Birinci Engelliler Konulu Öykü Yarışması

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliler.gen.tr ve Haber-Engelliler.Gen.Tr sitesi işbirliği ile Ankara Yenimahalle Belediyesi sponsorluğunda 'Engelliler konulu öykü' yarışması düzenlenmiştir. Gelenekselleştireceğimiz ve ilkini düzenliyor olduğumuz yarışmanın amacı, koşulları, ödülleri ve yarışma takvimi aşağıda yazıldığı şekilde olacaktır.

oyku-yarismasi.jpg

Amacı:

Edebiyat dünyasına “engelliler’ ile ilgili öyküler kazandırmak ve farklı olmakla ilgili söylenilmek istenenleri edebiyat aracılığıyla okurla paylaşarak olabildiğince toplumun her katmanına ulaşıp farkındalık yaratmak.

Katılım Şartları:

1: Yarışmaya seçici kurul üyeleri ile Engelliler.Gen.Tr yöneticileri hariç, amatör veya profesyonel herkes katılabilir. Kişi sadece bir eserle yarışmaya katılabilir. Öykülerin hiçbiri geri verilmeyecektir.

2: Yarışmaya katılacak öykülerin içeriğinde “engelliler” konu edilecek ve öykü buna göre şekil alacaktır. Öyküler kurgu olabileceği gibi, edebiyat kurallarına uygun biçimde gerçek hayattan esinlenmiş uyarlamalar da olabilir. Ancak gerçek hayattaki kişi, kurum ve kuruluşlar; öykü içerisinde apaçık ve tanınabilir halde yer alamaz.

3: Yarışmaya katılacak öykülerin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Kısmen ya da tamamen alıntı kopya edildiği tespit edilen eserler yarışmadan elenir.

4: Başvurular internet üzerinden yapılacaktır. Eser sahibi eserini; en az 2 sayfa A4 Word dokümanı uzunluğunda, Times New Roman stil, 12 punto ile tek satır aralığıyla ve alt-üst paragraf boşluğu vermeden, satır başı kullanarak oluşturacaktır. Yapıtlar yarisma@engelliler.gen.tr adresine elektronik posta yoluyla iletilecektir. Gönderilen eserlere ek olarak, öykü bitiminden sonraki ilk boş sayfaya eser sahibinin adı soyadı, açık adresi, e-mail adresi ve telefon numarası ile kısa özgeçmişlerini belirtmelidirler. Bu bilgilere sahip olmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

5: Yarışmaya katılan tüm yazarlar, eserlerinin her türlü yayın hakkını, Engelliler.Gen.Tr’ye ve Haber-Engelliler.Gen.Tr’ye vermiş olup bu web sitelerinde eser sahibinin izni olmadan yayınlanmasını, adı geçen web sitelerinin izin verdiği firma ve kuruluşlar tarafından gerçek ortamda yayınlanabilmesini özel bir şartnameye gerek olmadan kabul etmiş sayılırlar.

6: Yarışmaya katılacak eserlerde, yazım hatalarının olmaması gerekmektedir.

7: Yarışma süresi sonunda, değerlendirmeyi oluşturacak yeterli başvuru gerçekleşmediği takdirde yarışma iptal edilecektir.

8: Yarışmaya katılan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Ödüller:

Değerlendirme sonucunda, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam dört ödül verilecektir.

Birincilik Ödülü: 900 TL (Dokuz Yüz TL)
İkincilik Ödülü: 500 TL (Beş Yüz TL)
Üçüncülük Ödülü: 400 TL (Dört Yüz TL)
Jüri Özel Ödülü: 200 TL (İki Yüz TL)

Yarışma Takvimi:

İlk Başvurular: 1 Mart 2012 – 00:00
Son Başvuru: 1 Haziran 2012 – 23:59

Yarışmada Dereceye Giren Eserlerin İlanı:

Yarışmaya katılan tüm eserler, 02 - 20 Haziran 2012 Tarihleri arasında, Engelliler.Gen.Tr ve Haber-Engelliler.Gen.Tr sitelerinde duyurulacaktır. Seçici Kurul değerlendirmelerini aynı tarihler (02-20 Haziran 2012) arasında yapacaktır. Kazanan eserler 21-22 Haziran 2012 tarihinde adı geçen sitelerde ilan edilecektir. Dereceye giren eserlerin duyurulmasını takip eden ilk hafta içinde ödüller eser sahiplerine takdim edilecektir.

