Böbrek nakli oldum. %70 rapor aldım. malülen emekli olabilirmiyim.?

Merhaba. Ben 1981 doğumluyum. 1998 yılında böbrek nakli ameliyatı oldum ve 1999 ilk ssk girişim var. Ancak ozamanlar pek bu rapordan falan haberim yoktu ve 2007 yılında ilkkez %40 özürlü raporu aldım. Sonra sitenizde böbrek nakilliere %70 rapor verildiğini okuyunca hemen başvurup %70 rapor aldım. Şimdi sorum şu ben malülen emekli olabilirmiyim?

Ekleme: toplamda 2700 civarı ssk prim günüm var.

Malulen emekli olamazsınız. İlk sigorta girişinde malulluk derecesinde yani %60 ve üzeri rahatsızlığınız olmaması gerekir. Siz 1998 de böbrek nakli olmuş ve daha sonra işe girmişsiniz...

%70 özürlülük oranınıza göre 17 yıl hizmet süresi 3840 Prim/gün sayısını doldurmanız halinde engelli erken emekliliğinden faydalanabilirsiniz...

iskender bey bu konuda ne kadar bilginiz var bilmiyorum ama benim bağkur girişim 2003 böbrek nakli olduğum tarih 2005 ve askerliğimide borçlanıp yatırdım 8.5 sene artı 1.5 yıl askerlik temmuz 2 de 10 yılım doluyor (tabi askerlik borçlanması bağkur girişini geri çekerse bu konu hala muamma) ve 2010 aralık malullük cetveline göre nakillier %70 alıyor bu durumdaki bana benzek kişilerin neden malüllük başvuruları kabul olmuyor red geliyor ben başvuru yapayımmı emeklilik için

ramazan, böbrek nakli olanların neden malulen emekli olamadıklarını daha önce defalarca yazdık. 2010 yılında çıkan yönetmelik böbrek nakli olanlara %70 rapor verilir diyor. SGK ise ben 2010 daki yönetmeliği değil daha önceki yönetmeliği tanırım diyerek ayak diretiyor. Bu konuda yapılacak tek şey dava açıp hakkınızı aramak. Dava açıldığı takdirde %100 kazanırsınız.

Askerlik borçlanması bağ-kur girişini geriye çeker
ilgili yasa:
5510/41:
Bu Kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Sigortalılık borçlanması ile aylık bağlanmasına hak kazanılması durumunda, ilgililere borcun ödendiği tarihi takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır.
Kurum bunada diretiyorsa onada bişey diyemem.

Geri