Bize Engel Değiller

gülümse_hayata

Üye
Üye
Trabzon Ayasofya Mahallesinde iki mobilyacı esnaf yanlarında konuşma ve duyma iki öğrenci çalıştırıyor. Bu duyarlılığı gösteren esnaflar çevre esnaflara örnek oluyor. Duyarlı iki esnafımız, engellilerin içimizden biri olduğunu onlara anlatmak için onları yanımıza almalıyız desteklemeliyiz, bizde onu yapıyoruz dedi.
Onlar Engelli Değiller

Onlara sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Sevilay Mobilya sahibi Ali Tavşan; ‘‘Engelli değil onlar sadece konuşamıyor ve duymuyorlar. Ama zaten böyle olmalarını kendileri istemediler. O yüzden böyle arkadaşlarımızı dışlamak yerine onları yanımıza alıp onlara destek olmalıyız.

Benim yanımda çalıştırdığım çırağım Şanlıurfalı adı Şahin Öztürk. Hem başka bir memlekette hem de kimsesiz olduğunuzu düşünsenize, kötü bir durum dimi. İşte onlara bu duyguyu yaşatmamak için sahip çıktık ve yanımıza aldık. Dükkânda bize hiçbir şekilde engel değiller zaten. Bu duyarlılığı herkesiz göstermesi gerekir’’ dedi. Vücut diliyle anlaşabildiğimiz engelli arkadaşımız Şahin Öztürk’te bize çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kendinizi Onların Yerine Koyun

Yıldırım Mobilya sahibi Suat Yıldırım; ‘‘ Ben Ali Tavşan arkadaşımın engelli bir arkadaş çalıştırdığını gördüm. Bende duyarlı olmam gerektiğini düşündüm ve onların haline her zaman kendimi koyarak düşündüm. Ali arkadaşım bana yardımcı oldu ve engelli arkadaşımız bir arkadaşını çağırdı ona da ben yardımcı oluyorum.

Benim çırağım da Gaziantepli ve ismi Burak Parlak konuşma ve duyma engelli ama ben onla normal insanlardan daha iyi anlaşıyorum. Onları acındırmak için söylemiyorum sadece onlara herkesin sahip çıkması gerektiğini söylüyorum. Onlar bugünün engellileri bizler yarının engellileri olmayacağımızı ne biliyoruz? Herkes onların yerine kendisini koysun ve düşünsün ya biz o durumda olsaydık desinler’’ dedi.

takagazete.com

Tekerlekli Sandalye