Ben yetim maaşı, eşim 2022 maaşı alıyor. Annemin emekli olması.?

murat tarsuslu

Üye
Üye
babamdan bağkur yetim maaşı alıyorum. yaklaşık 330 tl. eşim 2022 maaşı alıyor muhtaç maaşı. ( %84 raporlu) evlendikten sonra bildirdik. bu yaz evraklarını tamamladım şu an ankaradan yanıt bekliyoruz. başkaca bir gelirim yok. oturduğumuz daire bana ait. annemde bizimle kalıyor ve hem kendi emekli maaşını hemde babamdan dul maaşını alıyor.
bu durumda eşimin maaşı kesilir mı? annemin bizimle yaşaması maaşın iptaline neden olur mu? öyleyse annemin ikametgahını başka yere alsak faydası olur mu?
evde bakım ücreti talebimizde annemin maaşının yüksek olması nedeniyle reddedildi. evli olan kızkardeşimin ikametgahını bizim eve alsak bir sorun olur mu? kızkardeşimin eşi emekli, bu bir sorun teşkil eder mi? annem zorunlu olarak ikametgahını bizim evden taşıyacak zira toki konutlarında ikamet etmek zorunda. bu durumda kızkardeşim bize bakacak. eşinin emekli olması sorun olur mu?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tek tek yanıtlamaya çalışayım;

Eşiniz 2022 maaşı alıyorsa sizde 330 liralık yetim maaşı alıyorsanız ikinizde maaşı kesilmez, burda annenin geliri ne kadar sizinle yaşaması sorun teşkil etmez sizin gelir annenizin geliri toplandığında evin giderlerini çıkartın mutfak gideri fatura gibi giderleri çıkartın ve evdeki kişi sayısına bölün 100 lirayı geçmemesi gerekiyor ki 2022 maaşı için sorun yatarmasın.
Evli olan kız kardeşinizi bakım maaşında evdeki kişi saıyısını arttırmak için alırsanız evli olduğundan dolayı bakmakla yükümlü olan eşininde geliri göz önüne alınır dolayısıyla eve ikamet aldırmanızın faydası olmaz.
Evli olan kardeş size bakarsa bakıcı olacaksa onun eşide bu hsaplamaya dahil edilecektir.
Son olarak annenin maaşı ne kadar?

murat tarsuslu

Üye
Üye
ben,eşim bebeğimiz ve annemin geliri kişi başı 400 tlyi geçiyor. peki komşuyu bakıcı gösteremez miyiz? illa akraba olması şart mı?
annem toplamda 950 tl alıyor. tam olarak anlamadım. annemin maaşı eşimin 2022 maaşını etkiler mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Komşu olmaz evet akraba olması şart aşağıda kimler bakıcı olabilir bakabilirsiniz,

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/

Anneniz 950 alıyorsa 330 lirada siz alıyormuşsunuz eşinizde raporuna göre 330 alıyordur dolasıyla siz evde bakım maaşı gelir kriterlerini aşıyorsunuz bu sebepten evde bakım maaşı alamazsınız.
Yukarda verdigim adreste de göreceğiniz gibi anneyide gelir hesabına dahil etmek zorundasınız ancak annenin adresini başka ikamete aldırmanız halinde sorun yaşamazsınız ve maaşı alırsınız başka türlü mümkün görünmüyor.

murat tarsuslu

Üye
Üye
sayın yalçın
yani 2022 maaşını etkiler mi annemin maaşı, onu öğrenmek istedim. ama benden mal müdürlüğü konut formu istemedi eşimin evraklarını hazırlarken.. lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Annenizin maaşı ve sizin maaşınız ortalama 1250 lira civarı ediyor mutfak gideri fatura gideri gibi gderler çıkartılınca kalan miktar evde kişi sayısına bölünce 100 lirayı geçmemesi gerekiyor, bu hesaplamada mutfak gideri fatura gideri gibi giderleri gerek görürse sizden malmüdürlüğü ister netice itibariyle size maaşı almanız için muhtaçlık kararını malmüdürlüğü veriyor, annenizin maaşı evet yüksek 1000 liralık bir gider göstermeniz gerekiyor 300 mutfak 300 faturalar deseniz kurtarmaz 400 de kira olsa belki kurtarırdı ama evinizde kia degilmiş dolayısıyla maaş için son kararı malmüdürlüğü verir bekleyip görmek lazım.

