Binlerce kronik hastaya 'sosyal yardım' müjdesi!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kronik hastalıklarla mücadele eden yoksul durumdaki vatandaşlar ve aileleri için başlatılacak sosyal yardım programından, ilk aşamada 4 bin 300 tüberküloz ve SSPE hastası faydalanacak. Yardım programıyla hastalara asgari ücretin üçte ikisinin üzerinde aylık desteğin verilmesini planlayan Bakanlık, düzenli psikososyal destek de sağlayacak.

380330.jpg

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın talimatıyla bir süre önce çalışmaları başlayan "Kronik Hastalıklarla Mücadele Eden Ailelere Yönelik Yeni Sosyal Yardım Programı"nın detayları ve uygulama esasları belli oldu.

Sağlık Bakanlığı ile iş birliğinde kronik hastalıklarla mücadele eden, ekonomik ve psikolojik açıdan zorluklar yaşayan vatandaşların desteklenmesi amacıyla başlatılan sosyal yardım programı, birçok yönüyle dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Programın başlatılması için gereken tüm hazırlıkları tamamlayan Bakanlık, sosyal yardım programıyla ailelere sadece nakdi değil düzenli psikososyal destek de sağlayacak. Böylelikle kronik hastalığı bulunan ve tedavi süreçlerini evlerinde devam ettiren yoksul vatandaşlar ile ailelerinin hem maddi hem de manevi olarak yalnız bırakılmaması hedefleniyor.

İLK AŞAMADA TÜBERKÜLOZ VE SSPE HASTALARI FAYDALANACAK

Yapılan çalışmalara göre, ilk aşamada, tüberküloz hastalığı ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) ile mücadele eden yoksul vatandaşlara yeni sosyal yardım programı kapsamında düzenli psikososyal ve nakdi destek verilecek.

Programın ilerleyen aşamalarında ise diğer nadir ve riskli hastalıklarla mücadele eden yoksul vatandaşlar yardım programı kapsamına alınacak.

YATAĞA BAĞIMLI TÜBERKÜLOZ HASTALARINA EK YARDIM YAPILABİLECEK

Asgari ücretin üçte ikisinin üzerinde bir oranda verilmesi planlanan desteğin yanı sıra tıbbi öz bakımlarını gideremedikleri, yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürdükleri veya ev yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerekliliği ilgili sağlık birimince tespit edilen tüberküloz hastalarına ek ödeme de yapılabilecek.

Kimler yararlanabilecek, nasıl başvurulacak?

Destekten yararlanılabilmesi için hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması şartı aranıyor. Ayrıca SSPE hastası olan vatandaşların "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik"te belirtilen usul ve esaslara göre düzenlenen sağlık kurulu raporunun bulunması gerekiyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=16515]akk 53[/MENTION] ,

ilk aşamada, tüberküloz hastalığı ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) ile mücadele eden yoksul vatandaşlara düzenli psikososyal ve nakdi destek verilecek. Daha sonra ki aşamalarda sıra diğer kronik hastalıklarada gelecektir. Şu an için sadece 4 bin 300 tüberküloz ve SSPE hastası faydalanacak.

Sağlıcakla kalın,

zazola

Üye
Üye
[MENTION=16515]akk 53[/MENTION] ,

ilk aşamada, tüberküloz hastalığı ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) ile mücadele eden yoksul vatandaşlara düzenli psikososyal ve nakdi destek verilecek. Daha sonra ki aşamalarda sıra diğer kronik hastalıklarada gelecektir. Şu an için sadece 4 bin 300 tüberküloz ve SSPE hastası faydalanacak.

Sağlıcakla kalın,

Slm annem kronik aslım hastası 55 yaşında ona aylık bağlanır mı ?

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Edizabi34

Üye
Üye
Annem kronik şizofren oda faydalanabilir mi? Bize evde bakım alan bunu alabiliyor mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=21087]zazola[/MENTION] [MENTION=20322]Edizabi34[/MENTION] [MENTION=20504]afyonlu_11[/MENTION]

Arkadaşlar bu açıklama 2017 yılında yapılmış ve o dönem Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastaları ve tüberkiloz hastaları için başlatılmıştır. Bu güne bakıldığında buna hangi hastalıkları dahil ettiler net bir bilgim yok. Bulunduğunuz illerdeki sosyal yardımlaşma vakıflarından daha net bilgi alabilirsiniz.

