Ben emekli maaşı beklerken SGK'nın rezilliği karşısında ne yapmalıyım??

Selamlar,

Ya arkadaşlar Allah aşkına bana bir yol gösterin, aklımı yitirceğim için hayrını göremeden emekli olacağım.

Hepimizin bildiği gibi SGK; gün borçları, doğum borçlanması ödenmeden hastaneye sevk vermiyor. Yanlış mıyım?

Primlerini ödeyip hastaneye sevk edilen biri hastanede muayene edildikten sonra maaşın yatacağı günü bekler. Hastane raporunda yaşanacak muhtemel sorunlar olmadıkça (prim borcu vs) herhangi bir sorun yoktur zira borcu olan engelli hastaneye sevk alamaz.

Böyle olacağından emin olduğum için, hastanede muayene olduktan sonra emekliliğimi beklemeye başladım...

Dün sabah bir yazı geldl, SGK'dan

"69 tl borcunuz var, ödeyip tekrar emeklilik başvurusu yapın"

Lütfen yardımcı olun bana: Nedir bu? 4 aylık toplu maaş alacağımın güvencesiyle yakınlarıma, bakkala, tüpçüye borçlanmışken bu düştüğüm durumun hesabını kime, nasıl sorayım..? Gün borcum varsa neden hastaneye sevk edildim?

İlginiz ve duyarlılığınız için şimdiden teşekkür etmek istiyorum.

Hay allah. Gün borcu çokta fazla değilmiş. Nasıl olduda gözden kaçtı anlayamadım. Prim gün borcunu ödersiniz ödemesinede yeniden hastaneye sevk isterlerse o kötü olur. Şimdi sevk etmezler yada ederlerde diyemiyorum. SGK nın ne zaman ne yapacağını kestirmek o kadar zor ki... Çok çok geçmiş olsun sizin adınıza üzüldüm.

Selam yasminn,

Güzel kardeşim senin adına çok üzgünüm ama anlayamadığım bir nokta var o da şu cümlen ki ;

''Hepimizin bildiği gibi SGK; gün borçları, doğum borçlanması ödenmeden hastaneye sevk vermiyor. ''
SGK neden emeklilik işlemleri için başvuran engelliyi hastaneye sevk etsin ki? Yani en azından ben erken engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olduğumdan bilemiyor olabilirim kardeşim ama SGK nın acaba malulen emekliliğe başvuranlara yaptığı bir uygulama mıdır bu?

Ayrıca ; '' Primlerini ödeyip hastaneye sevk edilen biri hastanede muayene edildikten sonra maaşın yatacağı günü bekler. '' maaşının yatacağını nereden bilebilir ki ? yani emekliliğe başvuru işlemin gerçekleştiğine dair elinde bir belge var mıydı ? sana en geç şu tarihte maaşın bağlanacak al bu tahsis numaranı kaybetme iyice sakla dediler mi?

Sevgili yasminn kardeşim emin ol senin emekli olmanı bu dünyada en çok isteyen ve bunu canı gönülden dileyen insanların başında geliyorum ki yukarıda yüce rabbim şahit olsun ama anlayamadığım bu sorularımın cevabını verebilirsen ben yine sana elimden gelen yardım ve desteği esirgemeden bildiğim her konuda seve seve manevi güç vermeye devam edeceğim. İnan ben senin '' emekli oldum arkadaşlar '' şeklinde müjdeli haberini okumayı beklerken bu son durumunla ilgili şoktayım :(

Selamlar Halil bey,

Sizce tekrar hastaneye sevk edilme ihtimalim var mı? Bunu düşünmek bile istemiyorum.. :(

Sevgili Gazozağacı,

Bana SGK'nın söylediği buydu. Yani "beni hastaneye sevk edin biran önce bitireyim işlemlerimi" dediğimde bana "tüm borçlarınız bitmeden sevk edilemezsiniz. Eksik 102 günüm birde doğum borçlanmam vardı, bağkurdan günlerimi ödedim, doğum borçlanmamı yatırdım ve SGK'ya teslim ettim. İşlemleri yaparken 160 tl eksik olduğunu söylediler, 2 saat içinde annem bankadan ödeyip verdi dekontu görevliye.

Bana: "Al bu tahsis numarasını sakla, bütün işlemlerin bitti... şimdi artık bir ay sonra bu numarayla 170'i ara, ordan bilgi alacaksın" dediler. Bunu hastanede raporumu organize eden yetkili Sağlık Kurulu Doktoru söyledi. Bende 4 aydır bunu yapıyorum ve her aramamda "başvurunuz incelenmiş raporlarınızın hazırlanması bekleniyor" diyorlardı...

Canım arkadaşım, emin ol olumlu bir şey duyduğum an (inşallah) hemen siteye girip "yaşasıınnnnnnnn" diye bir başlıkla bunu sizlere bildireceğim. Yani benim "yaşasınnnn" diye bir konu açtığımı görürseniz korkmayın; delirmedim... :)

Şaka bir yana cidden ne yapacağımı, ne düşüneceğimi şaşırdım. 69 tl ödeyip tekrar başvuru yapacağım, o da sürse bir 3 ay 7 aylık kaybım var. Yaşadıklarımı ve süreci anlattım. Yani prim günü eksiğiyle ilgili bir sorun olmaması gerekiyor değil mi? Ne yapmalı ? Bunun hesabını kime sormalı?

