Böbrek nakili oldum 1800 iş günüm var emekli olabilirmiyim?

Merhaba ilk işe giriş tarihim 2005 yilinin 9 uncu ayi. 8 ay önce böbrek rahatsizliğina düştüm 8 ay diyalize girdim bu sirada 1800 iş günüm olduğu için emekliliğe başvurdum yazima cevap gelmeden nakil oldum daha sonra yazi geldiğinde %60 işgücümün kaybolduğunu ancak başka birinin bakimina muhtaç olmadiğimi böbrek transplantasyonu olduktan 1 yil sonra kontrolüm gerektiğini yaziyor.
Ayrica 10 yilimin dolmadiği bu şarti yerine getirdikten sonra talepte bulunmam gerektiği yaziyor.

Ben böbrek nakili oldum bu durumda benim emeklilik sürecim ne gibi bir duruma girer nasil emekli olabilirim yada olabilirmiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim.

BU ARADA İŞE İLK GİRDİĞİMDE HER HANGİ BİR SORUNUM YOKTU.

malül emeklilik için birinci kural ilk işe girişte sağlam olmak; çalışma süresü içerisinde işgücünden düşüş görülmesi: %60 ve yukarısı,
2 kural 1800 gün primlerinin tamam olması
3. kural: eğer 10 yıl dolmamış ise; bir başkasının yardımı olmaksızın ihtiyaçlarını gideremiyorsa; kabul edilmiyor
eğer 10 yıl geçmiş ise; başkasının yardımına bakılmaksızın 1 kural gereği kabul ediliyor.

Şayet durumunuz ağır ise 10 yıl dolmasını bekleyebilirsiniz; sonra bir işe giriş yapıp emekliliği isteyebilirsiniz; Zorlanmanız yok ise çalışabilirsiniz.

Işe ilk girişte sağlamdim çalişma sürem içerisinde bu rahatsizliğa düştüm. şu an sigortam halen devam ediyor çalişiyor olarak görünüyorum 1800 iş günüm zaten var ama sigortamda devam ediyor. Durumum ağir değil çalişiyorum zaten. Yani sonuç olarak benim 10 yili tamamlamam gerekiyor yanliş anlamadim değilmi? 10 yili tamamladiktan sonra emekliliğimi isteyebilirim nakil olduğum halde? Birde transplantanyondan 1 yil sonra kontrol gerektiği yaziyor onun ne amaci var?

2010 yılında çıkan sağlık kurulu yönetmeliği gereğince böbrek nakli olanlara %70 rapor verileceği açık bir şekilde yazsada SGK ben 2010 yılındaki değil ondan önceki yönetmeliği tanırım diyerek böbrek nakillilerin malulen emekliliği kabul etmiyor. 2010 yılındaki yönetmeliği gerekce göstererek malulen emeklilik başvurusu red olan böbrek nakilli kişiler olayı mahkemeye taşıdım. Bildiğim kadarıyla şu an için sonuçlanmış bir mahkeme kararı bulunmuyor.
Not: Önceki yönetmelikte böbrek nakillilere %40 2010 yılındaki yönetmelikte %70 rapor veriliyor.

ne yapmam gerektiğini bir türlü çözemedim devlet bize %70 hakkını tanıdıysa SGK nın kabul etmemesi çok anormal. SGK devlet ile çelişkiye giriyor nasıl çözülecek sizce bu konu? emekli olma durumumuz düşük sanırım.

Erken emeklilik var malül emeklilikten daha iyi.

Tek dezavantajı şu: 8 yıld aha fazla çalışma(yada bekleme) gerekiyor.
Dolayısıyla durumunuz ağırlaşmadıkça; malül emekli yerine erken emekliliği düşün derim.
Malül emekliler 10 yıl 1800 iş günü %60 ve daha fazla işgücü kaybı raporu
Erken emekliler 15 yıldan kademeli artıyor( sakatlık durumuna ve Bağlı bulunduğu sandık'a-SSK Emekli sandığı- Bağkur vs- göre ayar çekiliyor) en az %40 kabul ediliyor. En az prim 3600(bu da akdemeli değişiyor)

Moralini bozma kafana göre takıl: sorun olursa ki hastalığınız ağırlaşırsa yardımcı olmaya çalışırız

O zaman ben şu an nakil olmama rağmen 10 yıl ve 1800 işgününü tamamlamışsam ve %60 rapor alırsam emekli olabilirmiyim?

