Bizler ulusal doneler miyiz?...

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Çalıştığım birim itibarıyle Kurumumuza gelen anketler değerlendirilir uygun görülenlerin dağıtımı bizlere verilir. Bizlerde istersek kendimizde bu anketleri yanıtlarız zamanımız elverdiği ölçüde veya mesai arkadaşlarımızın ricaları üstüne ... Geçen sene bir arkadaşımın yakını anket gönderip soruları yanıtlamamızı istedi. Ben tezinden bir sureti veya kendisinin bizim için görüşlerini açıkladığı kısacık yazı istedim olur deyince de kapsamlı bir çalışmaya başladık..Tabiri caizse Ülkemizin saygın Üniversitelerinde öğrenci olan arkadaşımız 50 soruluk 20 adet kendilerine tekrar kargo ödemeli anket göndermiş konu engellilerle ilgili olunca biraz daha önemseyip kurumumuzda çalışan diğer engelli arkadaşlardan üç- beş tanesini çağırıp rahatça düşünüp taşınarak anketi yanıtladık...Kurum haricinde diğer arkadaşlarımıza da dağıtım yaparak sonuçları kargoyla gönderdik ancak ses seda çıkmadı...Bu şekilde üniversite olsun diğer kuruluşlar olsun gelen talepleri geri çevirmedik çünkü biz ne kadar sesimizi yükseltirsek o kadar etkili olacağımızı düşündük...Tezlerini ne kadar doğru ve içten yanıtlarsak bir şeylerin değişeceğine inandık ve sadece onlardan yanıt istedik şu ana kadar sadece bir kişinin doktora tezinden suret alabildik...Oysa, tüm anketlerin veya yazıların başlığı şöyle bu konudaki paylaşımlarınız nelerdir?... Belki de, ben paylaşım sözcüğünü yanlış yorumluyorum çünkü ben paylaşım denilirken hep karşılıklı iletişimi anlıyorum...Bu yüzden de karşı taraftan yaptığı çalışmaların özetini istiyorum ki, araştırmaları daha fazla geneli kapsadığından ulaşmakta güçlük çektiğimiz arkadaşlarımızın sorunlarını öğrenmek istiyorum gün gelirde karınca kararınca yardımcı olmaya çalışırız diye...Hele konu engelliler olunca kendimizin çektiği sıkıntılar mevcut iken sarılıyoruz kağıda kaleme yaz babam yaz...Belki de içimizi döktükçe rahatlıyoruz. Bu gün itibarıyle geldiğim nokta şu ki, artık bu tarzda yazılara iştirak etmiyorum...Şöyle ki, engellilerin çalışma koşulları, yaşamda çektikleri sıkıntılar, işgören veya mesai arkadaşlarıyla ilişkileri, aile ve özel yaşamına kadar sorgulayan, özel yaşamımıza dahil olan bu insanlara bizler ulusal doneler miyiz?...
Mavibalina 2012 (M.A.K)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
mavibalina yazında katıldığım noktalarda var katılmadım yerlerde. Katıldığım yerler. Evet engelliler üzerine yapılan araştırma sonuçları, tez sonuçları daha sonra kamu oyuna paylaşılmıyor. Örneğin şu kategoride Engelliler Hakkında Çalışma Yapan Akademisyen ve Öğrenciler onlarca araştırma yapıldı sorular soruldu. Bizlerde elimizden geldiğince soruları yanıtladık. Ama ne hikmetse bu araştırmayı yapan kişiler araştırmanın şu an geldiği noktayı, neler yaptıkları hakkında dönüpte bize bilgi verme zahmetinde bulunmadılar. Açık konuşayım bu vurdumdaymızlığı en hafif tabiriyle egositlik olarak tanımlıyorum. Hal böyle iken, her şeye rağmen anketleri, tez çalışmalarını, akademik araştırmaları çok çok önesiyorum. Özellikle engelliler konusunda yapılmış akademik çalışmalar çok az. Bu konuya ilgi duyanlar bir araştırma içine girdiklerinde inanılmaz bir kaynak sıkıntısı çekiyor. Oysa avrupa ülkelerinde bu türden konularda çok geniş kapsamlı çalışmalar yapılmış. En basitinden google translote ile bir çeviri yaptırdığında bile bu kaynaklara erişebiliyorsunuz.