Yarışma Jürisi:

Satı İlen - Yazar

Rahmi Vidinlioğlu - Yazar

Şenol Balaban - Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı / Ankara Yenimahalle Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı

Halil Yılmaz – Engelliler.Gen.Tr Site Yöneticisi / Haber-Engelliler.Gen.Tr sitesi Genel Yayın Yönetmeni

İskender Durgun – Engelliler.Gen.Tr Kategori Yöneticisi

Son düzenleme:

Tülayca

Üye
Üye
Çok güzel düşünülmüş harika bir proje. Sanırım Türkiye'de daha önce byle bir yarışma düzenlenmedi. Edebiyat alanında konusu engelliler olan öykü sayısı eminim çok azdır. Bu yarışmanın bu açığı kapatmada etkili olacağını düşünüyorum. Projede emeği geçen site yönetimine ve projeye sponsor desteği vererek bir sosyal duyarlılık örneği sergileyen Ankara Yenimahalle Belediyesi yönetimine tebrik ederim.

Bu yarışmaya bende bir öyküyle katılmayı düşünüyorum. Hayatımı yazsam roman olur dermişim. :)
Şimdiden yarışmaya katılacak herkese başarılar dilerim. İyi olan kazansın...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Yaratıcı bir fikir olmuş. :)
Düşünenlerin, beyinlerine, sponsor olanların cüzdanlarına ALLAH zeval vermesin. :) Yarışma katılımcılarına şimdiden başarılar diler juri üyelerinin işlerinin hiçte kolay olmayacağını belirterek yazıma noktayı koyayım. :)

Hasan19

Üye
Üye
güzel bir etkinlik olmuş emeği geçenlere teşekkürler
Bu yarışma her yılmı yapılacak. Birinci engelliler konulu öykü yarışması diyor ondan sordum..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet bu yarışmayı "geleneksel" hale getirmeyi düşünüyoruz. Tabi bunu yapabilmemiz için öncelikle "sponsor desteğini" bulabilmemiz lazım. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz "birinci engelliler konulu öykü yarışmamıza" sağolsunlar Yenimalle belediye sponsor oldu. Gelecek yıl ne olur şimdiden bir şey demek çok zor. Fakat bizim için en önemli şey sponsor desteğini bulmanın yanı sıra "yarışmaya katılım" olması. Eğer yeterli katılım ve ilgi olursa devamı bir şekilde gelir.

DURU'M

Üye
Üye
Çok güzel olacağını düşünüyorum.Umarım katılım da fazla olur. Büyük ihtimalle ben katılırım.Katılanlara başarılar dilerim şimdiden.

kaniirfan

Üye
Üye
katılım şartlarının 4.maddesini örnek bir hikaye yazımı kullanarak yayınlayabılırmısınız....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
4. Madde'de tam olarak nereyi anlamadınız?
Eserler word dosyasına yazılacak ve en az 2 a4 sayfası başka bir deyişle 2 word sayfası uzunluğunda olacak...

kaniirfan

Üye
Üye
alt üst boşlugu ?!
Satir araligi?!
Burayı anlayamadım. Bir örnekle açıklarmısınız.

kartalreis

Üye
Üye
Emek verenlerden Allah razı olsun. Yazabilirsem ben de katılmayı düşünüyorum.

YELTENLI

Üye
Üye
Eng.gen.tr üyeliği ve yaş sınırı şartı varmı?. Örneğin 16 yaşındaki kişi katılabilirmi.?..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
alt üst boşlugu ?!
Satir araligi?!
Burayı anlayamadım. Bir örnekle açıklarmısınız.
Geç cevap yazdığım için özür dilerim. Bulunduğum bölgede dün itibariyle sürekli elektrik kesintisi olduğundan yazma imkanım olmadı. Vbulletin yazı editöründe sağlıklı anlatma imkanı olmayacağını düşünerek iki ader örnek word sayfası hazırlayıp resimlerini çektim. Onlara bakarak 4. maddeyi anlayabilirsiniz..

DOĞRU:

dogru.JPG

YANLIŞ:

yanlis.JPG

Bu kural(lar) olası suistimalleri önlemek için koyulmuş kurallardır. Atıyorum kuralda öyküler "en azA4 word dökümanı uzunluğunda olacak" deniliyor. Eser sahibi bu uzunluğu sağlamak için 1..2.3 paragraflar arasında 5-6-7 satır boşluk bırakarak iki sayfayı doldurmaması için konulmuş bir kural. Öyküde kasıtlı olarak sayfa doldurma amacı güdülmemişse ufak tefek hatalar elbette görmezden gelinecek.

Eng.gen.tr üyeliği ve yaş sınırı şartı varmı?. Örneğin 16 yaşındaki kişi katılabilirmi.?..
Yarışamaya kimlerin katılabileceği 1. Madde de söylenmiş.

