Bilgisayar kasılmalarına karşın SSD Disk kullanın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir süredir bilgisayarımda Photoshop kullanıyorum. Özellikle uzun süreli grafik çalışmalarında bilgisayarımı kasmaya, hatta biraz zorlayınca bilgisayarı kitlemeye varan sorunlar vermeye başladı. Bunun üzerine bir arkadaşın tavsiyesi üzerine SSD disk alıp windovs u ona kurdum ve en zorlu grafik çalışmalarında bile en ufak bir kasılma yaşamıyorum.

Bilenler bilir genelde masa üstü ve leptop PC lerde HDD disk diye tabir edilen diskler kullanıyor. HDD disk ile SSD disk arasındaki teknik özelliklerin anlatılması baya uzun. Ama şunu söyleyebilirim. HDD disk kaplumbağa ise SSD disk bir çıta çevikliğinde hızlı. :)

Fotoşop gibi ağır programlar oyun gibi PC yi kasan işlemlerde PC nizde kasılma istemiyorsanız kesinlikle SSD disk kullanmanızı öneririm.
Tabi SSD disklerin fiyatları HDD disklere göre baya pahalı. Örneğin benim eski HDD diskim 1 TB kapasitesindeydi ve tahmini 300 TL ye satın almıştım. Ama yeni aldığım SSD disk kapasitesi 250 GB olmasına rağmen 400 küsur TL ödedim.

Tabi kapasite alanı ufak olduğundan sorunlar yaratabilir ama ben şu yöntemi uyguluyorum. Eski HDD diski yedek olarak kullanıp büyük boyuttaki verileri ona depolayarak depolama alanı sıkıntısından da kurtulmuş oldum.
SSD diskin çok sessiz çalışması, ısınma sorunu yaşamaması da ayrı bir avantaj tabiki.

Hataylı_72

Üye
Üye
ilerde SSD'ler de ucuzlar hocam, ne de olsa elektronik cihazlar için zaman aşımı kaçınılmaz.
hatırlayanlar bilir 2000'li yılların başlarında Intel® Pentium III İşlemci 500 MHz bilgisayarlar lüks idi ve bin dolar civarındaydı şimdi yüzüne bakan yok :eek:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ucuzlayacak tabiki. Cep telefonu örneğinide verebiliriz. Yeni çıktığında cep telefonu lükstü. Satın alamayan bizler o zaman iş adamları için gerekli bize lazım deyip züğürt tesellesi yapıyorduk. Nasıl ucuzladı o zaman bizede lazım oldu. :) Aynı o hesap SSD diskler içinde geçerli.

Liza

Üye
Üye
Hızlı da kapanıyor PC

Tekerlekli Sandalye