Bir yıllık sigortalıyım. %92 engelliyim. Ne zaman emekli olurum?

mrb, bende bu konuda bi soru sormak istiyorum.Mart ayında tam bir senelik ssk'dan sigortalı olucam engelim %92,ne zaman emekli olabilirim? Birde şunu sormak istiyorum kesintisiz 5 yıl çalışınca emekli olunabiliyormu ? cvp verirseniz çok mutlu olucam :)

5 yıllık çalışma süresiyle emekli olamazsınız.
15 yıl hizmet süresi, 3 bin 800 gün primle emekli olursunuz.

15 yıl oluşunu bende az çok duymuştum fakat şöyle birşeyde duydum,biryerde kesintisiz 5 yıl çalışılırsa emekli olabileceğim gibi birşey duydum.Bu nekadar doğru onu öğrenmek istedim.

Malül emekliliği kast ediyorsun o zaman...

İşe girerken sağlam olmanız koşulu var; dolayısıyla söyle anlatalım:

1. ANLATIM: 5 yıl kestisiz çalışırsan bir yıl 360 gün eder, 5 yıl ise 1800 gün eder.

burada 2 anlatım sistemim devreye giriyor:

2. ANLATIM: dediğim gibi işe girişlerde sağlam olmalısınız, sonra olurda ALLAH korusun işte çalışırken sakatlandığında; 1 ANLATIM da bahsettiğim koşul tamam ise o zaman 3. anlatım devreye girecek;

3. ANLATIM: işe başladıktan sonra en az %60 ve daha fazla oranında işgücü kaybınız oluşmuşsa ve 4 anlatım yerine gelmişse;

4. ANLATIM: başkasının yardımına muhtaç durumda kalırsanız;

1, 2 , 3 ve 4 anlatımda olduğu gibi durum yerine gelmişse MALÜL emekli olursunuz:

AKSİ takdirde yukarıda sıraladığım ANLATIMlardaki koşullar yerine getirilmemişse ; 15 yıl 3800 günde ERKEN emekli adı altında emekli olursunuz.

Sizin durumunuz

Geri