Bir engelli kaç ÖTV indirimli arac alabilir?

piyanistman

Üye
Üye
oğlumun adına aracımız var ötvsiz ben bir araç daha alabilirmiyim doblo tarzı ve bu evde bakım maaşını etkilermi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk alınan aracın aracın alım tarihinden itibaren 5 yıl geçmişse, ikinci (2) bir ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Eğer 5 yıllık süre dolmamışsa malasef alamazsınız.

piyanistman

Üye
Üye
peki arac 5 yıl dolmadan ötv yi ödeyip satabilirmiyiz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV yi ödedikten sonra elbette aracı istediğiniz zaman satabilirsiniz.

piyanistman

Üye
Üye
halil bey peki aracımız binek ben doblo veya caddy gibi bi araç alırsam kendi adıma bizim evde bakım maaşını etkilermi

balkesli

Üye
Üye
araç almanız bakım maaşını etkilemez ancak şöyle bir durum var siz aracı ötvsini ödeyip satsanız bile 5 yıl dolmadan yeni bir ötvsiz araç alamazsınız 5 yılı doldurmak zorundasınız
dediğiniz araçlar ticari araçlar bu araçların ötvsi çok düşük %15 ötvsi olan araçlar (son düzenlemede %20 oldu galiba) binek araçlarda ötv %45 ten başlıyor dediğniz araçlarda çok küçük bir avntajınız olur.

piyanistman

Üye
Üye
ben şöyle izah edeyim geçen nisan ayın da bi toyota aldık oğlumun adına ama memnun değiliz onu verip caddy almayı düşünüyoruz benim adıma yani babası olarak maaşı etkilermi

balkesli

Üye
Üye
araç ticari bir faaliyette kullanılmayacaksa eve gelir getirmeyecekse evde bakım maaşını etkilemez arabanız var diye maaşı kesemezler.

piyanistman

Üye
Üye
ama caddy ve benzeri araçlar ticari görünmüyomu yani oğlumun adına aldığımız binek aracı ötv sini ödeyerek satıp caddy almak istiyoruz benim adıma babası olarak maaş ta sıkıntı olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
balkesli arkadaşımız sorularınıza detaylı yanıt vermiş. Onların dışında neyi soruyorsunuz anlayamadım. Daha açık sorarmısınız lütfen.

mrtizmir

Üye
Üye
Bu konuya benzer bi soru sormak istiyorum bende..kızım %99 engelli üzerine ötv siz 0 alınmış bir araç varken yine kızımın üzerine 2.el bi araç alabilirmiyim..en azından diğer avantajlarından faydalanabilme adına..

gülümse_hayata

Üye
Üye
5 yıldan fazla süredir elinde bulunduran engelli yeni bir aracıda aynı kapsamda ÖTV ödemeden alabilecektir. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.

mrtizmir

Üye
Üye
5 yıldan fazla süredir elinde bulunduran engelli yeni bir aracıda aynı kapsamda ÖTV ödemeden alabilecektir. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.

Cevap için çok tşk ederim ama benim sorum şöyleydi..kızım adına ötv ödenmeden aldığımız aracın daha 5 senesi dolmadı..o dolmadan gene kızımızın üzerie 2.el bi araç alabilirmiyiz yani zaten ötv lik bi durum söz konusu değil bu araçta sadece mtv den falan paydalanabilme adına..0 aldığımız aracın daha 5 senesi dolmadıda o yüzden tam öğrenmek istiyorum..kızımızın üzeri alıcağımız 2.araç zaten 2.el olacak bunu öğrenmek istemiştim..
Sonuç olarak kızımızın üzerinde 0 alınmış ama daha 5 senesi dolmamış 1 araç varken bir tanede gene omun üzerine 2.el olmak kaydıyla tabiki 1 araç daha alabilirmiyiz..kusura bakmayın biraz uzattım ama hakkınızı helal edin lütfen

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Estefurullah kusurluk bir şey yok. Siz şunu soruyorsunuz sanırım. Kızınızın üzerine ÖTV indirimiyle alınmış bir araç var. Siz yine kızınızın üzerine bu sefer ÖTV indirimi olmadan 2. bir araç almak istiyorsunuz. Eğer doğru anlamışsam alabilirsiniz tabiki.

Yunus28

Üye
Üye
Merhaba is kazasindan dolayı sol el başparmak birinci bogumdan ampute yani koptu 2014 te %13 rapor verildi ehliyet için heyete girdim 1. Grup sürücü olur verildi ve 102 #47 kodlar yazılmış oradaki Dr engelli sinifi diyor emniyete sordum normal verilmiş vergi ve ÖTV indirimi alamazsınız dediler kime inanayım anlamadım bilgisi olan varmı teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22663]Yunus28[/MENTION]
1. grup sürücü;
M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F ehliyet sınıflarını kapsar. Burda ve kodlarda bir sıkıntı yok. tam olarak neyine itiraz ediyorlar?

Tekerlekli Sandalye