Bir günlük temsili askerlik uygulaması bağlamında engellilik algısı

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Özellikle engelliler haftasında engelliler için “bir günlük temsili askerlik” uygulaması yapılıyor. Tabi bu durum hemen basına yansıyor.
Engelliler haftasında bir günlük asker olan engelliler çok sevindi
Engelliler askerlik sevincini yaşadı v.b gibi başlıklara sanki dünyanın kaderini değiştirecek bir şeyler yapılmış gibi haber bombardımanı yapılıyor.

Allah aşkına engelli dediğiniz kişiler bu şekilde eline şeker verilmiş çocuk gibi basit şeylerle mutlu olacak kişilermidir. Bu memlekette sağlıklı insanlar askerden bir şekilde yırtmak için okul uatmadan, yurt dışına gitmeye kadar elli türlü plan çevirirken sanki askerlik yapmak insan yaşamında olmazsa olmaz şey gibi göstermek onuda geçtik etraftan topladıkları 3-5 gariban engelliye askeri kıyafetler giydirip hadi şimdi mutlu olun ve gülerek kameralara poz verin demenin en hafif yabiriyle engellileri kalaye almamak olduğunu düşünüyorum. Memlekette engellilerin içinde bulundukları sıkıntı saymakla bitmezken hadi sizide asker yaptık gerisinin bir önemi yok demekle aynı şey değilmi?

Toplumun kafasında öyle bir engellilik algısı varki kendisini “engelliler haftasında” illada bir şeyler yapmak zorunda hissediyor bu yapılan şeyin ne olduğu çokta önemli değil. Onlara göre engelliler ufak şeylerle mutlu olabilecek tüm dertlerini kederlşerini unutaçak çocuk ruhlu çocuk beyinki kişiler. Bir askeri kıyafet giydirmek onlar için düzenlenen bir konser onları sevinçten havaya uçurtmaya yeterli şeyler.

Bu engellilik algısının yıkılması için önce biz engellilerin bu türden basit olaylara alet olmamamız gerekiyor. Çünkü bu işlerde engelliler bir araç olarak kullanılıyor. Bilmem hangi kurum engelliler haftasında temsili askerlik uygulaması yaptı desinler için 3-5 gariban engelliyi kullanıyor. Eğer biz engelliler için hakikaten bir şeyler yapılmak isteniyor en son yapılacak şey temsili askerlik uygulamasıdır. Hatta ve hatta bu uygulama hiç yapılmasa bizim için çok daha iyi olur.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu düşüncenize katılmıyorum tabiki saygım var ama kendi düşüncemi ve bu uygulamadan memnun mutlu olanlarında olduğunu söylemeden geçemiyeceğim. Ziyaretine gittiğim Ulaş isminde bir genç bu uygulamaya katılanlardan omuriliğindeki sorundan bırakın yürümeyi yarım saatten fazla oturamıyor bile ama oda temsili askerlik olayına dahil olanlardan ve bu durumdan çok hoşnut olanlardan . Annesi benim oğlum kısa süreliğinede olsa asker oldu diye nasıl gözleri dolarak anlattı bunu ancak görmeniz gerekirdi.Bu konuyu gereksiz olarak görenlerin yanı sıra mutlu olanlarında olduğunu bilmemiz adına yorum yapmak istedim tabiki herkezin düşüncesi farklıdır saygımda sonsuzdur.

Birey

Üye
Üye
Bence mutlu olanlar o gün evde çıktıkları mutlu olmuşlardır, bunun yerine engellileri daha güzel yerlerde gezdirmek, emin olun engellileri daha da mutlu edecektir.

Yapılamayacak birşeyin formalitesi neden mutlu eder onu anlamıyorum. Fakat her insan farklı düşünür, asker elbisesi giymek mutlu ediyorsa bence her gün giysin ve her gün mutlu olsun. Bana sorarsanız bu uygulama yerine engellileri güzel bir yerde gezdirmek daha doğru ve daha mutlu edici olacaktır. Başlık sahibine aynen katılıyorum.

Tülayca

Üye
Üye
çok güzel yazmışın mesut.
Olmayacak bişeyin hayali ancak çocukları sevindirir. Ama türk insanı için askerlilte erkekliğe adım atmak gibi bişey görünüyor böyle düşünenler için belki bir ego tatmini olabilir. Saygı duymak lazım. Bize gereksiz gelen bişey başkaları için önemseniyor demekki. Yada biz öyle sanıyoruz bilmiyorum.

ahmet bayazit

Üye
Üye
konu sahibine katılıyorum gercekten engellinin bunca ihtiyacı varken. keşke engelliler gününde onların geleceğini kolaylaştıracak bir uygulama başlatsaydılar

Birey

Üye
Üye
Tülayca Hanım haklısınız ben de saygı duyuyorum tabi ki ama aslında şu da var bunu organize eden Türk silahlı Kuvvetleridir yani aslında farklı bir şey beklemek yanlış olur. Neticede bu uygulama zorunlu değil, isteyen gidiyor, daha yeni aklıma bu durum. Önceden aklıma gelseydi bir önceki yorumu yazmazdım yani Genelkurmay engelliler haftasında başka ne yapabilir aklıma gelmiyor. Doğru veya yanlış neticede uygulamadan mutlu olanlar var...

Keşke ÖSYM de sürpriz yapıp sonuçları açıklasaydı:))

Tülayca

Üye
Üye
mesut TSK engelliler için darbe yapabilir mesela. :) :)
Şaka bi tarafa bişey yapmış olmak için bişey yapmayada gerek yok ya.

Birey

Üye
Üye
Yok, Tülayca mümkünse bizim için darbecileri ayıklayıp silivriye yollasınlar, başka ihsan istemez:))

sinandeniz

Üye
Üye
varyaaa biz engellileride hiçç mi hiç memnun etmek mümkün değil :D

Tekerlekli Sandalye