Bireysel emeklilik

Hayırlı sabahlar arkadaşlar ziraat bankasında bireysel emeklilik diye birşey var acaba bu sistem hakkında bilgisi olan varmı nedir yani mesela evde bakım maaşı 2022 maaşı almasına engel olurmu engelli kişinin ne gibi artısı ne gigi eksisi olabilir veya olur yani buroşürünü okudum tabi herşeyde olduğu gibi yazılarda cezvedici olarak anlatılıyo 10senede emeklilik falan diyo bana bunun artı eksisini anlatabilirmisiniz saygı ve selamlarımla arkadaşlar

Merhaba sinandeniz,

Bireysel Emeklilik yani kısa adıyla BES hakkında her tür bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. İçinde bulunduğum bu sistemin bir çok avantajı olduğu kadar dezavantajıda var tabii ki. Ama güzel kardeşim aslında benim en çok ilgimi çeken konulardan birisiydi BES i sizlerle paylaşmak sonra çok düşündüm bu bir tasarruf sistemi yani ileriye yönelik yatırım tedbiridir. Bir çeşit kişinin kendi emekliliğini kendisinin garantilemesi gibi düşün ve bunun için en önemli şart düzenli olarak ödeme yapabilmek yani her ay bütçenizden ayıracağınız ihtiyaç fazlası bir parayı BES e aktarmak.

Gönlüm ister ki hepinizin yaşam boyu garanti emekliliğiniz olsun ve tasarruf yapabilmek amacıyla kurulmuş olan bu sistemden de hepiniz faydalanın lakin sisteme bir kere girdiğinizde emekli olabilmek için 10 yıl süreyi ve 56 yaşı tamamlamış olmanız gerekir. Şimdi yazmakta en çok zorlandığım kısım :( 2022 maaşının yada evde bakım maaşınızı sürekli alabilmenizin bile devlet tarafından garanti altına alınamadığı bir ortamın varlığında sizin bütçenizi zorlayacak yada sizi sıkıntıya düşürebilecek her tür riskten uzak durmanızı dilerim. Bes e girip daha sonra vazgeçip çıkmanız durumunda her türlü zarara uğrarsınız.

BES´e Girmek İçin 10 İyi Neden

1.Rahat Bir Emeklilik

Mevcut hayat standartlarınızı sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşı ile devam ettirmeniz mümkün mü?

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayarak refah seviyenizi arttırmak amacıyla sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak oluşturuldu.

Fiil ehliyetine sahip herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Emekliliğe hak kazandığınızda üç farklı emeklilik seçeneğine sahip olursunuz. Birikimlerinizi toplu olarak alabileceğiniz gibi, tercihleriniz doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.

2.Güven

Sistemin tüm unsurları denetim altındadır. Şirketinizin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketinizin bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu olduğu gibi, fonların hesap ve işlemleri ayrıca bağımsız dış denetime tabidir.

Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir.

3.Şeffaflık

Şirketinizin internet sitesinde sizin adınıza oluşturulan ve şifre ile girilebilen güvenli sayfadan bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank nezdinde tutulduğundan, bu hesaplardan da günlük olarak fon paylarınızı izleyebilirsiniz.

4.Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik aracınız. emekliliğe yönelik beklentilerinize, gelir düzeyinize ve yaşınıza uygun bir emeklilik planı teklifi sunar. Fon dağılımı sizin tercihinize göre belirlenir. Herhangi bir fon dağılım tercihinde bulunmamanız halinde birikimleriniz, portföy sınırlamaları Kurulun görüşü alınarak Müsteşarlıkça belirlenen standart fonlarda yatırıma yönlendirilir.

5.Getirinizi Etkileyen Kararlarda Söz Hakkı

Bireysel emeklilik aracınız. emekliliğe yönelik beklentilerinize, gelir düzeyinize ve yaşınıza uygun bir emeklilik planı teklifi sunar. Fon dağılımı sizin tercihinize göre belirlenir. Herhangi bir fon dağılım tercihinde bulunmamanız halinde birikimleriniz, portföy sınırlamaları Kurulun görüşü alınarak Müsteşarlıkça belirlenen standart fonlarda yatırıma yönlendirilir.

Emeklilik planınız çerçevesinde, yatırım yapmak istediğiniz fonu alma, istediğiniz risk derecesine göre seçme ve yılda 6 defa değiştirme hakkınız var.

6.Profesyonel Fon Yönetimi

Birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir.

7.Lisanslı Aracılardan Hizmet

Bireysel emeklilik sisteminin tanıtım, pazarlama ve satışı, mesleki yeterlilikleri ölçülmüş, sınavda başarılı olmuş bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılır.

8. Ödemeye Ara Verme Hakkı

Mali durumunuzda beklenmedik gelişmeler olduğu dönemlerde katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.

dikkat

Ara verme durumunda, şirket tarafından yapılacak kesintilere maruz kalabileceğinizi unutmayız.

9. İşveren Grup Emeklilik Sözleşmeleri

Eğer işverenseniz; çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı paylarını, ücretle ilişkilendirmeksizin ticari kazancınızın tespitinde gider olarak indirebilirsiniz. Çalışanlarınız için ödediğiniz katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için 1 yıldan az olmamak ve 7 yılı aşmamak kaydı ile hak kazanma süresi tespit edebilirsiniz. Bu şekilde çalışanlarınız için motivasyon, firmanız için çalışan sadakati sağlamış olursunuz.

10. Birikimlerinizin Başka bir Şirkete Aktarımı ve Hesap Birleştirme Hakkı

Mevcut şirketinizdeki emeklilik sözleşmelerinizi yürürlük tarihinden itibaren en az 2 yıl şirkette kaldıktan sonra, başka şirketten aktarımla düzenlenen sözleşmelerinizi ise en az 1 yıl şirkette kaldıktan sonra başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz.

Sinandeniz yukarıdaki tüm sebepler sizler için geçerliyse ve gerçekten bu sisteme girmek istiyorsanız hangi bankanın yada hangi şirketin BES ini seçerseniz seçin genelde aşağı yukarı birbirine benzer tüm sözleşmeler aşağıdaki link size bu konuda en geniş açıklamayı verecektir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Bilgilendirme Sitesi

çok teşekkür ederim bilgi paylaşımın için gazuz yarpa

yuk ozaman bana göre değil hem sabit gelir olması lazım diğer birde ben şıp sevdiyim accık ucundan :) bir bakmışsın yaaa git yıllarca yatır yatır dur deyip bitün çuval inciri berbat etmişim herzamanki gibi elde var zarar yani aslında sizinde dediğiniz gibi güzel birşey ama ama sı var işte biz engellilere engellilerin diğer bir şansız tarafıda yumurtanın topraktan doğası tutar :D yani devlet oo sen zenginmişin be ya bak emeklilik yapıyon deyipte başıma türlü türlü işler çıkartır neyse kalsın öğrendiğimle kalim ben :)

Selam sinandeniz,

Doğru kararı vermişsin arkadaşım ama en önemli nokta almakta olduğunuz maaşlar zaten ihtiyaçlarınıza yetmezken aynen sosyal devlet bir de üzerine tasarruf yapmakta olduğunuzu öğrendiğinde verdiği üç kuruşu da faiziyle geri alabilir ben bunu düşünemedim doğrusu. Bu ülkede başımıza her türlü olumsuzluk gelebilir :( vay sen misin tasarruf yapan ver o zaman aldığın yardım maaşını geri diyen bir sosyal hizmet yetkilisine kim, nasıl karşı koyabilir ki?

Geri