Beyaz Ay’dan kurs atılımı

gülümse_hayata

Üye
Üye
SAMET ÖZÜNAL(GHA) – Görme engellilere yönelik olarak açılan bilgisayar kurslarına, her gün bir yenisi ekleniyor. Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği Erzurum Şubesi tarafından açılan bilgisayar kursunda görme engelli üyelere mesleki eğitim verilecek.

Çeşitli kurum ve kurulularla birlikte geçmişte birçok meslek kursu açan Beyaz Ay Derneği, Türkiye İş Kurumu Erzurum İl Müdürlüğü ile ortaklaşa bilgisayar eğitim kursu açtı. Beyaz Ay Derneği Erzurum Şubesi, engelli üyeleri bilişim teknolojileri alanında yetiştirecek. Geçtiğimiz günlerde eğitime başlanan kursta, 5 engelli kursiyere, hem bilgisayar kullanımı, hem de bilişim sistemleri eğitimi verilecek.

MESLEK EDİNDİRME KURSU

Beyaz Ay Derneği Erzurum Şube Başkanı Ömer Onay, engellilere mesleki nitelik kazandırmak ve istihdamlarını kolaylaştırmak amacıyla yürüttükleri mesleki eğitim faaliyetlerine hız verdiklerini bildirdi. Bu kapsamda geçmişte birçok alanda mesleki eğitim kursu açtıklarına dikkati çeken Onay, engellilere bilgisayar eğitiminin verileceği yeni bir kursu daha hizmete soktuklarını bildirdi. Geçtiğimiz günlerde eğitim verilmeye başlanan kursta, 5 engelli kursiyerin eğitim aldığını anlatan Onay , “Haftanın 5 günü devam edecek kursumuz, tam 52 gün sürecek. Günümüzde iş alanı çok geniş olan bilgisayar operatörlüğü alanında eğitim alacak olan kursiyerlerimiz, kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaya da kavuşacaklar.” diye konuştu. Son yıllarda engellilere mesleki eğitim yoluyla nitelik kazandırılması amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Ömer Onay, Oltu Taşı takı tasarımı, bilgisayar, bilgisayarlı muhasebe ve el sanatları alanında bugüne kadar çeşitli meslek kursları açtıklarını hatırlattı.

ONAY: FİZİKİ ŞARTLAR ELVERDİĞİ SÜRECE ENGELLİLER HER İŞİ YAPABİLİR

Günümüz şartlarında özellikle teknoloji kullanımı noktasında engelli bireylerin en az sağlıklı bireyler kadar verimli olabileceklerini vurgulayan Beyaz Ay Derneği Erzurum Şube Başkanı Ömer Onay, “Bilgisayar kullanabilen, görme engelli bireylerimizin büro işlerini rahatlıkla yapabilecekleri kanaatindeyim. Yeter ki çalışma ortamları onların fiziksel durumlarına cevap versin.” dedi.

DEVAMI

Tekerlekli Sandalye