Beyin Tümörü Ameliyatı Oldum. Malulen emekli olabilirmiyim ?

deasn19

Üye
Üye
Merhaba ilk işe giriş tarihim 17.07.2003 sgk prim gün sayısı 5241. Prim tutarı toplam 296.000 Bin TL 20.09.1985 doğumluyum. Haziran ayında beyin tümör ameliyatı gerçekleştirdim ve onkoloji %80 beyin cerrahi %80 fizik tedavi %40 rapor aldım. rapor almadan sgk başvuru yaptım ameliyat olduğum hastane olan Ankara'ya sevk gerçekleşti raporlarımı Ankara'dan aldım. Şimdi sgk da raporların resmi olarak gönderilmesini bekliyor. Bu arada askerlikten muaf raporum var orjinali sgk verildi. 2.derece kalp delikliği. Evimizde babamla beraber 2 kişi duruyoruz. Ev babamın üstüne. ben 3 yıl önce boşandım.3 yıl önce annem vefat etti.
Sizlere sorum ne zaman emekli olabilirim ? Maaşım ne kadar olur ? Emekli olmama bir engel varmı ? Şimdiden teşekkür ederim

İsen Buga

Üye
Üye
21.09.2003 tarihinde çalışıyor muydunuz? Evet ise
SSKli iseniz vergi indirimi aldınız mı? Evet ise
O zaman en çok önerilen engelli emekli olursunuz. Malül emeklilik sıkıntı yaratır size En temizi Engelli emeklilik. İkisi aynı maaş alır ancak engelli emeklilikte ise ileride sıkıldığınızda emekliliği bozmadan ek iş yapabilirsiniz.

Soruları cevaplayayım:
İsterseniz yukarıda 2 tane sorulara evet demişseniz hemen emekli olursunuz. %80 ve üstü rapor getirenler içindir.
%60*%79 arası rapor getirenlerde emekli olur sıkıntı yok..
Maaşa gelince muhasebeci değilim yaklaşık %80 civarında alırsınız.KAbaca hesaplama NET MAAŞ x 0.8
Emekli olmanıza 2 şey engel olur yukarıdaki sorulara evet demişseniz engel yoktur.

deasn19

Üye
Üye
Merhaba;

21.09.2003 yılında da çalışmaya devam ettim. 11.09.2021 yılında çıkışım verildi. sadece 2019 da 6 ay çalışmadım beyin sorunlarım yüzünden.
Vergi indirimi anlıyamadım kusura bakmayın. Bu arada Ankara hastanesi beyin cerrah bölümü ek olarak %70 engelli raporu da çıkartıyor. Malulen emeklilik için verilen Sağlık kurulu raporuna ek olarak.

İsen Buga

Üye
Üye
Mevzuat 1 Ekim 2008 de değişti.
SSK.lı olup da 1 ekim 2008 den sonra işe girenler vergi indirimi almıyor. Rapor otomatikman işleniyor...Gerisi bizi bağlamıyor...
30 eylül 2008 ve öncesi işe girenlere gelince;
ENGELLİ emeklilik istendiğinde vergi indirimi almak zorundalar. Mevzuat eski ondan..
sizin durumunuz %80 ve üzeri engelli durumuna müsait olduğu için ENGELLİ EMEKLİLİK hakkınız var. Malül Emeklilik de tabii ki var. İkisinden de faydalanırsınız.

Biri 15 yıl çalışma koşulları ve en az 3600 prim yatması halinde ENGELLİ EMEKLİLİK hak eder.
Diğeri 10 yıl çalışma ve 1800 gün prim yatması halinde ve Tek engelden %60 Oranında rapor alabilirse MALÜL EMEKLİLİK hakkı var.
Sıkıntı Malül emeklilikte %60 kabul ediyor.. SGK Kabul eder her ikisini.

deasn19

Üye
Üye
Merhaba. benim engel durumuda ameliyattan sonra meydana geldi. engelli emekli olmak için doğuştan olması ve sgk başladıktan sonra ortaya çıkan engellilik kabul ediliyormu ?

İsen Buga

Üye
Üye
evet:
Hem doğuştan hem sonradan hatta çalışırken yaşlanırken yada tatilde kaza ile engelli kaldığınız kısaca her durumda raporda en az %40 aldığınızda ENGELLİ EMEKLİLİK Hak ediyorsunuz.

Malül Emeklilik sadece ve yalnız sigortalı olduktan sonra engelli olduğunuzda sizin gibi ameliyat sonrası engel durumunuz ortaya çıktığında ve %60 oranında rapor aldığında MALÜL emeklilik oluyor.

Tekerlekli Sandalye