Böbrek nakli olanlara hangi oranda sağlık raporu verilir?

Arkadaşlar daha önce şurdaki yazımda söylediğim gibi ben böbrek nakli oldum. Böbrek hastası olduğum ve diyalize bağlandığım zamanlarda bir rapor alsmıştım. o zaman rapor oranıma %80 yazıyordu. benim ilk zamanlar diyaliz masraflarımı ssk karşılıyodu (ssk olarak çalıştığım için) daha sonra hasta olunca çalışamadım tabi 5-6 ay dışardan yatırdık sonrada yeşil karta geçmiştim. neyse daha sonra böbrek nakli oldum şimdi tekrar ssk lı olarak çalışıyorum. şimdi ben rapor alsam % kaç rapor verirler ve haklarım ne olur?

Merhaba,
Böbrek nakli olanlara %70 oranda rapor veriliyor. bu oranla malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Son düzenleme:
konyla ilgili bende bişey sormak istiyorum nakilde &40 raporu olunca özürlü maaşıda bağlanıyo mu özürlü maaşı bağlandığı takdirdede mesela babadan sigortalıysa babasından düşüyo mu acaba bilgilendirirseniz sevinirim

Merhaba, üsteki mesajımda düzenleme yaptım. Böbrek nakillerinde daha önceleri %40 oranında rapor veriliyordu. Ancak 16 aralık 2010 tarihinde çıkan yeni yönetmeliğe göre nakil sonrası hastalara %40 değil %70 oranında rapor veriliyor. Özürlü maaşından kastınız "2022 maaşı" ise evet %40 üzeri raporu olanlar şartlarınında uyması halinde 2022 maaşı alabilir. Aynı zamanda da babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir.

Geri