1: Yarışmaya seçici kurul üyeleri ile Engelliler.Gen.Tr yöneticileri hariç, amatör veya profesyonel herkes katılabilir.

Bunun dışında herhangi bir yaş sınırı yok. Ve elbette Engelliler.Gen.Tr üyeleri yarışmaya katılabilir.

sametzel

Üye
Üye
bu hikaye öykü yarışması mı ? anlamadım işitme engelliyim. bu güzel bir yarışmaysa katılabilirim.

kaniirfan

Üye
Üye
Geç cevap yazdığım için özür dilerim. Bulunduğum bölgede dün itibariyle sürekli elektrik kesintisi olduğundan yazma imkanım olmadı. Vbulletin yazı editöründe sağlıklı anlatma imkanı olmayacağını düşünerek iki ader örnek word sayfası hazırlayıp resimlerini çektim. Onlara bakarak 4. maddeyi anlayabilirsiniz..

DOĞRU:

dogru.JPG

YANLIŞ:

yanlis.JPG

Bu kural(lar) olası suistimalleri önlemek için koyulmuş kurallardır. Atıyorum kuralda öyküler "en azA4 word dökümanı uzunluğunda olacak" deniliyor. Eser sahibi bu uzunluğu sağlamak için 1..2.3 paragraflar arasında 5-6-7 satır boşluk bırakarak iki sayfayı doldurmaması için konulmuş bir kural. Öyküde kasıtlı olarak sayfa doldurma amacı güdülmemişse ufak tefek hatalar elbette görmezden gelinecek.

Yarışamaya kimlerin katılabileceği 1. Madde de söylenmiş.

1: Yarışmaya seçici kurul üyeleri ile Engelliler.Gen.Tr yöneticileri hariç, amatör veya profesyonel herkes katılabilir.

Bunun dışında herhangi bir yaş sınırı yok. Ve elbette Engelliler.Gen.Tr üyeleri yarışmaya katılabilir.

çok teşekkurler....yarışmaya katılmayı düşünüyorum

Tülayca

Üye
Üye
bu hikaye öykü yarışması mı ? anlamadım işitme engelliyim. bu güzel bir yarışmaysa katılabilirim.

Evet samet başlıktada yazdığı gibi engelliler konulu öykü yarışması. Bende katılmayı düşünüyorum. Bol katılımlı güzel bir etkinlik olması temennisiyle...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

gonzales

Üye
Üye
Yarışmanın iptal olmaması için katılım sayısı kaç kişidir ? Sizce böyle bir durum olması olasımıdır ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben yarışmanın iptal edileceğine ihtimal vermiyorum. Yarışma kurallaarında;
7: Yarışma süresi sonunda, değerlendirmeyi oluşturacak yeterli başvuru gerçekleşmediği takdirde yarışma iptal edilecektir.
Deniliyor. Yarışma başvuraları 1 Mart itibariyle başladı. Bu mesajın yazıldığı tarih 4 Mart. Ve şu ana kadar yarışmamıza toplam 5 eser gönderildi. Bu eserlerin bir kısmı madde 4 teki kurallara uyulmadığı için elenecektir.

Madde 4

4: Başvurular internet üzerinden yapılacaktır. Eser sahibi eserini; en az 2 sayfa A4 Word dokümanı uzunluğunda, Times New Roman stil, 12 punto ile tek satır aralığıyla ve alt-üst paragraf boşluğu vermeden, satır başı kullanarak oluşturacaktır. Yapıtlar yarisma@engelliler.gen.tr adresine elektronik posta yoluyla iletilecektir. Gönderilen eserlere ek olarak, öykü bitiminden sonraki ilk boş sayfaya eser sahibinin adı soyadı, açık adresi, e-mail adresi ve telefon numarası ile kısa özgeçmişlerini belirtmelidirler. Bu bilgilere sahip olmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Konu açılmışken bir kez daha hatırlatayım. Yarışma için gönderilecek eserler ekli dosya halinde word dökümanı olarak gönderilecek ve eser sahibi mutlaka iletişim bilgilerini yazacak. Şu aşamada beklediğimizden fazla eser geldi. Daha başvuru tarihi bitimine çok var. Çok daha fazla öykü gelecektir diye düşünüyorum.

yarın

Üye
Üye
Çok güzel bir etkinlik..
kalemimin sağlam olduğunu düşünüyorum şansımı deneyeceğim.
fakat 2 sayfa ile sınırlı olmak zorunda mıyız? 5 sayfa olabilir mi mesela?
yani tasvir de gerekli yazmak için...

Tekerlekli Sandalye