Böbrek nakli olupta Bağ-Kur'dan malulen emekli olan var mı?

halil bey böhak genel sekreteri sn.fatih arıcı böbrek nakilli ve bağkurdan malülen emekli olmuş ve maaşı kesilmiş hatta 80.000.00 tl de borç çıkartmışlar şu an mahkemelerde uğraşıyor yani böbrek nakli olan ssk lılara her hangi bir hak kaybı yok ssk dan emekli olan nakilli arkadaşlarla görüştüğümde maaşlarının kesilmediğin,i söylüyorlar SGK çatısı altında birleştikten sonra aynı hakka sahip değilmi iki kurumda neden bu ayrımcılık oluyor bu konuda mağdur arkadaşlardam msj bekliyorum

Malulen emeklilik açısından bağ-kur ve ssk açısından bir fark yok. İkisi içinde aranan maluliyet şartları aynı. Ama bağ-kur biraz ceberrut bir kurumdur. Olmayacak işler yapar. Bu konuda bağlayıcı olan 16 aralık 2010 da çıkan sağlık kurulu yönetmeliğidir. O yönetmelik nakil olanlara %70 rapor verilir diyor. Ama sgk ben daha önceki yönetmeliği tanırım diye ayak diretiyor. Yapılacak tek şey hakkınızı mahkemede aramak.

2 aydan az bir zaman kaldı 10 yılın dolmasına zamanı gelince başlayacağım zaten uğraşmaya hak aramaya ama o güne kadar benim durumumda birileri varsa onları bulup gerekirse berağber hareket ederek hak aramaya çalışacağım zaten BÖHAK genel sekreteri sn.fatih ARICI ylada iletişim içindeyiz eğer mahkemesi olumlu sonuçlanırsa bu örnek teşkil edecektir aksi bir durumda sizlerinde yardımıyla ne gerekiyorsa yapacağım

Ben olsam bir dakika beklemez hemen yasal süreç başlatırdım. Zaten biri SGK'yı dava etse diğerleri içinde emsal karar olur. Birilerinin bu işi mahkemeye taşıması lazım. Sen yasal süreç başlatırsan gelişmelerden bizi haberder et lütfen.

emeklilik başvurusunda bulunup red kararı geldikten sonra yasal süreci başlatmak daha mantıklı şu an bir mağduriyet yok nasıl dava açabilirimki ama eğer başvurumm olumsuz sonuçlanırsa dava açıp süreci an ve an burada yazacağım inşallah gerek kalmaz

Bende olumsuz bir karar çıkması halinde hukuki sürecin başlatılması gerektiğini söylemek istedim zaten.

SGK ile yaptıuğım bir görüşme

Soru : 2003 bağkur girişim var 1999 da askerliğimi yaptım 550 gün borçlanmamı ödedim bu durumda bağkur girişim geri çekilirmi?..eğer geri çekilirse temmuzda 10 yılım doluyor.. 2005 te böbrek nakli oldum son malüllük cetvelinde böbrek nakilliler %70 özürlü rapaoru veriliyor ve malülen emeklilik için başvuru yapacağım ama benimle aynı durumda başvuru yapanların sgk dan red cevabı almalarını anlamadım açıklarsanız sevinirim teşekkürler.başvuru yapayımmı

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
malulen emeklilik için 5510 sayılı yasaya göre yazılı istekte bulunmanız, 10 yıl sigortalılık sürenizin ve en az 1800 gününüzün olması gerekli...Ayrıca tam teşekküllü üniversite ya da araştırma hastanesinden alınan raporunuzun Kurum Sağlık Kurulumuzca değerlendirilmesi sonucu aynı yasanın 25.maddesine göre en az %60 iş gücü kaybına karar verilmesi gerekir. Askerlik borçlanması bağkurda girişi geri çekmez, gün hesabında yaş kademesini etkiler...
Bilgilerinizi rica ederiz.

Geri