Bilinçsizce İlaç Kullanmak Kendimizi Zehirlememiz Anlamına Gelir.!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hastalıkların arasındaki benzerlikler bizleri kulaktan duyarak ilaç kullanımına sürüklemektedir. Biz Türk halkı olarak bu duruma zaten meğilliyiz, doktora bile gitmeye bazen gerek görmeksizin Ayşe hanım bacak ağrısına bu ilacı kullandı benimde ağrıma iyi gelir , Hasan beyin mide hapı işe yaramış bende alıp kullanayım belki mide ağrım geçer vs... bu örnekler uzar gider.

Belki yeni nesiller daha bilinçli , daha dikkatli bu tür hatalara düşmüyorlardır fakat büyüklerimiz bunu bir çok kez yapmıştır ve halada yapmaya devam edenlerimiz vardır. Oysa bilinçsizce kullanılan ilaçlar nasıl sağlığımızı tehlikeye atıyor bunu o an düşünmeyiz bile tek derdimiz o an sancımızın dinmesidir.

Kendi yaşadığım bir hikayemi paylaşmak istedim benim annem hipertansiyon hastası hergün düzenli ilaç alıyor. Annemlerde olduğum bir esnada şiddetli baş ağrım vardı tansiyonumu ölçdüğüm zaman nedenini anladım çünkü epeyce yükselmiş idi annem elinde ilaç kutusuyla gelmiş tansiyon ilacından içmemi istiyordu. Hala bunlar yaşana biliyor tansiyon çıkmış olması hipertansiyon ilacını içmemi gerektirmiyor fakat büyüklerimiz malesefki bu hataya düşebiliyorlar.

Rasgele kullanılan ilaçlar bedenimizde bir çok tahribata neden oluyor bunu asla göz ardı etmemeliyiz. Kronik bir hastalığımız olabilir bunun için düzenli kullandığımız ilaçlarımız muhakkak ki vardır ekstra bir ağrılı durum için alacağımız rasgele ilaçlar ciddi sorunlar çıkarabilir. Birlikte alınabilecek ilaçları ancak hekim tayin edebilir, her ilacın farklı etki ve yan etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz karıştırdığımız zaman ortaya çıkabilecek olan durum hiç de hoş olmayabilir. Bu bakımdan aman bana bir şey olmaz bir ilaç ne yapacak ki diye düşünmeyelim.

Doktorumuzun verdiği haricinde ilaç kullanımından kaçınmamız bizim için en iyi olandır. Oanki ağrıdan kurtuluruz belki ama ileriye dönük daha şiddetlilerine maruz kalabiliriz.

Tekerlekli Sandalye