Bedensel Engelli Öğretmenlerde Dahil 40 Yaş Şartı Kaldırıldı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırı kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 28 ocak tarihli sayısında yayımlandı.

Buna göre, "öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak" şartı yürürlükten kaldırıldı. Bu yaş sınırı, bedensel engeli bulunan öğretmenlerin atamalarında da aranmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliği ile, “öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” şartı yürürlükten kaldırıldı. Bu yaş sınırı, bedensel engeli bulunan öğretmenlerin atamalarında da aranmayacak. Milli Eğitim kaynakları, 40 yaş şartının kaldırılması talimatının bizzat Bakan Nabi Avcı tarafından verildiğini bildirdi. 28 Şubat dönemindeki kılık kıyafet yönetmeliği mağdurlarının, bu yönetmelikte yapılan değişiklikle yeniden eğitime döndüklerini hatırlatan MEB yetkilileri, “kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesinin ardından af çıkan öğrenciler okullarına dönüp diplomalarını aldılar. Ancak bunlar okula dönebilmek için çok uzun süre bekledikleri için, pek çoğu 40 yaşın üzerindeydi. Bakan Bey bu mağduriyetin kaldırılması talimatını verdi. MEB öğretmen atama yönetmeliği de bu yüzden değişti.

Tekerlekli Sandalye