Kimler yararlanabilecek, nasıl başvurulacak?

Destekten yararlanılabilmesi için hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması şartı aranıyor. Ayrıca SSPE hastası olan vatandaşların "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik"te belirtilen usul ve esaslara göre düzenlenen sağlık kurulu raporunun bulunması gerekiyor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=22344]imrankaplan286@gmail.com[/MENTION]

Bu yardım programı bildiğim kadarıyla hala tüberküloz ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan SSPE hastalarını kapsıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam arkadaşlar,

Gönül isterdi ki bu ülkede yaşayan tüm kronik hastalara gelir bağlansın ama bu şimdilik mümkün değil sadece İlk aşamada tüberküloz ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan SSPE hastalarına yardım bağlanacak.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kronik ve bulaşıcı hastalıklar birey ve toplumda fiziksel sağlığa ilişkin kayıpların yanı sıra ekonomik ve psikososyal kayıplara da neden olmaktadır. Bazı durumlarda sadece tıbbi tedavi yetersiz kalabilmekte hastaların tedaviye uyumu için sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmeleri gerekmektedir.

İlk aşamada tüberküloz ve kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı olan SSPE hastalarına yardım bağlanacak. Tüberküloz ve SSPE hastalarının fiziksel sağlık kayıplarının yanı sıra yaşadıkları mali kayıpların telafi edilebilmesi amacıyla aylık 1.085.-TL ödeme yapılacak.

Tüberküloz hastalarına 1.085.-TL tutarındaki ödemeye ilaveten tıbbi öz bakımlarını gideremedikleri, yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürdükleri veya ev yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerekliliği ilgili sağlık birimince tespit edildiği takdirde, ek olarak aylık 600.-TL ödeme gerçekleştirilecek.

Kimler hak sahibi olabilecek?

Yaklaşık 4300 Türk Vatandaşı hastanın faydalanmasının öngörüldüğü programa başvurmak isteyen kişilerin hanede kişi başına düşen aylık gelirlerinin asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden (2018 Ocak–Aralık dönemi için 967 TL) az olması şartı bulunuyor.

Bunun yanı sıra SSPE hastası vatandaşların ‘Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen usul ve esaslara göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporunun bulunması gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılacak?

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar ikametgâhlarının bulunduğu il/ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına başvuruda bulunması yeterlidir. Bizzat başvuruda bulunamayacak durumda olan vatandaşlarımızın müracaatları ise kendileriyle aynı hanede ikamet eden yasal velileri/vasileri aracığıyla alınacaktır. Başvurular SYD Vakıfları Mütevelli Heyetlerince (MH) değerlendirilerek karara bağlanacak.

Yardım süreleri ve ödeme

Program kapsamında tüberküloz ve SSPE hastalarına yapılacak yardımların süresi, devamı, tıbbi şartları ve sağlık mevzuatı ile ilgili diğer kriterler Sağlık Bakanlığı mevzuatı kapsamında değerlendirilecek.

Bu çerçevede Tüberküloz tanısı konulmuş hastalarda yardım süreleri;

- Önceden tedavi görmemiş Tüberküloz hastası için 6 ay tam + 6 ay idame,

- İkinci seçenek ilaçlarla tedavi olan Tüberküloz hastası için 24 ay tam + 6 ay idame,

- Menenjit Tüberküloz hastası için 12 ay tam + 6 ay idame,

- Kemik Tüberküloz hastası için 9 ay tam + 6 ay idame şeklinde belirlendi.

SSPE hastalarına yapılacak yardımlar ise yardımın MH tarafından onaylandığı tarihten başlayıp, hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 2/3 ünün altında olma şartını taşıması kaydıyla hastanın tedavisi sürdüğü müddetçe devam edecek. Ödemeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından PTT aracılığı ile hak sahiplerine sağlanacak Sosyal Yardım Kartı aracılığı ile yapılacak.

Hak sahipleri herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden veya ATM’lerden çekebilecek ayrıca sosyal yardım kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabilecek.

Bununla birlikte coğrafi koşullar, hava şartları, hastalık, yaşlılık, engellilik durumları gibi nedenlerle ödemelerini çekmeye gidemeyen hak sahibi vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulanan Konutta Ödeme Sistemi ile kapılarında ödemelerini alabilecek.

Tekerlekli Sandalye