Bianet Erkek Şiddeti Çetelesi

Murat.Y

Üye
Üye
Az Önce CNN TÜRK ' Ahmet Hakan' ın Tarafsız Bölge Programının Tekrarını İzlerken Programda Yayınlanan Bu Videoyu Biraz Araştırdıktan Sonra Buldum ve Sizlerle Paylaşmak İstedim.. Yorum Sizlerin..

Medyada yer alan haberlere göre, erkekler 2014’te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti / tecavüz girişiminde bulundu, 560 kadını yaraladı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlere ise çetelenin tam metninde yer versek de, bu vakaları başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz. Ayrıca ağır ruhsal hastalıklara sahip bireylerin işlediği cinayetleri de çeteleye dahil etmiyoruz.

Tecavüz istatistikleri için topladığımız veriler arasında çocuğun cinsel istismarı vakaları yer almıyor çünkü bu konu için bambaşka bir medya taraması gerekiyor. Rızaları dışında zorla seks işçiliği yaptırılan kadınları ise tecavüz kategorisinde değerlendiriyoruz.

Kaynak: bianet.org

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu ülkede kadın olmak zor gerçekten her anlamıyla çok zor. Ama bazen nette dolaşırken inanılmaz yazılar okuyorum. Sanki bir şeyler yerini buluyor gibi yada birşeyler düzelmeye başlıyor gibi. Bunlar umut verici herşeye rağmen, herkese rağmen bu ülke bizim bu topraklar bizim ve bizler bu ülkenin çocuklarıyız ne gidecek başka bir vatanımız nede uğruna ölecek başka bir toprağımız yok.

Nejat İşlerin bir yazısı. O aslında ülkesini çok seven biri her ne kadar anlatmak istedikleri çoğu zaman farklı anlaşılmış olsa dahi :(

İşte o yazılarından biri benim beğenerek okuduğum her kelimesiyle doğru ve kabul edilemeyen gerçeklerle insanı buz kestiren bir yazı ama burada önemli olan kadına şiddeti, kadına zulümü, kadına yapılan her tür haksızlığı yazıya dökenin bir erkek olması. İşte bu bambaşka anlam yüklüyor cümlelere...

11196281_1067264416634679_5179999785288041038_n.jpg

Size bir ülke anlatayım mı?

Bu ülkede 69 yaşındaki A.Ü gibi, yolda sadece adres sorduğunuz torununuz yaşında bir genç tarafından bir barakaya çekilip tecavüz edilebilirsiniz, maaş kartlarınız ve ziynet eşyalarınız çalınabilir..

Bu ülkede 6 yaşındaki Gizem Akdeniz gibi, babanızın kuzeni tarafından defalarca tecavüz edilebilir, öldürülebilirsiniz, cesediniz ormanda bulunabilir. Yaşınızın bir önemi yok, vajinanızın olması yeterlidir erkekleri tatmin edebilmeniz için..

Bu ülkede 21 yaşındaki Fatma Nur Çelik gibi, evinize internet kurmaya gelen birisi tarafından, koli bandı ile bağlanarak tecavüze uğrayabilirsiniz, 2 gün sonra kendi evinizde elleriniz kollarınız bağlı bir şekilde cesediniz bulunabilir.

Bu ülkede 34 yaşındaki E.G. gibi, bıçaklı eski sevgiliniz tarafından eviniz basılıp, saatlerce dayak yedikten sonra üzerinize çullanan hayvanla mücadele sonucunda belki tecavüzden kurtulabilirsiniz. En iyi ihtimalle gasp mağduru olup, telefon ve paranızı kaptırdığınıza şükredebilirsiniz.

Bu ülkede daha 17 aylık N.N.B gibi, 3 tane hayvan tarafından işkence edilip tecavüze uğrayabilir, beyninizde ödem oluşabilir. Tecavüz eden hayvanlar, "Çok neşeli bir bebekti, ne zaman çağırsak kucağımıza oturuyordu" diye ifade verebilirler.

Bu ülkede bunları yaşamak için sadece kadın olmanıza gerek yok, tıpkı 9 yaşındaki G.S. gibi.. 25 kişi tarafından tecavüz edilebilirsiniz. Tecavüz edenler nüfuz sahibi olduğundan hastanelerden çocuk için "Sağlıklıdır" raporu alıp ruh sağlığınız kimsenin önemsediği bir şey olmaktan çıkabilir..

Bu ülkede 20 yaşındaki Özgecan Aslan gibi, arkadaşınızla gezdikten sonra evinize dönerken sadece dolmuştaki son yolcu olduğunuz için, 3 tane hayvan tarafından tecavüz edilebilir, bıçaklanabilir, cesedinizin tanınmaması için yakılabilir ve nehir kenarına atılabilirsiniz..

Bu ülkede giydiğiniz her şeyden tahrik olan ve bu yüzden sizinle kendini tatmin etmeyi kendine hak gören bir zihniyet var..
Bu ülkede "Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek" diye açıklama yapan bakanlar var.. Bak milletvekili demedim, bakan bir de...
Bu ülkede soru soran basın mensubuna söyleyecek laf bulamayıp "kız mıdır kadın mıdır bilmem" diye konuşma yapan bakanların da başı var.

Bu ülkede "Tecavüze uğrayan doğursun, devlet bakar" diyen bakanlar var..

Bu ülkede televizyon programına bağlanıp babanız tarafından tecavüze uğradığınızı söylerseniz babanız komuoyunda mahçup edildiği için ceza indirimi alabilir, hatta beraat edebilir.
Çünkü bu ülkede yaptığınız her şey, var oluşunuz bile bir "TAHRİK" sebebidir.

Bu ülkede bakire olmayan bir kadına tecavüz ederseniz, bakire olan bir kadına tecavüz etmekten daha az ceza alırsınız.
Bu ülkede eski sevgilinize tecavüz ederseniz, hiç tanımadığınız kadına tecavüz etmekten daha az ceza alırsınız.

Bu ülkede eşinize zaten tecavüz edebilirsiniz, ceza almazsınız.
Kimse tutup da batı ülkesi olarak bahsetmesin Türkiye'den.. 3-5 kurtarılmış bölge dışında Türkiye her türlü ahlaksızlığın yapıldığı, insanlığın hiçe sayıldığı, kadın cinayetleri sayısının artmasıyla halkın durumu kanıksadığı, adaletin kesinlikle olmadığı, yobaz ve cahil bir ortadoğu ülkesidir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
10649512_715869058534258_2119383912029599470_n.jpg

Bu cümleyi nette buldum, çok hoşuma gitti. Kim yada kimler yazdı bilmiyorum ama Güzel ülkemin bu kadar güzel düşünen insanlarla dolu olması dileklerimle...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
1978825_444784922342260_6122710064858742362_n.jpg

Alışkın değilsiniz kararlı kadınlara.
Alışkın değilsiniz, kendisinden başka hiçbir şeye bağımlılığı olmayan kadınlara.
Alışkın değilsiniz, kendisini hemcinslerinden net çizgilerle, davranış olarak ayıran kadınlara.
Alışkın değilsiniz, oyuncak gibi oynayamadığınız kadınlara
Alışkın değilsiniz, her şeyini bilmediğiniz, dökülüp saçılmayan gizemli kadınlara
Alışkın değilsiniz, susabilen kadınlara
Alışkın değilsiniz, taştan hallice sabırlı kadınlara
Alışkın değilsiniz, sonunda kaybetmek de olsa konuştuğu sözün arkasında duran kadınlara.
Alışkın değilsiniz, hayır kelimesini net kullanan kadınlara
Alışkın değilsiniz, tavrını duruşunu ve çizgisini korumayı başaran kadınlara
Alışkın değilsiniz, peşinizden koşmayacak kadar onurlu kadınlara
Alışkın değilsiniz, gücünü kendine olan güveninin kazancı olarak gören kadınlara
Alışkın değilsiniz, tek bir cümle bile çalıp çırpmadan kendi yüreğini şiirleştiren kadınlara
Alışkın değilsiniz, toplum kurallarına isyan eden, kendi ahlaki değerlerinden taviz vermeyen asi kadınlara
Alışkın değilsiniz, dik başlı, kendi ayakları üzerinde duran, duygu sömürüsü yapmamak adına derdini paylaşmayan, kime neci kadınlara

Alışkın değilsiniz arkadaş, değilsiniz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
11781868_1013246212032323_7624682513474303327_n.jpg

"Aslında o kadar güzel değilim." dedi kadın.
Güldü adam.
Sonra avuçlarının arasına aldı kadının yüzünü ve dedi ki;
"Ben sana ölüyorum hatun...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
11223744_1013245842032360_8106531916710274431_n.jpg

"Bir kadının sessiz, sakin, hanımefendi duruşuna kanıp,
Sakın ezmeye çalışma;
Sinirlenince onların içinden ejderha çıkıyor..."

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
1972306_496540657123164_1464903180_n.png

BEN KADINIM, HAYAT BENİMLE GÜZEL !!!

