Böbrek nakli olan kişilerin erken emekli olma durumları?

herkeze meraba arkadaşlar bana geçtiğimiz yıl kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu tabi ben bu dönemde ssk lı olarak çalışmaktayım böbrek çalışabilirlilik oranı %25 di geçen yıl.bu yıl ise 12 temmuz 2011 de nakil oldum.fakat hiç diyalize girmedim.1800 iş gününüde tamamladım sormak istediğim soru malulen emekli olabiliyormuyum.yani nakil olan kişiler emekli olabiliyormu.konuya vakıf arkadaşların bilgilerini paylaşmasını rica ediyorum teşekkürler

1.İşe giriş tarihi bahsetmemişsin..
2. işe girerken sağlam mıydınız bunu belirtmemişsiniz.
3. işgücü kaybınız %25 de iken %60 aştı mı?
4. Eğer başkasının bakımına muhtaç iseniz malülen emekli olursunuz. yok başkasının bakımına muhtaç değilseniz o zaman 10 yıl geçmesi gerekecek.

böbrek nakli ve maluliyet

ben hastalığımı bir yıldır biliyordum dörtbuçuk yıldırda sigortalıyım binsekizyüz iş gününü tamamladım sayılır 6 ay gibi kısa bisüre kaldı.yada askeerlik borçlanmasıyla mümkün bilirsiniz. hstalığımı öğrendim nakil aşamasına gelincede oda bir yıl zaman sonunda nakil gerçekleşti ve 4 ay öncede nakil oldum.5510 sayılı yasaya göre nakil hastalarının kusur oranı %40 dan %60 çıkarılımış ve bu raporu alanlar varmış.şimdi ise maluliyet için yeterlimi acaaba onun çalışması yapılıyormu yeni çıkan bu yasada nakil olan kişiler için gerçekten malulen emekli olunabiliyormu ???kısaca şimdi maluliyet durumunu öğrenmek istiyorum ve ayrıca özürlülük kadrosu veya devletin sağladığı olanaklar hakkında bilginizi rica ediyorum.bu konular hakkında yeterli bilgie sahip değilim.

a) 10 yıl geçmesi gerek
ve
b) 1800 gün prim
tamamlanması koşulu ile malül emekli olunur.( A yada B) / veya ikisi eksik ise tamamlanması gerekiyor.
Ancak zat başkasının bakımına muçtaç ise A süreç işleme konulmaz. Yani yıla bakılmaksızın 1800 gün prim ile malül emekli olur.

Sizin durumunuz belirtmemişsiniz. %40 dan %60 a çıkması tek başına yeterli bilgi değildir. Başkasının bakımına muhtaç durumda mısınız? Belirtmemişsiniz. Dolayısıyla yukarıdaki verdiğim A ve B bilgiler ışığında kendinzie cevap verebilirsiniz.

Eksik prim yada yılınızı çalışarak yada bekleyerek doldurabilirsiniz. Tekrar işe giriş yaparak malul emekliliği isteyebilirsiniz.

Geri