Bir ay sigortalı oldum Yetim maaşım kesildi?

UuYuRR

Üye
Üye
bildiğim kadarıyla öğrenciliğim bittiğinde aldığım yetim maaşıda kesiliyordu.
yada sigorta başlatırsam. öğrenciliğim bitti askerlik tecil için 1 ay sigorta başlatmam gerekti başlattım ve 1 ay sonunda tekrar ödemedim kapandı.
mezun olduktan sonra yeni okul dönemi başlayalı 2 ay geçti ve 2 aydır maaşım yatıyor.
üniversite bitirdiğim için 25 yaşa kadar alabiliyormuyum maaşı?
ve sigorta başlatmama ramen neden kesilmedi?
şu an devlete 500 tl borclumuyum? (2 ay maaşımı cektım)

şimdiden çok teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babamdan veya annemden maaş alıyorum, sigortalı bir işe başlarsam aylığım kesilir mi?

Yetim maaşı alan kız çocukların sigortalı çalışmaları halinde aylıkları kesilmez, almaya devam ederler.

Erkek çocukları, öğrenimleri süresince en fazla yükseköğrenim ise 25 yaşını dolduracakları tarihe kadar aylık alabilirler, öğrenimi veya 25 yaşını doldurduklarında aylıkları kesilir, malul ve muhtaç durumda bulunan erkek çocuklar ise aylıklarını almaya devam ederler. Öğrenimleri süresinde sigortalı çalışan erkek çocukların aylıkları;

- Baba veya annelerinin hizmet süreleri 10 yıldan az ise kesilir.

- 10 yıldan fazla ise kesilmez.

UuYuRR

Üye
Üye
Halil bey beklediğimden de kısa bir sürede cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Bu tarz sosyal paylaşım sitelerin de hala karşılıksız yardım yapılıyor olmasını görmek toplumsal duygularımızın körermediği anlamına da gelmekte sanırım.
Tekrar teşekkürederim.
Halil Bey ufak bir sorun var sanırım. ben öğrenciliğimi bitiminden 1 ay sonra sigorta başlattım ve bunun üstüne maaşım yatmaya devam etti. canımı sıkan durum daha sonrası için borç çıkartılması. böyle bir şey mümkün mü?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öğrenim hayatınız devam ediyor ve 25 yaşını geçmemişseniz bir sorun çıkmaz.

UuYuRR

Üye
Üye
Malesef öğrenim hayatım da bitti. üniversite mezunu oldum ve ilişiğim kesildi okulla.

UuYuRR

Üye
Üye
sanırım cevabı sizde bilmiyorsunuz.
değişen bir kanun olabilir mi? fakülte mezunu olup 25 yaşa kadar almak gibi?
tekrar belirteyim 24 yaşındayım ve okulla ilişiğim kesildi. 1 ay sigorta primi yatırdım bir şirket üzerinden(yanlız 1 aylık) ve maaşım yatmaya devam ediyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Benim bildiğim ve yasada yazan; Erkek çocukları, öğrenimleri süresince en fazla yükseköğrenim ise 25 yaşını dolduracakları tarihe kadar aylık alabilirler, öğrenimi veya 25 yaşını doldurduklarında aylıkları kesilir,
Okulla ilişiğin kesildiyse yetim maaşınıda iptal ettirmelisin. İyice emin olmak istiyorsan bulunduğun İldeki SGK gidip bi danış.

Tekerlekli Sandalye