Bir 'Engelsizden' Engelli Sorunlarını Anlamak ve Anlatabilmek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Anlaya biliyorum bir engellinin yaşadıklarını ve hissettiklerini kendim engelli olmasamda düşüne biliyorum hayat şartlarını ve zorluklarını neleri isteyip neleri istemediklerini anlayabiliyorum.

Hayatın yaşamın ne demek olduğunu bildiğim gibi engelli insanın nelerle mücadele ettiğinide biliyorum sadece bilmenin ve anlamanın yetmediğinide biliyorum.

Soruyorum kendime ve soruyorum sizlere engelli bir çocuğa veya yetişkine hayatını kolaylaştıracak ne yaptım ne yaptınız diye.Zor olan yaşamında bir ışık oldukmu acaba ?

Bir takım şeylerin sadece sözde kaldığı bir toplum halindeyiz hastamıza yoksulumuza engellimize sırt çeviriyoruz.Lafla yapılan yardımlar sadece lafta kalıyor.İcraat görmek istiyoruz her tür basın organlarında engellilere yönelik uydurma vaatlerin sadece göz boyamaktan başka birşey olmadığını çok net idrak edebiliyoruz.

Engelli bedenler toplumun her alanında sorunlar yaşamaya hala devam ediyor.Ulaşım sorunu hat saffaya ulaşmış durumda yollardaki engelli bireylerin sıkıntıları ortak olarak belli başlı konulara gelip dayanıyor.Bunlar hepimizinde bildiği gibi toplu taşımaların engellilere uymaması ayrıca kaldırım düzensizliği üst geçitler keza öyle.

Yapılan çifte standart uygulamalar ayrımcalıklar bitmek tükenmek bilmemektedir. bunu herkes bilmesine rağmen kılını kıpırdatmaması çok acı

Ben kendi şahsıma bunların farkında ve bilincindeyim ama tek başına hiç bir sorunu halletme gücümüz yok. Her konuda olunduğu gibi bu konudada birlik olarak haklarımızı arayarak belki bir şeyler elde edebiliriz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İşte ben buna şapka çıkartırım ayakta alkışlarım kardeşim kalemine sağlık ellerin dert görmesin

E

Erdem Uygar

Guest
Çok beğendim, başarılı yazılarınızın artarak devam etmesini diliyorum...

Gulumse

Üye
Üye
Kaleminize yüreğinize sağlık güzel yazmışınız umarım ilgililer kulak verirler

F

Fırtına

Guest
hep sorun, hep sorun..!!!
sözde sorunlarımız giderilmeye çalışılıyor.. (yarım, yamalak) bir sorunumuzu da tam olarak, tabiri caiz ise; dört/dörtlük gideremiyorlar..
ben bunu şuna bağlıyorum; ''engelliliğin bilincinde değiller.. engelliliğin ne demek olduğunu bilmiyorlar..'' her şey engelsiz insanlara göre dizayn ediliyor.. öncelik engelsizlerin huzuru, refah'ı..!!! bir engelli arkadaşımızın ''altunizade (metrobüs) üst geçit''te yaşadıkları, http://engelliler.gen.tr/f43/metroobus-cilesi-altunizade-ustgecit-4758/ çektiğimiz çileye bakar mısınız..??!! bu ''metrobüs durağı/üst geçit'' engellileri değil, engelsizleri düşünerek dizayn edilmiş yapılandırmalardan sadece bir tanesi..!!!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evet sevgili Fırtına..
Malesefki engelliliğin farkında değiller.Bu durumun içinde olan ve mücadele veren insanlarda sessiz kalırsa engelliliğin farkına asla varamıyacaklar.

Her insan üstüne düşen görevi yapmalı bu yolda sen sessiz kal ben sessiz kalayım netice hep sıfır olacaktır.Bundan dolayı her koşulda sesimizi duyurmanın yollarını bulmak zorundayız. Bir söz vardır her kes bilir (Ağlamayana meme yok) Mademki hedef iyi koşullarda yaşam ,eşit haklar ve ayrıcalıksız bir toplum elde etmek için her yol denenmelidir.Herkes de üstüne düşeni ama az ama çok yapmalıdır.

