Böyle güzel insanların hep var olmaları dileğiyle...

Sonay

Üye
Üye
Zaten sulugöz biriyim gercekten çok duygulandim

septik

Editör
Editör
Neden olmasın ki?

Sonay siz ve ben varım :) ve emin olun bizler sesimizi duyurduğumuz sürece her duyan kesin vardır.

ecankaya

Üye
Üye
Haklısın Septik bizi ülkemizi vatanımızı öyle bir duruma getirdiler ki bu videoda anlatılan zaten herkesin yapması gereken bir olay (durum) ama biz bu olayı yaşamaya insanlara yardım etmeye hasret kalmışız :( İNSANLIĞIMIZI UNUTTURDULAR !!! %98 i Müslüman olan bir ülkede Ahlaksızlığın, Küfrün, saygısızlığın, kavganın, cinayetin yaşanması beni çok üzüyor. Yazıktır. Yazıktır. Biran önce kendimizi toparlayıp ne durumda olduğumuzu görmemiz gerek.!

Kusura bakmayın konu nerden nereye atladı ama içimden geleni yazmak istedim...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Böylesi insanlar bizim ülkemizde yok diyemem ama sanırım ben hiç tanık olmadım diyebilirim. İnsanı insan yapan unsurlardan biri de vicdanıdır, merhametidir ve insan olmanın dinle ilgisi yoktur güzel kardeşim. İnsan olabilmekde saklıdır işin sırrı yoksa benim için kim olursa olsun yada ne olursa olsun hangi milletten, hangi dinden, hangi ırktan yada renkten olursa olsun içinde insanlık varsa engelliye hakettiği davranışı gösterecektir zaten.

Bunu neden yazdım ? Oğlumun bana anlattıkları geldi aklıma. Ben hiç yurt dışına çıkmadım, farklı kültürlerle tanışmadım yani kısaca gelişmiş ülkelerde yollar, caddeler nasıldır?, engelli insanlar nasıl yaşar? toplu taşıma araçlarından tutunda bu konuda bir çok şeyi yıllardır (engellendiğimden beri demek daha doğru olacak aslında çünkü işin aslı bu ) çok merak ederim. Her yurtdışından döndüğünde bana anlatıp durur anne tam senlik diye :) kaldırım bile yok , her yer engelliler için çok uygun mimari düzenlemelere göre yapılmış vs vs vs Neyse demem o ki bu kadar modern bir yaşamın olduğu ülkelerden biri ABD' de yaşadığı ilginç bir olay beni çok etkilemişti.

Yaşlı bir adamcağız walkeriyle süpermarkette gezerken çantası yere düşüyor (evrak çantası gibi bir şeymiş ) benim ortopedik engelli bir anneye sahip olduğundan yere düşeni almaya, yardım etmeye alışkın olan oğlum adamın yerden eğilip alamayacağını düşünmüş olmalı ki tüm hızıyla yanına koşmuş ve toplayıp adamın evraklarını walkerına asmış ama aldığı tepki yüzünden uzun süre kendine gelemedi. Bu durum orada yaşayan ve olaya tanıklık eden diğer kişilerinde çok tuhafına gitmiş. Garip garip bakmışlar hatta yaşlı adam kaşlarını bile çatmış. Neden mi? Engellendiysen bir şekilde hayattan engelini aşabilmen için her tür donanıma da sahipsin ABD de yere düşen kağıdı almak için bile yanında uzun tutamaçlı aleti olan bir engellinin yardıma ihtiyacı yok! Engelli koşup yardım eli uzatılacak kadar çaresiz değil çünkü alışık değil öyle çok kendi işini kendileri desteksiz, yardımsız tabii kendilerine sunulan tüm imkanlarla ihtiyaçlarını karşılamaya öylesine alışmışlar ki oğlumun aynı yaşlı adama süpermarketin kapısını tutarak rahatça geçmesi için yardımcı olması bile garip gelmiş ve ingilizce olarak söylenmiş.

Yani kısaca demem o ki müslüman bir ülke olarak sınıflandırmasak da bunu insan olmakla nitelendirsek daha uygun olmaz mı?

Dünyanın bütün dinleri insanlar içindir ama önemli olan hangi dine mensup olduğumuz değil ne kadar insan olduğumuzdur.

Birey

Üye
Üye
Müslümanlık açısından da bakabilir insanlar. Herkesin bakış açısı farklı olabilir, herkes aynı açıdan bakmalı diye bir kural olamaz ki. İnancı gereği iyi olmak kötü değildir, insanlar inançları gereği de iyiliği benimseyebilirler. Ayrıca Avrupadaki imkanlar ile iyi insanlar ayrı konulardır bence.

Tekerlekli Sandalye