Birde şu an elimde SGK nın verdiği %60 işgücünü kaybettiğimi yazan bir belge var bununla vergi indiriminden faydalanabilirmiyim? yada bana başka ne gibi faydaları olabilir?

Normal şartlarda olman lazım. Ama burası Türkiye normal giden bişey olmuyor. :)
Şu yolu izleyebilirsin. 10 yıl 1800 gün tamamlanır SGK ya malulen emeklilik için başvurursun büyük olasılıkla başvurun red edilir sende iyi bir avukat tutarak olayı mahkemeye taşırsın. Mahkemeyi kazanma olasılığınız %99.

Hakkımızı her türlü ararız tabiki sonuçta devlet bize bu yasayı çıkararak hak vermiş. çok teşekkür ederim açıklamalarınızdan dolayı.

O zaman ben şu an nakil olmama rağmen 10 yıl ve 1800 işgününü tamamlamışsam ve %60 rapor alırsam emekli olabilirmiyim?

Birde şu an elimde SGK nın verdiği %60 işgücünü kaybettiğimi yazan bir belge var bununla vergi indiriminden faydalanabilirmiyim? yada bana başka ne gibi faydaları olabilir?

1. evet.. emekli olursun..
2. evet...vergi indiriminden faydalanırsın...

Böbrek nakli oldum.3700 gün prımım var malüllük için başvurdum ancak red kararı verildi.Bağkurdaki yetkili önce sigortalı sonra engelli olan bagkurlu özürlü erken emekliliğinden faydalanamaz dedi.Bu konuda ne yapabilirim.

Önce sigortalı sonra bağ-kur'lu olan engelli erken emekli olamaz diye bir şey yok. Böyle saçma sapan şeyleri nereden çıkartıyorlar anlamıyorum. Bal gibi emekli olursunuz. Böbrek naklinden dolayı yasalar malulen emekli olur desede SGK olamazsınız diye diretiyor. Önünüzde 2 yol var.
1: Red edilen malulen emeklilik başvurusunu mahkameye taşıyarak hukuki yollardan hakkınızı arayacaksınız. Bu konuda açılmış davalar var. Bildiğim kadarıyla sonuçlanmış dava henüz yok.
2: Malulen emekliliği bir kenara bırakıp engelli emekliliği için müracaatta bulunacaksınız. İşe giriş tarihiniz hangi kuruma tabisiniz bilmediğim için bu kadar açıklama yapabildim.

Cevap verdik. Tekrar ediyoruz: Malül emekli olamayabilirsin ancak Erken emekli olabilirsin.
Dava açabilirsin ancak bildiğimiz sonuçlanan dava yok.

İyi günler. Böbrek nakli oldum.13 yıl çalışmışlığım var hastalığım 1994 başlangıç ilk işe giriş 1998.
1994 /96 yılları askerlik borçlanmamı ödedim 3600 günü doldurdum.
15 yılı beklemem gerekirmi bu şartlarda emekli olabilirmiyim?

Aynı cevaplar sizin içinde geçerli.
1: Böbrek nakli olanlar malulen emeklilik için başvurur kurum başvuruyu red eder. Red cevabı üzerine dava açarsınız. Bu şekilde dava açanlar var ve fakat sonuçlanmış bir dava yok.
2: Malulen emekliliği bir kenara bırakır engelli erken emekliliğini tercih edersiniz. Tercih size kalmış.

İyi günler. Böbrek nakli oldum.13 yıl çalışmışlığım var hastalığım 1994 başlangıç ilk işe giriş 1998.
1994 /96 yılları askerlik borçlanmamı ödedim 3600 günü doldurdum.
15 yılı beklemem gerekirmi bu şartlarda emekli olabilirmiyim?

Bence izin şartlarınız erken emekliliğe musait: Benim önerim şu: erken emekli ol...

Geri