Belden aşağısı felçi biri hangi oranda rapor alır?

denizergin1

Üye
Üye
selam nasilsiz sizden ricam %90 uzeri rapor icin..soyle bisey engeli arkadas belden asagisi tamamen felcli ve sol elde bira sorun var benim orenmek istediyim sizce ve bilgilize dayanarak bu engeli ar5kadasa %90 uzeri rapor verirlermi?
not engeli nakil araci icin ötv indirimi.ilginize tesekur ederim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ailesinden birisi adına araba alacaksa %90 oranda rapor verilebilir, normalde bu tip hastalara %70-80 gibi oran veriliyor ama araç için isterlerse 90 alabiliyor tabi doktorların takdiri ama bizzat tanıdıgım kişiler var %90 rapor alabildiler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Belden aşağısının felç olması direk %90 oranında rapor demek zaten. Birde sol koldaki hareket kısıtlılığı eklenirse çok rahat alırsınız.

denizergin1

Üye
Üye
peki ozurlu sahis isterse akrabasının adına koyobiliyormu yoksa kendi adinami kaliyor arac

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Araç engelli adına oluyor ancak 3. dereceye kadar akrabaları sürebiliyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir düzeltme yapayım. Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar için eğer araçta özel donanım yoksa o aracı herkes kullanabilir. Önceden 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabiliyordu son düzenlemeyle bu saçma uygulama kaldırıldı.

denizergin1

Üye
Üye
Bir düzeltme yapayım. Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar için eğer araçta özel donanım yoksa o aracı herkes kullanabilir. Önceden 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabiliyordu son düzenlemeyle bu saçma uygulama kaldırıldı.

peki hocom eminmisiniz bu konuıda ve kesin olarak hangi kurumdan orene blirim.veyara ozurlunun eniştesi kulanabilirmi

denizergin1

Üye
Üye
ucuncu derece akrabaları olayı kaltımı gercekten ozurlu aracı herkes kulanabilecekmı acaba arkadaslar??

denizergin1

Üye
Üye
arkadaslar yokmu bılgısı olan lar lutfen yorumlarınızı beklıyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Söylediğim bilgi nettir. Araçta özel donanım yoksa veya araç otomatik vitesli ise o aracı herkes kullanabilir. İlgili yönetmeliği şimdi bulamadım bulunca eklerim.

denizergin1

Üye
Üye
Söylediğim bilgi nettir. Araçta özel donanım yoksa veya araç otomatik vitesli ise o aracı herkes kullanabilir. İlgili yönetmeliği şimdi bulamadım bulunca eklerim.

ozel donanım yok hic biselilde ama otomatik vites deyil normal vitesli alakası varmı hocam peki?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel donanım yoksa kullanırsınız sorun yok...

denizergin1

Üye
Üye
cok tesekur ederim bu bilgiler icin...yaniz hocam oyle bi sorun var bende bu gun polıs merkezındeydım arac ruhsat kaydı ıcın ve polis arkadasa sordugumda sizden aldigim bilgiyi oyle bi generge olmadigini soyedi ve sadece 3. derece akrabalar surebileceyini soyledi kafam karisti ondan sizden kesin bilgi almak istedim. siz oyle de diyince sevindim aslında ama emin olmak istiyorum ..ilginize tesekur ederim.

denizergin1

Üye
Üye
Hocam raporu aldik aracida aldik cok sukur bi sikinti yok ama kafama takilan sizin dediyiniz gibi olmadi ruhsatta 3.dereceye yakin akrabalar kulanir diye yazdi siz bu uygulama kalkti dediniz.bunu nasil duzeltebilirim

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam denizergin1,

Hayırlı, uğurlu olsun arkadaşım hem raporunuz hemde aracınız. En güzel günlerde, en hayırlı işlerde kullanmanızı diliyorum. Anlayamadığım şey raporunuzda belirtilen 3. dereceye yakın akrabaları kullanır yazısı sizin için uygun değil mi? yada ne gibi bir sorun oluşturabilir ki? şayet aracı kendiniz kullanmak istiyorsanız o başka bir durum ama bu konuyu merak ediyorum bir açıklama yapabilir misiniz?

denizergin1

Üye
Üye
selam Gazoz Agacı .iarkadasım ben zaten kulanıyotum onun her ihtiyacı icin ben gidiyorum ama benım sorum bunun içindi ben yurt dısına gıdecem benim babam dayımı hastahaneye vesayrı gibiyerlere alacak cunku su anda sadece babam bu işi gorebilir babamda enistesi oldugu icin 3.dereceye girmiyormus.bede arastırdım bu 3.derece akraba olayı kaltıgını soylediler ama kanun 2011de cıkmısa neden emlıyet mudurluyu bunu uygulamıyor kafam cok karıstı arkadasım

denizergin1

Üye
Üye
bide bunu paylasmak itedim

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

denizergin1

Üye
Üye
ve bu ama burda yazmıyor 3.derece akrabalık kafam karıstı vallah

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili düzenlemenin linkini vereyim:> Ba

Daha iyi anlamanız için yönetmelikte kırmızı yazılan yerler yönetmeliğin eski halinde vardı ancak yeni halinde bunlar kaldırıldı.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “[araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup,]İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Tekerlekli Sandalye