Böbrek nakilliyim, 2005 yılında sigortalı oldum. Emekli olabilirmiyim?

Hayırlı günler ben 01.09.2005 yılında sigortalı olarak işe başladım. 2007 yılında böbrek hastası oldum. 2010 yılının ocak ayında nakil oldum. 16.12.2010 tarihinde çıkan yasaya göre böbrek nakli özür oranı %70 olmuş. 2004 te askere gitmiştim askerlik borçlanmamayı ödedim ve 2450 prim ödemişliğim var. ben emekli olabilirmiyim ve olabilirsem ne kadar maaş alırım... cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (%60) sakatlığınızın olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkması, 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim şartı aranmaktadır. Bir başkasının sürekli yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde olanlar ise hizmet yılına bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.
Sizin durumunuza gelirsek. Yönetmelik böbrek nakli olanlara %70 özür oranı verilir diyor. Ancak SGK ben o yönetmeliği tanımam bundan önceki yönetmeliği tanırım diyerek böbrek nakli olanların malulen emeklilik başvurularını RED ediyor. Başvurupta RED kararıyla karşılaşan bir kaç böbrek nakilli arkadaş olaya mahkemeye taşıdı. Şu aşamada mahkemeler halen sürüyor. Kazanılmış bir dava henüz yok.

Bunları genel bilgilendirme amaçlı yazıyorum. Sizin durumunuz 10 yılı doldurmadığınız için malulen emeklilik için uygun değil zaten. (Bir başkasının sürekli yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malulsenin o zaman iş değişir tabi)
Şunları yapabilirsiniz. 10 yılı 2015 yılında dolduruyorsunuz. 2015 yılına kadar bekleyip malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

teşekkür ederim. ama ben diyalize bağlıyken 2009 yılında başvurdum ve emeklilik hakkım geldi sonra nakil olduğum için iptal ettiler.

Emeklilik hakkım geldi derken, 2009 yılında malulen emekli edildiniz ve nakil sonrası emekliliğiniz iptal edildi. Doğrumu anlamışım?

evet halil bey ben 2009 son aylarında başvurdum. sonra annem daha fazla diyalize girmemi istemedi ve annem böbreğini verdi. 2010 yılı ocak ayının 6 snda nakil oldum ve bana ocak ayının ortalarında emekli oldunuz gelin maaşa bağlanacaksınız dendi ve ben 3 ay antalyada kaldım. konyaya döndüğümde gittim baktım emeklilik evrağının altında nakil olursa kesileceğini yazıyordu aylığın. o yüzden ben de nakil olduğumu söyledim ve iptal ettiler. şimdi %70 ile emekli olma şansım var diye sevinmiştim. sağlık olsun

Bu şans hala var. Böbrek nakli olupta nakil sonrası emeklilikleri iptal edilenler mahkemeye başvurarak dava açtılar. Sizde açabilirsiniz.

Geri