Bipolar bozukluğa evde bakım maaşı bağlanır mı?

emir_t1

Üye
Üye
Diğer koşullar uygunken bipolar bozukluğu olanlara maaş bağlanır mı?
Bipolar bozukluğu olup maaş alan var mı?
Bilgisi olanlar yazarsa bilgilenmiş oluruz.

SÜLO

Üye
Üye
felçli veya yatalak olmak gerekiyo bildiğim kadarıyla
günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yardım alması gerekiyo

rapor varsa en az 100 de 40 olmak kaydıyla 2022 alınabilir

Moderatörün son düzenlenenleri:

Timsah

Üye
Üye
Raporunda eskiye göre agir engelli evet yeni raporlarda tam bağımlı yazacak rapor oranı %50ve üstü olacak bu şartlarınız tutuyorsa gelir şartınız da tutuyorsa baglanir

SÜLO

Üye
Üye
bendede psikotik bozukluk var
ağır engelli evet yazıyo diye başvurduk yıllar önce
eve geldi 3 kişi biz insan sarrafı olmuşuz git çalış dedi

timsah kardeş bipolar fiziksel bedensel bi hastalık değil

Moderatörün son düzenlenenleri:

Memet45

Üye
Üye
timsah kardeş bipolar fiziksel bedensel bi hastalık değil
Bipolar dan evde bakım maaşı alan var bilip bilmeden yazan çizen çok bunlar zannedyorki yemeğini yiyemiyen tuvalete gidemeyen maaş alıyor oysa durum öyle değil akıl sağlığı iyi olmayanda maaş alıyor kendini tam ifade edemiyen başkasına karşı savunamayanlarda maaş verliyor eğer elinizde ağır engelli veya yeni sistemle tam bağımlı rapor varsa baş vurun evde bakım heyeti ona göre bir rapor hazırlar eğer başvurunuz red edilirse itiraz edin muhakkak bağlanacaktır çünkü hastanenin verdiği rapor galip gelecektir Allah yolunu açık etsin

SÜLO

Üye
Üye
bipolar öyle çok ağır bi hastalık değilki 2022 maaşı alır evde bakım zor sen çok biliyon galiba
benim raporumda ağır engelli yazıyo biz insan sarrafı olmuşuz hemşerim git çalış dedi bana eve gelen heyet
ben hiç görmedim duymadım psiklojik hastalıktan evde bakım alanı

çok ağır akıl hastalığı olanları bilmem ama mehmet kardeş

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle hepimize geçmiş olsun dileğimle,

Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için olmazsa olmaz şartlardan biri ; '' Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.''

Peki o halde ;

BAKIMA İHTİYACI OLAN ENGELLİ VE AĞIR ENGELLİLİK NE DEMEKTİR?

18 Nisan 2014 Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliğinde; ‘’Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler: Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında, yetkilendirilmiş engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca, ağır engelli olduğu engelli sağlık kurulu raporu ile belgelendirilen kişileri ifade eder’’ hükmü yer alır. Buradan anlaşılacağı üzere; bakıma muhtaçlığın istendiği durumlarda, sağlık raporunda ‘’ağır engelli’’ ibaresinin olması gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Kanununa göre (2828 sayılı) "Bakıma İhtiyacı Olan Engelli"; engellilik sınıflandırmasına göre resmî sağlık kurulu raporu ile ağır engelli olduğu belgelendirilenlerden, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olan kişiyi ifade etmektedir.

Yani burada kıstas alınması gereken engelin şekli değil (Fiziksel yada Ruhsal olması) günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olmasıdır.

Bu konuda kimsenin aklında soru işareti kalmasın ve dolayısıyla aranızda gereksiz tartışmalara mahal vermemek için yazdım.

Engelleriniz her nasıl olursa olsun haklarınızı engelsizce alabilmeniz dileğimle,

Memet45

Üye
Üye
çok ağır akıl hastalığı olanları bilmem ama mehmet kardeş
benim demek istediğim illaki yatağa bağımlı olması veya yemeğini ve tuvalet ihtiyacını görememesi değil akıl sağlığı nedeniyle öz bakımını yapamayan yemeğini hazırlamayan kendini başkasına karşı savunamanlarda bakım maaşı alır mahkeme kararıyla kısıtlananlar ifade yetkisi olmayanlar vs

SÜLO

Üye
Üye
yani demek istediğim

tamam kardeşim sen bildiğin gibi devam et

SÜLO

Üye
Üye
ya diyomya ağır hastalığı olanları bilmem diye
allah çocuğuna şifa sağlık versin
demek istediğim bipolar ilaçla kontrol altına alına bi hastalık
benim ilaç raporumdada a tipik psikoz yazıyo organik olmayan

ben zyzapin etken madde olanzapin 20 mg kullanıyom memnunum ilacımdan
tek yan etki iştah

yani ben 18 yaşında alkol madde madde derken esrar kullanırken yakalandım bu hastalığa bünyem hassasmış kaldırmıyomuş
alkol esrarı şimdi yaş 44
4 kere atak geçirdim doktorların bana demesi alkol esrar atakları tetikliyomuş esrarı hiç alkolu ayda bi kere kullanıyom doktorumda biliyo

senin çocuk hangi ilaçları kullanıyo
bu arada akineton norodol dan nefret ediyorum tabi tedavi için şart ama sevmiyorum
akıl hastanesinden çıkınca veriyo doktor uyumusam bile devamlı yatıyorum bitkisel hayata sokuyo beni akineton norodol risperdal falan vesaire

Memet45

Üye
Üye
ya diyomya ağır hastalığı olanları bilmem diye
allah çocuğuna şifa sağlık versin
demek istediğim bipolar ilaçla kontrol altına alına bi hastalık
benim ilaç raporumdada a tipik psikoz yazıyo organik olmayan

ben zyzapin etken madde olanzapin 20 mg kullanıyom memnunum ilacımdan
tek yan etki iştah

yani ben 18 yaşında alkol madde madde derken esrar kullanırken yakalandım bu hastalığa bünyem hassasmış kaldırmıyomuş
alkol esrarı şimdi yaş 44
4 kere atak geçirdim doktorların bana demesi alkol esrar atakları tetikliyomuş esrarı hiç alkolu ayda bi kere kullanıyom doktorumda biliyo

senin çocuk hangi ilaçları kullanıyo
bu arada akineton norodol dan nefret ediyorum tabi tedavi için şart ama sevmiyorum
akıl hastanesinden çıkınca veriyo doktor uyumusam bile devamlı yatıyorum bitkisel hayata sokuyo beni akineton norodol risperdal falan vesaire
benim çocuk zeldox atmış mg zibrazidon gyrex yüz mg ketiapin bu ilaçları senelerdir kullanıyor birde bu ilaçlar şizofren ilacı sen kendi kendine konuşuyonmu bizimde ilaç raporunda atipik psikoz organik olmayan psikoz f29 yazıyor birde benim çocukta okuma yazma yok altı yaşından beri ilaç kullanıyor evet senin hastalıkla benim çocuktaki rahatsızlık farklı senin okuman yazman varmış

SÜLO

Üye
Üye
dedim ya atak zamanı değişiyom haşa her atakta direkman kendimi allah sanıyom
kendi kendine konuşmayı bırak televizyondakilerle bile konuşuyom
cep telefonlarından gaztelerden düşüncelerimi okuyolar sanıyom
mesela atak zamanı düşündüğüm bi düşüncemi söyliyim sana
allahın en çok istediği şey insan olup yeryüzüne inmekti bu yüzden sülonun vücuduna girerek yeryüzüne indi
mesela havada karanlık bi bulut göriyim yağmur yağcağını anlıyım ağzımla sesler çkıkarak elimi taşlara vurup yağmuru kendim yağdırdığımı sanıyodum
mesela bi komşumuz vardı iki gözüde sağlam ama atak zamanı tek gözünü farklı bi şekilde görüyodum
düşündüklerimi anlatmkla bitiremem şimdi
dedğim gibi bu düşünceler sadece atak zamanı oluyo atak olmayan zamanlarda normal bi insanım

benim ilaç raporundada aynı atipik psikoz organik olmayan yazıyo
ama engelli raporunda çoğul madde kullanımına bağlı psikotik bozukluk yazıyo
bursaya taşınalı 12 sene oldu hiç atak geçirmedim çünkü esrarı bıraktım içkiyide ayda bir kere içiyom
istanbuldayken hergün çok aşırı şekilde esrar alkol kullanıyodum 5 6 senede bakırköylük oluyodum

Pembe daktilo

Üye
Üye
allah kimseyi kimse muhtac etmesin.ben yanliz yasiyorum vee kimseye muhtacdeilim.bu aileler icinde gecerli her yerde menfat. bipolar hastasi agir engelli gormedim

SÜLO

Üye
Üye
mehmet abi sen kaç yaşındasın çocuğun kaç yaşında

Memet45

Üye
Üye
mehmet abi sen kaç yaşındasın çocuğun kaç yaşında
elli yaşında
Çocuk yirmi beş yaşında benim çocuk mental retardasyon bipolar bozukluğu değil bizimki şizofrenin bir kolu bipolardan evde bakım maaşı alan bir kişi diğer sitede okumuştum benim çocukla senin aranda dağlar kadar fark var senin okuman yazman var benim çocukta okuma yazma yok tek başına bir yere bıraksa evi bulamaz derdini anlatamaz anladın yani okula bile almadılar

SÜLO

Üye
Üye
anladım abi

Tekerlekli Sandalye