Peki bu çalışmalar varda ne oluyor. Görünürde işlevsiz kaldığı zannedilebilir ama hayati öneme haiz araştırmalardır bunlar. En basitinden atıyorum. Görme engelliler için bir ürün geliştiren bir firma piyasa araştırması yaparken, memlekette kaç görme engelli var bunun sayısını bilmek ister. Aynı şey diğer engel grupları içinde geçerli. Bu sadece bir örnek tabiki. Bu örnekler artırılabilir.

M

mavibalina2012

Guest
Sevgili yöneticim, engellilerle ilgili tüm çalışmalarda benimle taban tabana zıt olduğunuz konular olsa bile yorumlarımı okur üzerinde düşünme fırsatı arardım. Amacınız engellilere fayda sağlamak olmasa böyle bir siteyi ve engellilere yönelik öykü yarışmasını düzenlemediniz amaç engelliler için fayda sağlamaksa bu konuya kim ciddi anlamda el atmışsa dünya görüşü benimle yüzde yüz farklı olsa bile engellilere hizmetlerinden dolayı takdirlerimi tekrar tekrar sunarım ancak engellilerin dışındaki konularda fikir ayrılıklarımız mutlaka oluşacaktır oluşması da gereklidir ve sağlıklıdır bunu çok sıklıkla söylerim "herkes aynı şeyleri düşünse aynı şeylere inansa milyonlarca kopyamız olurdu" diye...Ben de çalışma hayatım dışında engellilere yönelik bir takım çalışmalarda bulunuyorum ancak engelli siteleri gibi ne kitlelere seslenmiyorum yaptığım karınca kararınca...Katılmadığım dediğiniz konulara da aynen katılıyorum evet çok çok haklısınız bu araştırmalar önemli, önemli olmasa görüşlerimizi bile yazma gerekliliği duymazdık ancak bir şeyleri karşılıklı irdeliyorkan siz bilgilerinizi aldıktan sonra kapılarınızı kapayıp gidiyorsunuz sonra bu konuda ne düşüncelerinizi bizimle ne de kamu oyuyla mutlak ve mutlak suretle paylaşmanız gerekirken kaçıyorsunuz amacınız sadece tezinizden iyi not almak olmamalı siz engelli insanların dünyalarına giriyorsunuz birşeyler öğrenip olayı kapatıyorsunuz. Sevgili yöneticim, bu olayı önemsemesem diğer arkadaşlarımında vaktini alıp onlarla paylaşarak anketleri uzun süre cevaplamazdık sonuçta yalan yanlış okuyup cevap verebilirdik arkadaşlarım daha ziyade hatırıma cevapladılar çünkü bu anketlerin kamuoyuyla paylaşılmamasından dolayı anketleri umutsuz görüyorlardı..."Görünürde işlevsiz kaldığı zannedilebilir ama hayati öneme haiz araştırmalardır bunlar. En basitinden atıyorum. Görme engelliler için bir ürün geliştiren bir firma piyasa araştırması yaparken, memlekette kaç görme engelli var bunun sayısını bilmek ister." bu görüşleriniz istatistiki verilere taban oluşturduğundan evet aslında böyle bir konuda kızıp vazgeçmek belkide anlamsız ama yine de böyle güzel bir sitede araştırmacılara paylaşım isteklerimizi duyuralım mı?...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet mavibalina, eleştirdiğimiz yerler hemen hemen aynı. Tabi bu demek değil ki madem eleştiriyoruz tümden kapıları kapatalım. Bir şekilde bu eleştirilerimizi dile getirmemiz emin ol birilerinin kendilerine çeki düzen vermesini sağlayacaktır. Araştırma yapan kişilere kapılarımız ardına kadar açık zaten. Her türlü desteği bugune kadar verdiiğimiz gibi bundan sonrada veririz.

Tekerlekli Sandalye