İskender Durgun

Üye
Üye
gülümse_hayata, ben sağlamken engellilerin sorunları hakkında hemen hemen hiç bir fikrim yoktu (maalesef annemde engelli olmasına rağmen). Sen çok adım öndesin. Burada görsel medyanın özellikle çok ama çok eksikliği var. Ufak bir örnek vereyim; hala tekerlekli sandalye için yapılmış rampanın önüne araba park edilmektedir. Şöfor empati kuramamaktadır.

Keşke her engelsiz senin kurduğun empatiyi kurabilse. Kalemine yüreğine sağlık...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Teşekkür ederim İskender bey..
Ben her engelsizin bir engelli adayı olduğuna ve bunu unutmaması gerektiğine inananlardanım. evet şu an engelli değilim ama yarın ne olacağına başıma ne geleceğine dair hiç bir fikrim yok. Tabiki bunu kimsenin bilme gücü de yok ben yaşamış olduğunuz sıkıntıları bire bir yaşamasamda hissedebiliyorum anlaya biliyorum hiç kolay olmayan durumlara maruz kalıyo olmanız beni çok daha fazla empati kurmaya ve düşünmeye sevk ediyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Orhan Pamuk'un 'Yeni Hayat' adlı adlı romanının giriş cümlesi, 'bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.' diye başlar. Tüm insanlığın yaşamının değişmesi için belkide 'anlama' ve 'empati' kurabilme yetimizin gelişmesi gerekmekte. Dünya coğrafyasında eli, yüzü, dili, dini başka insanların olduğunu bilmek ve onlarında bu coğrafyada bizimle eşit şartlarda yaşama hakkına sahip olduklarını kabul etmek.

Ne zaman 'kendine müslüman' olma illetinden kurtulur, 'bugün kendim için ne yaptım?' yerine 'bugün başkası için ne yaptım?' sorusunu kendimize sorarsak, bilin ki o gün daha yaşanır bir dünyaya atılan ilk adımdır.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili yöneticim..

bu sözünüze sonuna kadar katılıyorum bugün kendim için ne yaptım?' yerine 'bugün başkası için ne yaptım?'
Kendimizi düşündüğümüz kadar başkalarınıda düşünsek hiç bir sorun kalmayacak

DURU'M

Üye
Üye
Aslında olay engelli ya da engelsiz olmak olmamalı.Uygulamadaki her türlü yanlışın karşısında olabilmeli insan.Elbette engelli bireylerin yaşamları diğerlerinden daha farklı olacaktır.Ancak bunu insana acıma yahut yasal bir zorunluluk duygusuyla değil; bunu ihtiyaç benimseyerek yapmalıdır kişiler yahut kurumlar.Kimisi der ki;damdan düşenin halinden damdan düşer anlar.Buyrun burdan yakın şimdi.Aslında bu zihniyet değil midir kimi zaman engelsiz bireyleri korkutan.Engelsizlere karşı yaklaşımlarımızda ''siz bizi acıyorsunuz,onun için benimle ilgileniyorsunuz'' sözleri değil midir engelsiz bireylerin canını acıtan,onları biraz daha uzak kılan.Onların engelsiz bir fertle ilgilenmesi lütuf olmadığı gibi İNSAN OLABİLMENİN GEREĞİ değil midir bu?Gerçek olan,olması gerekendir nitekim.

İnsan olan biri merhamet duygularını silip atamaz.Önce acıma duygusu olarak beliren bir düşünce daha sonra, daha sağlıklı bir şekle bürünebilir mi acaba ?ÖNYARGIDAN UZAK selam verebilmeliyiz insan olana.Onları anlamak belki gerçekten O KAYIPLARI YAŞADIĞIMIZDA daha anlaşılır bir hale gelebilir.Ancak şimdi bu halinizle ( engelsiz olarak ) onları anlamaya çabalamak da büyük bir olgunluktur.Velhasıl tüm mesele İNSAN OLABİLMEKtir diye düşünüyorum.Saygıyla...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hah işte bende 'kendine müslüman olma' cümlesinde tamda ona vurgu yapmak istedim. Herkesin ağzında 'hepimiz engelli adayıyız' cümlesi dolanıp duruyor. Hepimiz engelli adayı isek buyrun hep birlikte engelliler için bir şeyler yapalım. Eee ama bu engelliler için bir şey yapmak değilki. Sizde bir gün 'engelli olurum' korkusuyla yapmış oluyorsunuz ve başkası için değil kendiniz için yapıyorsunuz.
Hasılı bir şey yapacaksanız ne başkası için ne kendiniz için yapmalısınız. O işin öyle yapılması gerektiği için yapmalısınız.

