Benim sağlık haklarından yararlanan 2022 maaşı alan çocuğum sağlık güvencesi degişti

zeynep58

Üye
Üye
Ben emekli sandığı emeklisiyim .28 yaşındaki zihinsel engelli kızım benim vasıtam ile sağlık yardımı alıyordu .Uzun yıllar sağlık konusunda benim emekliliğimden yararlanabilmesi için kızıma 2022 sayılı kanundan faydalanıp maaş bağlatmadım .
Bir yıl önce sitenizdeki Ali Tezel beyin yazısını okuyup engelli maaşı aldığı takdirde benden sağlık yardımı alma hakkının devam edeceğini öğrenip kızımın maaş alması için başvuruda bulundum.Maaşı bağlandı .
Bugün kızıma ilaç yazdırdıktan sonra eczacımız telefon ederek kızımın sağlık yardımını bundan sonra 2022 sayılı yasa ile alacağını değiştirildiğini söyledi.Bu durum Ali Tezel beyin yazısı ile çelişmiyormu ?Bu güne kadar maaş aldığı halde sağlık konusunda benim sağlık sigortamdan yararlanıyordu.Bu konuda acaba bir hatamı yapıldı ?Bundan sonra kızım benin sağlık sigortamdan yararlanamayacakmı?Bir yanlışlık yapıldı ise bunu düzeltebilmek için ne yapabilirim .?
Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 Maaşı alanlar gss kapsamına alındı o sebepten olmuştur, siz sgk'ya gidip çocuğun normalde 2022 maaşı alıyor olmasına ragmen sizin sağlık güvencenizden yararlandığını bu sebepten gss'na geçiş yapılmaması gerektğini belirtin bakalım ne diyecekler.

zeynep58

Üye
Üye
Bugün SGK ya gittikten sonra yazdım bu msj. Onlara durumu anlattım .Ama böyle bir işlem yapamayız gss dan yararlanması gerek sizden sağlık yardımı alamaz dediler .
Ama sizinde bildiğiniz gibi hiç bir yasal dayanakları olmadığı halde yıllarca 2022 den maaş alındığı takdirde anne yada babadan sağlık yardımı keslir yeşil karta geçilirsiniz diyerek bizleri geçiştirdiler .Bu yüzden SGK da görüştüğüm memurun bu konuda yeterli bilgi sahibi olamam ihtimalini düşünmekten kendimi alamadım .Bu konuyu net bir şekilde öğrenebileceğim bir merci bulunurmu ?
Bu konuda araştırma yapan arkadaşlar varmıdır acaba yada benimle aynı durumda olan kişiler nasıl bir yol izliyorlar ne şekilde öğrenebilirim bunu acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ali Tezel bahsettiğiniz yazıyı GSS gündemde yokken yazmıştı. Şu aşamada 2022 maaşı alanlar gelir testine tabbi tutulmadan direk GSS kapsamına alınıyor. Sizin durumunuzda sıra dışı bir şey yok.

Tekerlekli Sandalye