Bireysel başvuru ile alınan özurlu raporu vergi indiriminde kullanilirmi

zapsuyu666

Üye
Üye
bireysel basvuru ile 05/01/2012 tarihinde %60 rapor aldim rapor kullanım amaci yazan yerde egitim,istihdam.sosyal yardim.protez,sandalye,özürlü kimlik kartı kısmları karsısında degerlendirilmedi yaziyor diger bolumu yazan yerde ise özür durumunu bildirir evet yazmislar bu raporu vergi indirminde kullanabilirmiyim yoksa vergi indirimi icin ayri bir rapormu almam gerekir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sakatlık/vergi indiriminden yararlanır gibi bi ibarenin olması gerekirdi. Niye bireysel başvuru yaptınızki? vergi dairesi sevkiyle gitseydiniz daha sağlıklı olur du? En azında o bahsettiğimiz ibae eklenmiş olurdu.

zapsuyu666

Üye
Üye
vergi indirimi ibaresi icin ne yapmalıyım birde kimseye sigorta yaptiramadik buranin insani cahil burda caisiyo diye yazi vermeye korktular
hastaneye dilekce ile basvursam ekeltebilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anlayamadım nasıl sigorta yaptıramadınız?
Vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olan ve sigortası yatan işcilere verilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimden yararlanılacak raporda "vergi indirimden yararlanır" gibi bir ibarenin olması gerekiyor. Sigorta yaptırırsanız yararlanırsınız tabiki.

YassaX

Üye
Üye
zapsuyu666 bana kalırsa SGK'lı değilken bireysel başvuru ile alınmış bir Özürlü Raporu'nu Vergi İndiriminden faydalanmak amacıyla Vergi Dairesine başvuru yapamassınız... Vergi Dairesine Başvuru yaparken mutlaka Sosyal Güvenceli Çalışan olmalısınız. .. Ayrıca Raporun Arka Yüzünde V. RAPORUN KULLANIM AMACI Bölümünde En azından DİĞER ( Açıklayınız ) Kısmında : " TÜM ÖZÜRLÜ HAKLARINDAN YARARLANMASI HAKKINDA" şeklinde bir ibare olmalıdır ... Ancak en önemlisi Maliye'ye Vergi İndirimine başvuru yaptığınız anda SGK'lı olarak çalışıyor olmanız gereklidir...

zapsuyu666

Üye
Üye
diraporun arka kısmındaki kullanım amacı kısmında egitim, iitihtam sosyalyardım protez işitme cihazı tekerleklı sandeyle özürlü kımlık kartı bunların karsısına degerlendırılmedı yazmıslar diger açıklayınız bölmüne ise özür durumunu bildirir die yazmışlar

YassaX

Üye
Üye
zapsuyu666 aslinda aldığınız Özürlü Raporlu 5 Ocak 2012 tarihinde alınmış... Benim bildiğim 16 Aralık 2010 tarihinde ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'e göre alınmış Rapor olduğu icin Tüm Özürlü Haklarından yararlanman gerekir..Ancak her il ve her hastanede farklı farklı uygulamalar mevcut.. Mesela Sakarya'da Hastanede Özürlü Raporu Alırken Matbu bir dilekçe veriyorsun; Tüm Özürlü Haklarından Faydalanması Hk. diyorsunuz ve Raporu o şekilde alıyorsunuz... Sİz şu şekilde yapabilirsiniz : Raporu aldığınız Hastanenin Sağlık Kurulu Sekreteryasına giderek bu durumu iletip görüşlerini alabilirsiniz.. Ayrıca bir daha Özürlü Sağlık Raporu Alacak Arkadaşlar için Aşağıda bir Örnek Dilekçe Sunuyorum :

Tüm Hakların Değerlendirildiği Tek Bir Sağlık Raporu Almak İçin Dilekçe

Her kurumun ayr ayrı Özürlü Sağlık Raporu istediğini biliyoruz.. Bu Sorunu yaşamamak için şu şekilde yapabilirsiniz :

1- Herhangi bir kurumun sevki ile sağlık raporu almak için hastaneye başvurulabilir ( Örneğin 2022 maaşı için Mal Müdürlüğü’nün sevki ya da Evde Bakım Maaşı için SHÇEK – Sosyal Hizmeyler İl Müdürlüğünün Sevki olabilir. )

