yerlerde çalışan memurları karşılıklı yer değiştirebilir. Örneğin Çalışma ve İş Kurumu’nun taşra teşkilatından Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde çalışan bir memur İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde çalışan bir memur ile becayiş talebinde bulunabilir.

Ayni Unvandaki Personel Başvurmalıdır

Becayiş talebinde bulunan memurlarının bu talebinin kabul görebilmesi için bir başka zorunlu şart, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen hizmet sınıfları ile unvanlarının ayni olmasıdır. Kanunda kamu hizmeti görevleri ve bu görevlerde çalışan Devlet memurları görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayrılmıştır. 657 sayılı Kanunda on sınıf sayılmıştır. Farklı sınıflar arasında yer değiştirme suretiyle atama yapılamaz.

Örnek ile ifade etmek gerekirse Avukat unvanındaki memurlar kendi arasında, Müfettiş Yardımcısı unvanındaki personel kendi arasında, Öğretmen unvanındaki memurlar kendi arasında, polisler kendi arasında becayiş yapabilir. Ayni Kurumun personeli olsalar da Genel İdare Hizmetleri sınıfındaki bir memur Teknik Hizmetler Sınıfındaki bir memur ile becayiş yapamaz.

Atamaya Yetkili Amir Onaylamalıdır

Karşılıklı olarak yer değiştirmenin atamaya yetkili amirce uygun bulunarak kabul edilmesi başka bir şarttır. Burada atamaya yetkili amir ifadesi önemlidir. Becayiş talebi örneğin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatında çalışan memurlar arasında olacaksa bu konuda kararı 3254 sayılı Kanun gereğince Genel Müdür verecektir.
Örneğin Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ile Adana 6. Bölge Müdürlüğü’nde görevli iki şef karşılıklı yer değiştirme talep etmişse bu konuda kararı Bölge Müdürü veremez, zira atamaya yetkili amir değildir. Verilecek becayiş dilekçeleri atamaya yetkili olan makama yani Genel Müdürlüğe gönderilir. Ancak memurların becayiş başvuruları dilekçe ile çalışılan Bölge Müdürlüklerine yapılacaktır, doğrudan merkeze yapılamaz, bu usulsüz müracaattır ve 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre uyarma cezası gerektiren bir suçtur.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ; Umarım 2013 ÖMSS Atamalarında Becayişe hiç gerek kalmadan herkes Gönlündeki İle & Kuruma atanır ...

ALLAH YAR & YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞALLAH ....

Saygılar ...

dudu_mersin

Üye
Üye
kardeşim adanada oturuyor. ilk atama hizmetli olarak kamu hastanelerine yozgata atandı. hala yer değişikliği yapmadıysan haber bekliyorum mail ile ulaşabilirsin.

Alper58

Üye
Üye
bulunduğu kurum: Giresun Üniversitesi
bulunduğu il: Giresun
bercayiş istediği iller: Kayseri
özel koşullar: yoktur.

Becayiş isteyen varsa e-mail de atabilir. alperkarakuzu@live.at
Bu durum aday memurlar içinde geçerli mi acaba?

karakartal71

Üye
Üye
sizin çalıştığınız kurum üniversite nasıl becayiş yapmayı düşünüyorsunuz bence çok zor boşuna heveslenmeyin derim.normal bi kurumda olsanız belki tabi onunda garantisi yok editörün dediği gibi 657 de yasal dayanağı yok becayişin

karakartal71

Üye
Üye
bulunduğu kurum: bülent ecevit ünversitesi (memur)
bulunduğu il: zonguldak
bercayiş istediği iller: burdur, antalya, ısparta veya çevre iller
özel koşullar: yok

sizin çalıştığınız kurum üniversite bence becayiş yapmanız biraz zor gibi görünüyor. normal 657 ye bağlı olarak milli eğitim sağlık bakanlığı gibi kurumlarda olsanız belki olabilir çünkü sizin kurumunuz tek olan bi kurum başka bi yerde karşılığı varmı anca başka bi üniversitede kendi durumunuzda olan birisini bulacaksınızda öyle

yaylagüzeli

Üye
Üye
bulunduğu kurum: istanbul diyanet işleri başkanlığı hizmetli
bercayiş istediği il: istanbul sağlık bakanlığı veya başka kurum
özel durum: ortapedik

Tekerlekli Sandalye