Bir Rahatsızlık Hakkında Bilgi Talebi

melih45

Üye
Üye
Bir yerde tesadüfen karşılaştığım 11-12 yaşlarında bir kardeşimle alakalı olarak bilgi almak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla elleri ve ayakları dönüktü bir elini kullanabiliyor sırt kemikleri şekilsiz bir bacağı dizinden kıvrık söylenenleri anlıyor ama konuşamıyor ayrıca ağız sularını toplayamıyordu böyle bir rahatsızlıkla karşılaşan rahatsızlığın adını bilen veya bu rahatsızlığın tedavisini bilen varsa bilginize ihtiyacım var

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam melih45,

Sorunuz oldukça dikkat çekici o yüzden yardımcı olmak istiyorum. Bu sitede ilk defa bir başkasına ait rahatsızlığı öğrenmek isteyen ve bu amaçla konu açan bir üyesiniz. Aslında benim size naçizane önerim şudur ki kim olursa olsun; Bu isterse 11,12 yaşlarında bir çocuk, 70,80 yaşlarında bir nine yada yedi yabancı dahi olsa her insanın sahip olduğu kişisel hakları ve hasta haklarına karşı saygı göstermeniz gerektiğidir. Dikkatimi asıl çeken nokta diyelim ki o hasta çocuğu gördünüz ve bir şekilde yardımcı olmak, tedavisini sağlamak istiyorsunuz? Bunu en doğru ve samimi bir şekilde çocuğun ailesinden öğrenmeniz gerekmez miydi?

Yardımseverliğiniz kuşku uyandıracak türden? Kusura bakmayın ama o çocuğun kimsesiz olduğunu bile farzedersek mutlaka arkasında bir sosyal esirgeme kurumu vs vardır? Yanlışım varsa düzeltin lütfen bir başkasına yardım etmek, destek olmak istemek ayrı bir konu onun kişisel hak ve özgürlüklerini ondan habersiz bir şekilde araştırmak çok daha farklı bir konu?

Bununla birlikte sağlıkla ilgili bulduğu herşeyi okuyan biri olarak fiziksel rahatsızlıklarınızı tarif ettiğiniz kişinin hastalığının doğuştan olan bir çeşit Beyin Felci (Spastik Felç, Serebral Palsi) olabileceğini tahmin ediyorum. Artık ne haddimeyse (!)

Sözkonusu merakınızı bir şekilde gidermek amacıyla aşağıdaki linki okumanız için paylaşıyorum;

Rehabilitasyon.com - Özel Meram Denge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

melih45

Üye
Üye
Öncelikle bu kadar hızlı dönüş yaptığınız ve haklı eleştiriniz için çok teşekkür ederim. Sebebini inanın bilmiyorum binlerce desteğe muhtaç insan var mutlaka sözünü ettiğim kardeşim karşıma çıktı bir şekilde ve birşeyler yapılabilir mi diye araştırmak istedim. Evet ailesine soramadım çünkü onları rencide etmekten korktum.Neticede Annesi Babası bu çocuğu ömründe bir kere görmüş bir adamdan daha mı az düşüneceklerdi. O yüzden rahatsızlığı tarif edip bir adı ve tedavisi varmı diye öğrenmek istedim. Ayrıca böyle ciddi bir rahatsızlığı tedavi ettirecek bir ekonomiye sahip değilim sadece birşey yapılabilir mi öğrenmek istedim. Hiçbir bilgim olmadan insanlara umut veripte yarı yolda bırakmak iyilik değil kötülüklerin en büyüğü olur diye düşünüyorum.

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Mantıklı açıklamalarınız için asıl ben teşekkür ederim. Sizin için şöyle bir düşündümde belki bu rahatsızlığın tedavi giderlerini karşılayabilmeniz mümkün olmasa da bir şeyler yapmak isterseniz yinede o küçük çocuğu mutlu edebilmek elinizde. Hayatta hiç kimse karşımıza tesadüf olarak çıkmıyor. Kimileri bir şans, kimileri bir ödül, kimileri ise imtihan olarak çıkıyor karşımıza ve bana kalırsa sıcaktan kavrulduğumuz şu günlerde ben olsam sizin yerinizde o küçük çocuğa dondurma alırdım :) küçük sürprizlerle de mutlu edebilirsiniz onu ama öncesinde ailesine sormanız kaydıyla... (Belki dondurma yemesi sakıncalıdır yada yasak olabilir bilemiyorum).

Sorunuzu yanıtladığım için gönlüm rahat ama son cümlenizi takdir ettiğimi de belirtmek isterim. Ne güzel yazmışsınız;

'' Hiç bir bilgim olmadan insanlara umut verip de yarı yolda bırakmak, iyilik değil kötülüklerin en büyüğü olur diye düşünüyorum. ''

Bende öyle düşünüyorum.

Hayatınız boyunca iyilikler yapıp, iyilikler görmeniz dileğimle...

Tekerlekli Sandalye