F

Fırtına

Guest
Hasılı bir şey yapacaksanız ne başkası için ne kendiniz için yapmalısınız. O işin öyle yapılması gerektiği için yapmalısınız.

halilcim,
ne kadar mantıklı vede doğru bir cümle kurdun.. işte olay budur..
''ben engelli adayıyım/birgün bende engelli olurum/ne ekersem onu biçerim/engellilere iyilik yapayımda, bir gün engelli olduğumda bana da iyilik yapsınlar'' vs vs. ..

mantık çerçevesi içerisinde hareket etmeliyiz ve O işin öyle yapılması gerektiği için yapmalıyız..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar kunu nerelere gelmiş herkes bir engelli adayı cümlesinde benimde başıma gelir ben iyi davranayım banada iyi davransınlar mantığı yoktu ama görüyorum ki konu buraya çekilmiş.Asıl anlatmak istediğim insan oğlu herşeyi yaparken önce kendini o konuma koymalı o zaman belki birazdaha duyarlı biraz daha anlayışlı ve birz daha insanca yaklaşa bilir.

F

Fırtına

Guest
gülümse_hayata,
gelinen konu kişisel değil, genel olarak ele alınmış..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sen yanlış anlamışsın gülümse. :)
Senin söylediğin şeye popüler adıyla 'empati' deniliyor. Yani kendimizi başkasının yerine koymak. Burada bir sıkıntı yok hepimiz orda hem fikiriz. Benim söylediğim şey senin yazından bağımsız olarak genel bir mantık anlayışı. Herkesin ağzında 'hepimiz engelli adayıyız' cümlesi dönüp duruyor. Bende bu cümleye atıfta bulunarak, 'hepimiz engelli adayıyız' cümlesinin altında yatan (bilerek yada bilmeyerek) anlamı kendimce açıklamaya çalıştım. Anlatmaya çalıştığım ama yanlış anlaşıldığım (yada anlattığım) nokta şuydu. Aslında 'hepimiz engelli adayıyız' cümlesinin altında yatan şey engelliler için yapılan/yapılması gereken bir şeyin yapılması gerekteği için istemek yerine 'bir gün bizde engelli oluruz bizede lazım olur' mantığının yatmasıydı.
Hareket noktasında bir yanlışlık var yani. Bir şey yapılması gerekiyorsa yapılır. Yani ne bileyim 'hepimiz engelli adayıyız' demek kadınların sorunlarına değinilen bir platformanda çıkıp '-arkadaşlar kadınlara şiddet uygulamayalım. hepimiz kadın adayıyız.' demek gibi bir şey geliyor bana. :)

Ben bu cümleyi sık sık duyuyorum. İnsanlar bu cümlenin altında yatan anlamı bilmeden kullanıyor olabilirler. Ona bir itirazım yok ama cümle bana çok itici geliyor. Ve başta dediğim gibi ne benim söylediğim cümlenin nede bu tartışmada söylenen şeylerde sana karşı bir tavır alma yok. Hoş burası bir tartışma platformu. Karşı görüşlerde olabilir. Neticede beyin jimlastiği yapıyoruz. :) Bunlarıda normal karşılamak lazım.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Elbetteki karşı görüşler olacaktır herkezin aynı fikirde olması zaten mümkün değil ayrıca bahsetmiş olduğumuz herkes engelli adayı mevzusuna gelirsek ben bu şekilde düşünmüyorum engelli olacağım korkusuyla bir takım söylemlerde bulunmuyorum bu demek değildirki herkes aynı düşünüyor. Ağızdan bir kelime çıkar ama her kes istediği yere çeker bu böyledir. Siz böyle yorumlarsınız ama ben öyle yorumlamıyorum.Bu kelime bence insanların biraz daha duyarlı olmasını ifade ediyor. Zıt fikirler elbetteki olacaktır aksi taktirde tartışma ortamı olmaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bende kendimce anlamaya çalışıyorum. Benim anladığımı bir başkası başka anlayabilir. Buda normal tabi. Neticede hepimiz makinadan çıkmış tek tip insanlar değiliz.
Birazda gülelim. :)
Anlamağa çalış yaa

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili yöneticim video için teşekkürler :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekerlekli Sandalye