2- Hastaneye sevkle gittiğinizde aşağıdaki dilekçeyi ekleyin sevk kağıdının üstüne ve kapsamlı bir rapor talep edin:

Not: kırmızı yazılı ibareleri kendine göre düzenleyebilirsiniz
................... Hastanesi Başhekimliği'ne
... / ... / 2011
16 Aralık 2010 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,
"raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir."
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise,
"Özürlü sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir."
talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim
ad soyad
imza

4 Tane Resim ( Son 6 Ay içerisinde Çekimleş Vesikalık )
Nüfus Kağıdı Aslı ve TC Kimlik Numarası
İkametgah ( Bazı illerde zorunlu, bazı illerde istenmiyor )
Adres
Telefon

Kırmızı ile yazılan bölüme eklenebilecek haklar:
• H sınıfı ehliyet alabilir
• Özel tertibatlı otomobil kullanabilir.
• Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
• 2022 sayılı yasadan yararlanabilir
• Evde Bakım Aylığı alabilir
• Sakat statüsünde çalışabilir
• Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir
• Özürlü Kimlik Kartı alabilir
• Diğer: (Açıklayınız)
• Çalıştırılamayacağı iş alanları:

zapsuyu666

Üye
Üye
kardesim valla son cevabından sonra kafam tumden karisti ben dun aldim raporu yani daha taze 1 gunluk yani yeni yasa yeni yonetmelik ne cıkmıssa ona gore rapor kullanim amacinda özür durumunu bildirir yaziyor karsindada evet yaziyorrapor oranim %60 5500 gun sigortaliydim rahatsizligimdan dolayi isten cikarildim 2007 den beri issizim bu yasayida sizler gibi degerli arkdaslardan ögrendim kimseye sigorta yaptıramayıncada en azından kendm basvuru yapıp alayım dedım ondan sonra bı sekılde bırıne sıgorta yaptırır ondan sonrada muraacat ederım die dusundum konunun en önemli maddesi benim için verilen haklar geri alınamaz ben buna göre bu işe kalkıstım bu arada aldıgım rapor hakem hastanesınden öncelikle cevaplarınız için cok tesekkür ederim

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim zapsuyu666 ... yani senin Raporun En son cıkan yönetmeliğe göre ancak Raporun Kullanım Amacı Kısmında yazanlar senin işini görmeyecek gibi geliyor.. Sen kendin de diyosun , " tek başıma kalkıştım bu işe " diye keşke bir Maliye ya da Vergi Dairesine bir danışsa idin ya da sitede bu durumu net olarak öğrenipte gitseydin Raporunu almaya..Ancak sen yine de git Sağlık Kurulu Sekreteryasına bir sor bakalım bu vergi indirimi icin kullanılıp kullanılmayacağını ( İşe Sgk li olarak girdiğin zaman tabiki de )

ah.mithat

Üye
Üye
kardesim valla son cevabından sonra kafam tumden karisti ben dun aldim raporu yani daha taze 1 gunluk yani yeni yasa yeni yonetmelik ne cıkmıssa ona gore rapor kullanim amacinda özür durumunu bildirir yaziyor karsindada evet yaziyorrapor oranim %60 5500 gun sigortaliydim rahatsizligimdan dolayi isten cikarildim 2007 den beri issizim bu yasayida sizler gibi degerli arkdaslardan ögrendim kimseye sigorta yaptıramayıncada en azından kendm basvuru yapıp alayım dedım ondan sonra bı sekılde bırıne sıgorta yaptırır ondan sonrada muraacat ederım die dusundum konunun en önemli maddesi benim için verilen haklar geri alınamaz ben buna göre bu işe kalkıstım bu arada aldıgım rapor hakem hastanesınden öncelikle cevaplarınız için cok tesekkür ederim

