Beyin MR si Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

AYSUCAN

Üye
Üye
Arkadaşlar,

Çoğunuz bilir ben ülseratif kolit hastasıyım. Her hafta kan tahlilim, 3 hafta da 1 de doktor kontrolüm var. DR a sormadan bir ağrıkesici bile alamıyorum. Geçen c.tesi dr.a gittim başımın ağrısını söyledim. Beni nörolojiye gönderdi. Nörolog birkaç hareket yaptırdı denge bozukluğu tespit etti bende. Tabi bende işi önce şakaya vurdum "dengesizim zaten , sağım solum belli olmaz" dedim. Güldük birlikte. Bu c.tesi beyin mr ım çekilecek. Çektiren var mı? Sonra dank etti ve kafama takıldı. MR çekilmeden ilaç iğne vs.oluyor mu? ne kadar sürüyor? Yürürken hep ayağımı burkmam bu yüzdenmiş demek... DENGESİZİM BEN:D

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba

Ben bu aralar oldukca fazla beyin mr si çekindim bazı mr ilaçlı olabiliyor ama bu ilaç çekim esnasında damar yoluyla verilen bir ilaç. Çekimler 15 dk ile 25 dk arası değişebiliyor çekim öncesi herhangi bir iğne yapılmadı bana

Tutulamaz19

Üye
Üye
Beyin mr çekinirken önce normal ilaçsız bir şekilde çekerler , tabi doktorun damar yollarını ve damarların durumunuda görmek isterse mr sırasında ( daha önce reçeteye yazıp sana aldırdığı ) bir ilacı kolundan vururlar ve mr çekimi bu şekildede devam eder. 15 dk - 2 saat arası mr çekimin süre bilir. Ben Gamma knife kontrollerıne giderken 6 ayda bir çekiniyorum ve sonuncu çekindiğim tam 1 saat 50 dakka sürdü :)

AYSUCAN

Üye
Üye
Teşekkür ederim arkadaşlar. Yarın gidiyorum saat:10.30 da randevum. Dua edin benim için:)

AYSUCAN

Üye
Üye
Bugün gittim beyin mr ı için. radyolojiye girmeden romatologtan randevu aldım. o da birkaç hareket yaptırdı. beyin mr ının yanısıra bel, boyun , kalça mr ınıda ilave etti. Ama maalesef giremedim. Çünkü cihaz bozukmuş. Pazartesiye randevu verdiler. :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Aysucan,

Öncelikle geçmiş olsun her işte bir hayır vardır pazartesi girersin mr a. Ama bir şey sormadan duramayacağım, boyun, kalça mr ı neden? İçimdekileri söylemeden duramam birtanem yanlış anlama ama artık günümüzde doktorlar röntgen ile anlaşılabilecek bir sürü hastalık varken her şeye mr istemeyi adet haline getirdiler oysa ki mr en gelişmişi ama radyasyon oranı da bir hayli yüksek ve bu arada doktorlar ile mr merkezleri arasında anlaşmalar da mevcut :) yani affedersin ama hasta haklarının sonsuz savunucusu olarak ben artık mr a girmeden önce doktorumun beni ikna etmesi şartını öne sürüyorum. Her yıl röntgen kontrolüm var ama mr mecbur kalmadıkça hayır yani önce beni ikna etmesi lazım ...

AYSUCAN

Üye
Üye
hımmm anlatayım canım.
ülseratif kolit sebebiyle bel kemiğimden itibaren bel kemiği + kalça kemiği + diz kapaklarım + ayak bileklerim + ayak parmaklarım çok ağrımaya başladı. Ülseratif kolit (inflamatuar bağırsak hastalığı) aynı zaman da inflamatuar eklem hastalıklarına yol açıyormuş maalesef. Romatolog dik durmamı ve ayak topuklarımı birbirleriyle birleştirmemi istedi. sonrada ellerimi eğilebildiğim kadar eğilip ayak parmaklarıma değdirmemi istedi. Ama ben yapamadım. Mezurayla ölçtü sadece 2,5 cm eğilebilmişim. Daha fazla olmuyormu dedi dr bana. olmuyor dedim, dizlerim titriyor dedim. Bu yüzden mr verdi bana. Aynı zamanda son 1 aydır bacaklarıma ve ayak parmaklarıma kramplar giriyor. Bankada otururken ayağa kalkarken kalça kemiğim kilitleniyor sanki adım atamıyorum. Topallaya topallaya canım yana yana yürüyorum sonrasında kilitlenme açılıyor. Yani yürüyünce geçiyor kilitlenmesi ama yine de canım acıyor.
Beyin mr ını ise nöroloji vermişti denge bozukluğu sebebiyle. Bunu Romatologta farketti. Yürüme bozukluğu varmış bende. Hafif sallanıyormuşum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bak şimdi ikna oldu mr larına :) ama çok da üzüldüm kardeşim çok çok geçmiş olsun tekrar. Umarım ciddi bir şeyler çıkmasın. Kardeşim eğer maddi durumun yeterliyse bankadan ayrılma fikrini destekliyorum. Bankalar bayanları çok fazla yıpratıyor ve hastalık sahibi yapıyor maalesef.

AYSUCAN

Üye
Üye
:) hayırlısıyla canım inşallah... Allahım sen yardımcımız ol.

AYSUCAN

Üye
Üye
pztesiden çarşambaya sarktı arkadaşlar randevum. yarın öğleden sonra mr a giriyorum.

AYSUCAN

Üye
Üye
mr a girdim arkadaşlar geçen hafta çarşamba günü.
c.tesi sonuçları aldım.
beyin mr ımı nörolog değerlendirdi.
baş ağrısının yanısıra mide bulantısı, yürümede dengesizlik , düşme, unutma ki insan eşinin ismini bile unutmak bundanmış demek.
Sonuç: Hidrosefali.
Yani beynimde su toplanmış. Ayrıca beyin damarlarımda 2 yerde kireçlenme varmış. 7 eylülde unutkanlık testine gircem. psikolog geliyormuş. kartlar falan gösteriyormuş vs. yüzde kaç unutkanım çıkıyormuş meydana. 7 eylüle kadar unutkanlık için ilaç verdi ama bitkiselmiş. Çok fazla ilaç kullandığım için ağır ilaçlardan vermedi. O testten sonra bir daha mr a giricem. bakalım sonuç ne olacak... yaşın daha çok genç dedi dr. 35 yaşındayım. Bu hastalık normalde 70 ve üzerinde görülüyormuş ki ilerisi alzamier mış... eee normaldir dedim dr. a beynim 35 değil 70 yaşında... herşeyi ben düşünüyorum 2 katı yoruldu beynim düşüne düşüne. İş hayatı bankada zaten stresli, ikiz çocuklar, eş , yemek , ütü , bulaşık , çamaşır , çocukların okulu, aktivitesi, ıvırı zıvırı... sonuç: HİDROSEFALİ.....
Çarşamba da romatolog değerlendirecek boyun, bel ve kalça mr' ımı
Hipertansiyon ve ülseratif kolitten %35 aldım.
Eee bu sefer hidrosefali ve eklem romatizmasını da ekleyince inşallah %40 ı geçerim...

Eee geçeyim artık... dayanamıyorum :(

marcus_oredius

Üye
Üye
eğer yinede mr cektiremezsen arıza nedeniyle hastahaneden mr hastahaneden kaynaklanan nedenlerden dolayı çektiremediğine dair yazı al ve özelde çektir. bildiğim kadarıyla üçretsiz olarak başka bir hastahanede mr çektirip muayene olduğun hastahaneye götürebilirsin.

Tekerlekli Sandalye