Yasmin sesli düşündüm sadece. İnşallah tekrardan hastaneye sevk edilmezsin. Şimdilik iyi düşünelim iyi olsun.

Merhaba yasminn,

Bunun hesabını kime sormalı? İşte bu cümlede takılıp kaldım sevgili kardeşim :( erkek olsaydım hani öyle böyle değil ama sağlıklı bir erkek olsaydım emin ol şimdi seninle birlikte hani o sana "Al bu tahsis numarasını sakla, bütün işlemlerin bitti... şimdi artık bir ay sonra bu numarayla 170'i ara, ordan bilgi alacaksın '' diyen Sağlık Kurulu Doktorunu sonrasında da SGK görevlisini ziyarete gelirdim elimde çiçeklerle (!!! ) yok böyle bir haksızlık arkadaşım ? ama dur sen benim celallenmeme bakma sen sakin ol ve en kısa zamanda yanında dediğim gibi şöyle güçlü, kuvvetli, sağlıklı bir adam gibi adamla SGK ya git ve 170 i aramak istemediğini sana net, anlaşılır, açıklayıcı bir çözüm bulmalarını rica et...önce rica et baktın ki olmuyor benden de selam söyle...aslında tüm pozitif düşüncelerime rağmen yok kendimi tutamıyorum kardeşim...bu ülkede engellilere uygulanan bu zulüm nedir böyle ? nereye kadar devam edecek ? yok bir şeyler yapmak lazım!!!

Benim senden isteğim peşini bırakma sakın vazgeçme , oturma, susma, küsme...bugün yada en kısa zamanda bu işi çözmeye çalış...

Senin '' "yaşasıınnnnnnnn" mesajını okuyuncaya kadar bu sayfalarda o güzel müjdeni okuyuncaya kadar içim rahat etmeyecek kardeşim en kısa zamanda güzel haberlerini bekliyorum ...beklemekten vazgeçmeyeceğim...

Dualarım seninle...

Canımsın... Öyle koluna takıp yanında götürecek bir ADAM olsaydı yaşamımda, bütün bunlar olmazdı zaten.. Komşunun kocasıyla bu iş yürümez, yine ben gidip arayacağım hakkımı. Bugün sabahtan trafik kazası davası vardı, ona iştirak etmek zorundaydım. Öğleden sonrada Can'ın okulununa gitmem gerekiyordu. Bu günlerdir yememi, içmemi, uykumu bozan çok mühim işi yarına ertelemek zorunda kaldım.

Bir evin hem anası- hem babası-hemde evi geçindiren evin direği olupta dışarda böyle yok kaza mahkemesi, yok SGK ziyareti gibi sorunlar girince işler karışıyor. Yarına kadar da uyku yok yarın bakalım göreceğiz..

planım şu; yarın sakin sakin mağdur bir engelli modeliyle SGKya gideceğim. Tüm masumiyetimle ödememi yapıp işlerin hızlanması için yetkililere rica edeceğim. hatta belkide biraz ağlarım... zira çok doldum.

Amaaaa maaşım bağlandığı gün Sgkda benim 7-8 ay kaybıma sebep olan tüm çalışanları dava edeceğim. Toplam kaybettiğim maaş kadar maddi ve 300.000 tl manevi tazminat istemiyle dava açacağım. İşte o zaman hepimiz göreceğiz engellileri önemsememek nelere kadirmiş....

Ama hala bu konuyla ilgili bilgisi olan birileri yorum yapmıyor Gazoz ağacım birtek ben mi SGK mağduru olmuşum acaba

:) Sen de benim canımsın...seni o kadar iyi anlıyorum ki...bu ülkede engelli olmak zaten yeterince zor iken bir de engelli kadın olmak yok yetmemiş gibi hem anne hem baba hem her şey olabilmek bir başına ne kadar zordur ah kardeşim onu asıl bana sor diyesim geldi :) ama merak etme geçecek bugünler de bitecek sen ki neler neler atlattın bir SGK aksiliğini mi atlatamayacaksın ?

Bu da geçer...geçecek...geçmek zorunda zaten kardeşim. İnşallah sen kendi bildiğin, istediğin şekilde planını gerçekleştireceksin ve sonuç mükemmel olacak.

Planına bayıldım, yorumuna da :) '' planım şu; yarın sakin sakin mağdur bir engelli modeliyle SGKya gideceğim. Tüm masumiyetimle ödememi yapıp işlerin hızlanması için yetkililere rica edeceğim. hatta belkide biraz ağlarım... zira çok doldum. ''

İçinden geldiği gibi yap kardeşim bu konuda benden sana izin :) ah kardeşim ahhh çok üzgünüm çünkü sana ancak bu sayfalarda yazarak yanıt verebiliyorum daha fazlasını yapamıyorum o yüzden...ama dualarım hep seninle olacak buna inan...

Şunu hissediyorum zaten, fiilen yanımda değilsin ama dualarının etkisi çok büyük. Talihsiz olayların çözümü zor, o sebeple hızlı bir çözüm beklemek ütopik olur ama ben senin bu can dolu, duygu dolu, içten mesajlarını okurken Rabbim bana kabullenme gücü veriyor. Emin ol, bu böyle..

Geri