Bin TL'lik İkramiye Nedeniyle Kesilen maaşlar iade edilecek

Mehmet.00

Üye
Üye
Binlerce engelli ile yardıma muhtaçların maaşının kesilmesine yol açan kriz çözülüyor.
Yılda iki kere ödenen bin liralık ikramiye nedeniyle asgari geçim indirimi sınırını aşan engelli ve yardıma muhtaçların kesilen maaşları yeni bir düzenlemeyle iade edilecek. Gelecekte benzer sıkıntı yaşanmaması için bin liralık ikramiyeler asgari geçim indirimi hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Milliyet Gazetesinin haberine göre; Evde bakım gören, resmi veya özel bakım merkezlerinden hizmet alan engelliler ile yardıma muhtaçlar, bin liralık ikramiyeleri aldıktan sonra maaşları kesilince şok yaşamışlardı. Şikayetlerin ilgili bakanlığa yapılmasının ardından başvuruları dikkate alan hükümet yeni bir düzenleme hazırladı.

Düzenlemenin, 31 Mart’taki yerel seçim öncesinde yasalaştırılması amacıyla Meclis’e sunulacak torba teklife girmesi bekleniyor. İki maddelik düzenleme, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda değişiklik içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiyelerin kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmemesini içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi “Bu fıkranın uygulanmasında, 5510 Sayılı Kanun ek 18. maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasında dahil edilmez” hükmünü içeriyor.

İADE EDİLECEK

Düzenlenecek ikinci madde ise, alınan ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri yükseltmesi nedeniyle kesilen maaşların iadesini öngörüyor. Ayrıca bundan böyle benzer krizlerin yaşanmamasına yönelik önlem içeriyor.

caresi

Üye
Üye
hocam bugün aile bakanı acıkladı saece evde bakım parası olanlar için geçerli olacakmış yani cok fazla etkisi yokta 2022 ile maaş alanlara yine faydası yok

halil3333

Üye
Üye
Vekil danismanina sordum bu konuyu dedimki hane halkı kişi başı gelir mi kalkacak dedim evet kesilen tüm.2022 maaslarida tekrar verilecek dedi aldığım.cevap bu

halil3333

Üye
Üye
Evde bakım aylığı alan kişi 2022 de tekrar alabilecek zaten daha önce 2 sinide aldığı için kesilmişti gelir arttığı için şimdi duzeltim. Hiç bir gelir yardım.bu maaşın kesilmesine engel olmicak şekilde düzenlenecek sanirim

caresi

Üye
Üye
en son durum nedir? 2022 içinde düzeltme geldi mi? artık kişi başı gelir hesaplama olmayacak mı?

septik

Editör
Editör
Vekil danismanina sordum bu konuyu dedimki hane halkı kişi başı gelir mi kalkacak dedim evet kesilen tüm.2022 maaslarida tekrar verilecek dedi aldığım.cevap bu

Devlet bayram ikramiyesini verdiği için gelir krıterini aşıp maaşı kesilen borç çıkartılanları ilgilendiren bir yasa değişikliği sadece ve sadece bayram ikramiyesi sebebiyle maaşı kesilenler tekrar bağlanacak borç çıkartılanlar borcu silinip geçmişte ödemesi durdurulanların maaşları toplu olarak yatacak. Konunun 2022 engelli maaşı ile ilgisi yok.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye