Bipolar Hastası Memurun görevden alınması

aysekayaa

Üye
Üye
Merhabalar eşim 5 yıllık memur, tayini çıksın diye hem eş durumu hem hastalığı belirtilen tayin talebinde bulunduk. Ticaret bakanlığı bizi hastaneye ' bu işi yapabilir mi' diye sevk etti. eşim Tüketici hakem heyetinde çalışıyor. Kadrosu tüketici hakem heyeti raportörü. hastane Heyeti Bipolarlar Karar organında çalışamaz diye karar vermiş. eşime sen bu işi yapamazsın demişler. Belki geri göreve çekebilirler orasını bilemiyoruz demişler. tabiki biz yıkıldık. Eşimi memurluktan atma gibi bi karar çıkar mı bilmiyoruz. buna benzer sorun yaşayanlar oldu mu. Akıl sağlığı yerinde değil diye memurluğuna son verilen bi kaç insan okudum. eşim düzenli tedavi oluyor. ilaçlarını düzenli kullanıyor. senede bir defa mani geçiriyor. psikozlu. o zamanda rapor alıyoruz evde atlatıyor 4 senedir yatmadı hastaneye. mevzuatı bilen yarımcı olabilir mi

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@aysekayaa

Siteye Hoşgeldiniz.

Düz memur olarak devam edebilir; Zaten geri hizmete çekilir demek düz memur olur demektir.

Durumun bundan kötüye gideceğini (Memuriyetten çıkarılmak) düşünmüyorum ki bu olursa bir avukat tutup dava açabilirsiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
Öncelikle hastalık için geçmiş olsun diyeyim.
Unuttum kardeşimizin belirttiği gibi memurluktan atılmaz. Sadece ağır ve sorumluluk isteyen işler verilmez. Hakemlik yapamaz yani. Verilen karar doğru aslında. Ama aynı yerde çalışabilir farklı işte ama. Geri hizmet işine çekilir imza ve karar yetkisi olmayan rahat işlerde çalışır. Üzülmeye gerek yok. Bipolar ile akıl sağlığı yerinde olmayıp son verilen insan yok. O farklı ve ağır bir konu. Tayinde alabilir. Engelli memur kategorisine geçebilir.

Sağlık raporu alırken dikkat etmek gerekiyor. Olmadık yerde rapor alınmamalı.

aysekayaa

Üye
Üye
Ben bu acımasızlığı kaldıramıyorum. Ticaret bakanlığı eşimin maluliyeti için SGK ya başvurmuş. Hizmet süresi daha tamamlanmadığından malulen emekli bile olsa maaş alamayacak. Memuriyetten atıçmaya çalışıyorlar resmen. Şimdi SGK bizden eşimin hastalığının başladığı tarihlerden itibaren gördüğü tüm tedaviler aldığı tüm raporları istedi. Şu an sgknın kararını bekliyoruz. Bu süre zarfında yapabileceğimiz bir şey olabilir mi. İtiraz dilekçesi veya dava açma. Ne yapabiliriz. Bize yol gösterin lütfen.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@aysekayaa

Selam,

Geçmiş olsun,

Eşinizin sendikası var mı bilmiyorum ama Bakanlık personelinin üye olabildiği sendikalarla bir görüşüp hukuki olarak destek isteyebilirsiniz?

aysekayaa

Üye
Üye
her sene 10-20 gün istirahat raporu ve 4 sene önce hastaneye yatış oldu. Ve bakanlığın sevk etmesiyle hastaneden alınan raportör olamaz raporu dışında başka raporumuz yok. Engelli raporu yok yani. Buna rağmen işinde olabilir mi eşim. Ne yapabiliriz lütfen yardım edin
@aysekayaa

Selam,

Geçmiş olsun,

Eşinizin sendikası var mı bilmiyorum ama Bakanlık personelinin üye olabildiği sendikalarla bir görüşüp hukuki olarak destek isteyebilirsiniz?
Evet var. Bunu deneyeceğim

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sendikanın olaya müdahil olması sizin lehinize olur, İnşallah sizi sevindirecek bir şekilde sonuçlanır olay.

aysekayaa

Üye
Üye
Peki zorla emekli yaptırılabilir mi. Hastalığı kendimiz bildirdik aptallık ettik. Uzun süreli istirahat raporu almadık. En fazla senede 10 -15 gün. Yani yaptıkları insanlığa sığmıyor.
SGK dan emeklilik kararı çıkar mı sizce

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Nasıl bir karar verilir kestirmek güç; ama siz en kötüsünü bekleyip şu zamanın tadını da kaçırmayın bence.

Sendikaların üyelerine hukuki açıdan destek vermek gibi bir misyonları da var. Umarım iyi olur sonuç.

İsen Buga

Üye
Üye
Memurluktan keyfe keder atılmaz. Sadece farklı görev alır. Söyle diyelim: daha az sorumluluk daha çok angarya işler. Ünvan korunur ancak işlerde sorumluluk ve veya hastalığını-işini- tetiklemeyecek farklı iş verilir demek istedim.

aysekayaa

Üye
Üye
Umutla Beklemek ardından işlerin daha da kötüye gitmesi. Biz sadece tayin dilekçesi vermiştik şimdi işimizden olma korkusu sardı. İnsan hasta olmayagörsün kimse seni anlamıyor işleri daha da zorlaştırıyorlar. 7 aydır eşimle ayrıyız. Zaten hasta. Bir de bu işlerin sarpa sarması yıprattı bizi. Umut verici sözleriniz için teşekkür ederiz. SGK kuruluna sevk edilmiş eşim inşallah hayırlı haberler alırız.

ben de ben de memurum bu hastalıktan ama benim memuriyet süresince atak vs gibi şeylerden olmadı, hala çalışıyorum, bir kere bile lafı edilmedi, personelde izinlere bakıyorum.

aysekayaa

Üye
Üye
ben de ben de memurum bu hastalıktan ama benim memuriyet süresince atak vs gibi şeylerden olmadı, hala çalışıyorum, bir kere bile lafı edilmedi, personelde izinlere bakıyorum.
Müdürler idare ediyorlar. Durduk yere hasta diye bildirilmiyor. Biz salaklık ettik dilekçe verdik sağlık mazereti tayini istedik. Sakın siz bakanlığa hastalığınızı bildirmeyin. Doğrudan hastaneye sevk ediyorlar. Sonrası perişanlık.

Tekerlekli Sandalye