Bedensel engellilerin medikal ihtiyaçları üzerine çalışma yapıyorum

dogacd

Üye
Üye
Katılım
Kas 6, 2013
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Herkese Günaydınlar,
Ben şu anda Çukurova Üniversitesi son sınıf makine müh. öğrencisiyim.Bu sene yapacağım projeyi bedensel engelliler üzerine yapmak istiyorum.Bu konuda buradaki herkesin de sorunlarını dinlemek istedim.Sizden gelecek düşüncelerle projemi daha kullanabilir daha işe yarar hale getirebiliriz.

Örneğin; tekerlekli sandalye konusunda ne gibi sıkıntılarınız var? Sadece tekerlekli sandalye değil başka imalat ile çözülebilecek sıkıntılarınızı da dile getirebilirsiniz.
Teşekkür ederim, iyi günler...
 

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Katılım
May 19, 2010
Mesajlar
14,414
Tepkime Puanı
166
Puanları
63
Yaş
49
Konu çok geniş. Bir yığın şey sıralanabilir. İlk aklıma gelen daha dün bir arkadaşımın dıştan dışa 50 cm yi geçmeyen tekerlekli sandalye istemesi oldu. Bunu istemesindeki amaç aktif bi kullanıcı ve gittiği yerlerin çoğunda tuvalet vb gibi yerlere kapılardan geçip girememesi. Baya araştırdık yetişkinler için 50 cm lik sandalye yok. Pediatrik sandalyeler var onlarında en küçüğü 52 cm. Ki burda asıl sorun oturma genişliği oturma genişliği 40-45 cm olması gerekiyor. Geriye kalan 5-10 cm yede tekerler ve çemberin yerleştirilmesi lazım. Bu nasıl yapılır tam olarak kestiremiyorum.
Ve en en en önemlisi bu türden ürünlerin makul fiyatlarda olması. Tekerlekli sandalye için konuşacak olursak, bir tekerlekli sandalye kullanıcısı için en önemli şey sandalyenin ağırlığı ve katlandığında az yer kaplamasıdır. 4.5 kg lik sandalyeler var fiyatları 4-5 bin tl çivarı.Tabi bu parayı verecek engelli sayısı çok çok az.

Kısaca özetlemek gerekirse
1: Hafif ve az yer kaplayan sandalye
2: Sandalyenin son kullanıcıya ucuza verilmesi
3: Sandalye genişliğinin minimuma indirgenmesi
 

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Katılım
Nis 23, 2012
Mesajlar
9,302
Tepkime Puanı
64
Puanları
48
Yaş
53
Merhaba dogacd,

Öncelikle tebrik etmek isterim bizler için bir proje çalışmanız olduğu için. Engellilerin daha fazla hayattan engellenmemesi adına araştırma yapan tüm öğrenci ve araştırma görevlilerini çok takdir ettiğimi belirtmek isterim. Biliyorum ki bizler için çok daha kullanışlı ürünler geliştirmeye yönelik her çalışma sonucunda daha kolaylıkla kullanabileceğimiz ve hayatı daha da engelsiz kılabileceğimiz bir gelecek üzerine çalışıyorsunuz. İşte bunu bilmek bile gerçekten çok sevindirici.

Ben tekerlekli sandalyeyi sadece banyo sandalyesi olarak kullanmıştım geçici bir süre ameliyat sonrasında ama koltuk değneklerini uzun yıllar kullandığım için bu konuda sıkıntım vardı ve hala da devam ediyor şu an kullanmasam da iki kolumun dirsek kısımlarını destekleyen maddenin sert ve insan tenine uygun olmamasından dolayı zaman içinde eti çürüttü ve hala mosmor bir şekilde sanıyorum kalıcı ama farklı bir maddeden üretildiğinde kullanırken sonsuz fayda sağladığımız bu ürünün sağlam kol dirseklerini bu kadar kötü etkilemesini de önleyebiliriz diye düşündüğümden size iletmek istedim.

Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamı dileklerimle,
 

mahirarslan

Üye
Üye
Katılım
Ocak 3, 2012
Mesajlar
27
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
dogacd öncelikle başarılar dilerim medikal ürünlerde özellikle akülü sandalyelerde kullanım amacına göre farklılıklar olabilir bunlar isteğe bağlıdır aralarında fiyat farkıda olabilir ama kumanda(joystik),beyin,motor ve dişli kutusu bunlar en önemli parçalardır bütün modellerde standart olur özellikle bu parçalar sağlam olmalıdır kesinlikle çin hurdası olmamalıdır
 

sinandeniz

Üye
Üye
Katılım
May 23, 2010
Mesajlar
890
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
çokkkk engelli adına engellilerin faydasına olacak çalışma yaptıklarını söyleyenler oldu ama allah razı olsun hiçte ufakta olsa bi sonuç göremedik aksine gün gün engelli adına herşey daha kötü oluyor hele hele medikalm ürünleri engelliler için kasap dolabındaki ciğer kediye nekadar uzaksa medikal ürünleride engelliye okadar uzak sandalye en olmassa olmazımız halil beyin de dedii gibi güzel bi sandalye güzel sandalyeden kastımda hafif olması malzemesinin kaliteli olması kullanıçlı olması e bu özelliklere sahip bir sandalyede 5 6 bin e bi rakkamda biz engellilerin ancak rüyasında görebileceği bir rakkam ki rüyamıza bilem gelmez gelmesi için o gün baya bi yağlı hatrıı sayılır bi yemek yememiz lazım ki bu da çok uzak :) devlet soaolsun az çok akmasada damlar cinsiden bi rakam 3 aylık veriyordu onuda şu aralar sudan sebeplerle kesmeye başladı aslında kesme sebebide belli suriyelilere kaynakk lazım o kaynakta biz engellilerden bulundu haram olsun bu devlete benden geçen her kuruş hakkımıı elbet bu dünyada olmmasada öteki tarafta alacak allah
 
Tekerlekli Sandalye
Üst