Ben kadınım, doğduğunda babasına, evlendiğinde kocasına ait olan… Ben kadınım daha küçücük yaşta okumasına ne gerek var denilen…

Ben kadınım daha küçücük yaşta koca koynuna itilen… Ben kadınım, başarmaya başladığım her işin arkasında saçma sapan yatak hikayeleriyle anılan…

Ben kadınım, sokakta saldırıya uğradığımda , o saatte orada ne işi vardı denilen… Ben kadınım, sırtımdan sopa, karnımdan sıpa eksik edilmeyen… Ben kadınım, canım yandığında sessizce ağlayan, gözyaşlarını içine akıtan, kimselere belli etmeyen…

Ben kadınım, her Allahın günü koca ve töre terörüne kurban giden, ama aynı zamanda da suçlu ilan edilen… Ben kadınım, binlerce kez alındım, satıldım, dövüldüm, kovuldum, öldürüldüm… Ama biliyor musun bayım, bazen ölmek bile kolay olmadı, sırtımda bir bıçakla bir kaldırımda öylece bekledim… Koskoca bir ülke o fotoğrafa bakmaya tahammül edemezken, ben son anımda bile benden sonra çocuklarıma ne olacağını düşündüm, çünkü ben kadınım, ben anneyim…

Ve sen bayım, hani sürekli olarak bana ‘‘onu giyme bunu giyme, böyle sokağa çıkma gibi’’ emirlerde bulunuyorsun ya, senin nasıl öneriye ihtiyacın yoksa benim de yok biliyor musun… Haa, bana ‘‘kafanı ört günah’’ gibi lafları etmene de gerek yok… Ben kendi günahımın cezasını kendim çekerim… Çünkü senin sandığın gibi yarım akıllı değilim… Ben de saat geç olmasına rağmen evime rahatça gitmek istiyorum, aynen senin gibi… Ne doğunca ne de evlenince senin namusun olmak istemiyorum, sen nasıl kendi namusundan sorumluysan ben de kendi namusumdan sorumluyum…

Ve, yine biliyor musun bayım, ben kadınım, acılarla hep daha dik durmayı, yeniden canımı acıtmayı denediklerinde dalga geçmeyi öğrendim… İçimde bir şeyler eksilse bile, onları tamamlamayı öğrendim…

Biliyor musun bayım, sokakta sürekli taciz ettiğin kadın, otobüste umarsızca vücudunu yasladığın kadın, işlerin kötü gittiğinde ya da sadece canın istediğinde dövdüğün sövdüğün kadın, masanda meze evinde mal olarak gördüğün kadın, evine erkek arkadaşları geliyor diye adını çıkardığın kadın, dul olduğu için kendinde her hakkı gördüğün kadın, sürücü koltuğunda oturduğu için aşağıladığın kadın, işini emanet etmediğin kadın…

Yolda, arabada, televizyonda, internette hep her yerlerine baktığın kadın… Hani seninle göz göze gelmemek için sokaklarda başı eğik gezen kadın… Hakkını savundurmadığın, kendisini kendisine düşman ettiğin kadın…
Çığlıklarına rağmen yok saydığın kadın… Asla aklı yetmeyen, asla hak etmeyen kadın ve daha niceleri… O kadın var ya o kadın, o da senden nefret ediyor biliyor musun???

Şaşırdın mı yoksa, hiç şaşırma, kendisine insan gibi yaşama hakkı tanınmayan herkes, ilk olarak nefreti öğrenir… Oysa biliyor musun ki, kadın dedesinin nüfusuna ait olduğu ve babasının soyadını taşıdığı kadar, anneannesinin ellerini, babaannesinin emeğini, annesinin de gözlerini taşıyor…

Kadının her yerine baktın ama, bir kez olsun gözlerine, kalbinin derinliklerine ve aklına bakmadın bugüne kadar…

Biliyor musun bayım, ben kadınım, sıcacık bir tas çorba, minicik bir bebeğin gülüşü, hepsi de benim elimden çıkıyor… Çünkü ben kadınım, doğuran, hayat veren, hayatı güzelleştiren… Biliyor musun bayım, benim aşkımla, ürettiklerimle, yaşattıklarımla güzel bu dünya… Hayata sihirli ellerimle dokunduğumda, rengarenk çiçekler açtırırım… Çünkü ben kadınım… İstediğim sadece sevgi, saygı ve güven… Ben kadınım, sen kadınsın, o kadın…

Hayat hep bizimle daha güzel…

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
11873541_1019257508097860_988148385806617806_n.jpg

"Sevdiği kızı gelinlikle görünce ağlayan damat.
Böyle adamlar da var işte..."

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
11898532_1021441894546088_3723392350253058617_n.jpg

"Cennetin, anaların ayağı altında olduğuna inananların ülkesidir burası.
En popüler küfür analara savrulur ama o ayrı..."

Tekerlekli Sandalye