kardeşim öncelikle geçmiş olsun her ne rahatsızlığın varsa, Allah yardımcımız olsun hepimizin.
benimde senin durumuna benzer bir rapor alma vakam oldu.
aydınlatmak amacı ile anlatmaya çalışayım.....
18/01/2011 tarihinde bireysel olarak özür raporu aldım hastane kurulu bana % 40 oranı belirlenmiş bir rapor verdi
ilk başta kullanmak nasip olmuyor he ne hikmetse. araştırınca ortaya çıkıyor ne yapmamız gerektiği sırasıyla ne yaptığımı anlatayım
Bir iş yerinde ve başlıyorsun önemli değil sadece 5 gün bile gösterseler ve sen o 5 gün içinde maliyeden aldığın sevk yazısı ve bir işyerinde
burada çalışıyor yazısı ile raporunun aslını veya (öneririm) noterden tasdikli aslı gibidir fotokopisine kullandığın ilaçlara ait raporlarının fotokopilerini
hastanede rapor aılrken yapılan tetkikleri röntgenleri vs.vs. ne varsa ya fotokopilerini yada asıllarını maliyeye teslim ediyorsun bekliyorsun, işlemler biraz
zaman alıyor benim şansımdan 1,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı eğer maliyenin gönderdikleri evraklar Ankara Merkez Sağlık Heyetinde hiç kurcalanmadan ve değiştirilmeden gelirse hayırlı olsun temennileri arasında bulunduğun ildeki maliye personelinden alıyorsun
gelen raporda senin patronuna ithafen bir yazı yazıyor aşağıda adı geçen xxxx isimli şahıs çalışma gücünün %xxx kısımını kaybetmesinden dolayı vergi
indiriminden yararlanabilir şeklinde. bnim rapor olyaım bu şekilde cereyan etti inşallah seninkinde de aynısı olur da fazla zahmet çekmeden bitirirsin bu olayı
.......
ha! bu arada bütün arkadaşlarıma naçizane tavsiyem SGK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmadan maliye, sgk bölge müdürlükleri, işkur veya başka bir kurum bana sevk yazısı veremedi sizin bulunduğunuz ildeki bu kurumlar farklı davranırmı bilemem...
saygılarımla
selam ve dua ile

YassaX

Üye
Üye
ah.mithat yaşadığın tecrübeyi bizimle bu şekilde ayrıntılı paylaştığın için çok teşekküler..

abazali

Üye
Üye
arkadaşlar takmayın kafanızı böyle şeylere bireysel başvuruyla aldıgım raporla vergi dairesi ankaraya gönderdi ve hiç degişmeden onaylandı geldi 2011 yılında.raporun arkasında vergi indiriminden yararlanır diye bir şey yazmıyor

ÇİLEKLİSODA

Üye
Üye
Ben vergi dairesi başkanliği sevki ile vergi indirimi için uütf ne başvurdum ve % 28 oran çikti. Ayni hastaneye itiraz ettim. Tekrar değerlendirildi. Ve % 46 çikti. Hastaneye yaptiğim başvuru bireysel başvuru şeklinde değerlenmiş ve raporun arka kismin da '' tüm özürlü haklarindan faydalanir . Vergi indirimin den faydalanir '' kismi işaretli idi. Ve bana ilk başvuru da 1 tane rapor verilmişti . 2icide ise 2 rapor verildi bireysel başvuru olduğu için vergi indirimi için vergi dairesi başkanliğina kendim götürmem istendi. Vergi dairesi başkanliğina % 46 lik raporu götürdüğümde ise '' 2.ci raporu biz seni sevketmemişiz itiraz etmişin hastaneye bizim haberimiz yok ankaraya gönderelim orasi ne derse o olur '' ama hastaneye itirazim bireysel başvuru olarak değerlendirildiği dikkate alinirsa bireysel başvuruda vergi indirimin den faydalanabilirmiyim.

berkemeteatasoy

Üye
Üye
biraysel alınan raporla iş yerinden alacağı çalışma kağıdı ile mal müdürlükleri aracılığa ile vergi indiriminden yararlanmak için müracat edebilir ama ankaradan cevap ne gelir bilemiyorum

ÇİLEKLİSODA

Üye
Üye
Bireysel Başvuruda vergi indirimi yazan ve vergi indirimi için Ankaradan cevap gelen varsa onlar yazsın lütfen

Tekerlekli Sandalye