Böbrek nakli olan kişilerin malulen emeklilik hakları iptal ediliyor mu?

pakize

Üye
Üye
erkek kardeşim 6 yıldır hemodiyaliz hastası her iki böbrekte iflas etmiş durumda haftanın belirli günleri diyalize bağlanmakta. hasta olmadan önce ssk lı olarak çalışıyordu. hastalanınca emeklilik için başvuruda bulunduk rapor mabor derken bize malulen emekli olunabileceği söyledi. rapor oranımız o zaman %85 idi (şu an kaç bilmiyorum)
kuruma başvuruldu ve malulen emekli edildi kardeşim.

geçenlerde kardeşim böbrek nakli olmak için talepte bulunmuş. işlemleri vs herşeyide yapmış. daha sonra diyalizde kardeşimin arkadaşları ona böbrek nakli olursan "malulen emekliliğin iptal edilir" demişler. ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyoruz.
Konu hakkında sizlerden yardım bekliyoruz.
böbrek nakli olan diyaliz hastalarının gerçektende malulen emeklilikleri iptal ediliyor mu?
eğer ediliyorsa başka bir emeklilik seçeneği sunuluyor mu?
her nekadar böbrek nakli sonrası hastanın sağlığına kavuştuğu söylensede yinede yarım adam oluyorsunuz öyle her işte çalışmanıza (özellikle bedensel faliyet gerektiren işler) izin verilmiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
daha önceleri böbrek nakli olanlara %40 oranında rapor veriliyor du. Malulen emeklilik için aranan en önemli şart sakatlık oranının ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 ve üzeri olması idi. Dolayısıyla nakil sonrası oran %60'ın altına düştüğü için malulen emeklilik iptal ediliyordu.
Ancak, 16 Aralık 2010 tarihinde sağlık raporlarıyla ilgili çıkan yeni yönetmelikle birlikte artık böbrek nakli olanlara %70 oranında rapor veriliyor. Bu oran malulen emeklilik için aranan %60'ın üzerinde olduğu için artık böbrek nakli olanların malulen emeklilikleri iptal edilmiyor.

Bana göre yeni yönetmelikte en radikal değişiklik te budur.

pakize

Üye
Üye
önceden böbrek nakli olanların malulen emeklilik hakları iptal ediliyormuş demekki. şimdi bu değişmiş bunu öğrenmemiz çok iyi oldu. vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. sağolun

Tekerlekli Sandalye