murat tarsuslu

Üye
Üye
değerli mehmet ve halil kardeşim
size daha öncede bu konuyu yazmıştım. şimdi yinede kısaca özetleyim.. ben 364 tl yetim maaşı alıyorum. eşim 2022 maaşı alıyordu. evlenince hemen bu durumu bildirdik. 2011 temmuz ayında tarsus mal müdürlüğü bizden evraklar istedi. hepsini tamamladık verdik. ilçe idare kurulu 4 ağustos 2011de muhtaçlığın devamına karar vermiş. ama sağolsun sgknın işgüzar personeli bu durumu tereddütlü bulmuş ve ham bize ham tarsus mal müdürlüğüne yazı yollayarak '' adı geçenin muhtaçlığı hususunda terddüde düşüldüğünden yeniden incenmesi''ni istemiş. ilçe idare kurulu geçtiğimiz hafta bu kez muhtaç olmadığına karar vermiş ve evrakı bu şekilde ankara'ya yollamış. mal müdürlüğündeki memur beni uyardı bundan önceki aldığınız maaşları geri isteyemezler ama mart 2012 maaşını çekerseniz faiziyle birlikte ödemek zorunda kalırsınız dedi.
şimdi size kısaca soracağım şeyler var 1) evde ben, eşim, kızkardeşim (kızkardeşim çalışmıyor evli ve bize bakmak için bizde kalıyor). ve birbuçuk yaşında kızımız var. 364 lirayı dörde böldüğümüzde 91 tl para çıkıyor ortaya. ki bu paradan mutfak masrafını fatura giderlerini hesaplamıyoruz bile.
2)ankara bize yolladığı yazıda maaşı iptal gerekçesini açıklayacaktır muhakkak. bizim itiraz etme hakkımız var mı? itiraz ederken hangi yollları denemeliyiz? eve giren gelir en önemli gerekçemiz değil mi? oturduğumuz ev benim ve başkaca bir malımız mülkümüz yok. sgkyı dava etme hakkımız var mı? varsa bunun usulü nedir?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder şükranlarımı sunarım..
murat çiçek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hay allahım ya. Kraldan çok kralcılık yapıyor bu SGK. Sizinde söylediğiniz gibi gelir belli. Üstelik bu hesaplama yapılırken "giderler" hesaplanmıyor. Onlarıda işin içine katarsak geriye bişey kalmıyor zaten. Ben maaşınızın iptal edileceğine ihtimal vermiyorum. Ama tabi burası Türkiye kesin bişey söylemek zor. Şimdilik iyi düşünelim ve maaşınızın kesileceğini düşünmeyelim. Eğer öyle bir şey olursa tüm itiraz yollarını deneriz.

murat tarsuslu

Üye
Üye
teşekkürler kardeşim benim. bir nebzede olsa içimiz rahatladı. zaten evrak takibe baktığımızda, gereği yapıldığında arşive kaldırıldı yazıyor. öyle olduğu halde neden daha kurcalayıp duruyorlar anlamıyorum. gereği yapıldığından arşive kaldırıldı demek, bu işin zaten olumlu sonuçlandığını göstermiyor mu?
şimdi biz mart maaşını çekmeyelim mi? çekersek eğer sorun olur mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İnanın çekin yada çekmeyen diyemiyorum. Çekin derim yarın bişey olur vebalini almak istemem. Ama size şunu söyleyebilirim. Ben sizin yerinizde olsam gider çekerdim. Sizin durumunuzdaki bi adamın maaşını kesilmesi için hiç bir neden göremiyorum ben. Tamamen oradaki memurun b... yemesi. :)

murat tarsuslu

Üye
Üye
aralık ayında yazı geldi bize ve mal müdürlüğüne. kişinin muhtaçlğından tereddüte düşüldüğü yazıyordu kısaca. sonra ilçe idare kurulu bu kez muhtaçlığı bozup dosyayı ankaraya öyle yollamış. bunun üzerine bende primsiz ödemelere o günden bugüne değişklikler olduğunu, annemin artık bizle yaşamadığını, kızkardeşimin bize bakmak için bizimle kaldığını belgeleyen evrakları iadeli taahhütlü yolladım. şimdi evrak takipte görünen aşağıdadır. bu evraka yapılacak işlem olmadığından hıfz edildi, yani saklandı diyor. ama durumu aktif görünüyor. şimdi ne yapalım? sevinelim mi? yoksa sevinmek için erken mi? şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim..
murat çiçek
Adı : NURGÜL Soyadı : ÇİÇEK
T.C.Kimlik No : 42598662642 Emekli Sicili : 725311062
Vasi Adı : Vasi Soyadı :
Emekli Nevi : MUHTAÇ Durumu : AKTİF
Aylık Durdurulma Tarihi : Aylık Durdurulma Nedeni : TANIMSIZ
Değişiklik Tarihi : Durumu :
Yazışma Tarihi : Yazışma Durumu :
Belge Açıklama Tarihi : Durumu :
Rapor Tarihi : Rapor Açıklama :
İşlem Tarihi : İşlem Açıklama :
Ödeme Tarihi : 20/2./08.1 Ödeme Durumu :
Online Ödeme Tarihi : Online Ödeme Tutarı : 644.8
Online Ödeme Açıklama : İLK AYLIK BAĞLAMA Son Maaşı(1 Aylık) : 337.74
Evrak Açıklamaları
Havale Yeri Evrak Tarihi Varide No İşlem Tarihi Açıklama
MERSİN 13.09.2011 17422404 13.12.2011 Evrak sisteme kaydedildi.
MERSİN 13.09.2011 17422404 13.12.2011 Evrak işleme alındı.
MERSİN 13.09.2011 17422404 17.12.2011 Gereği yapıldığından arşive kaldırıldı.
MERSİN 03.05.2012 8295584 09.05.2012 Evrak sisteme kaydedildi.
MERSİN 03.05.2012 8295584 09.05.2012 Evrak işleme alındı.
MERSİN 03.05.2012 8295584 10.05.2012 Bu evraka yapılacak işlem olmadığından hıfz edildi.

Tekerlekli Sandalye