Borçlulara kötü haber! Yargıtay 130 bin TL'lik konutu lüks kabul etti

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
133920.jpg

Yargıtay, aile konutlarının haciz edilip edilmeyeceği konusunda emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Örnek davadan yola çıkan yüksek mahkeme, 130 bin TL'lik bir konutun lüks kabul ederek, haciz edilebileceğini hükmetti.

Mahkeme tutanaklarına göre, milyonlarca borçlu aileye örnek teşkil edecek davanın hikayesi şöyle:

İcra ve İflas Kanunu'nun 82/1-12 nci maddesi gereğince, borçlunun “haline münasip” evi haczedilemez.

Örnek davada da, bir vatandaşın borcundan dolayı, ailesi ile birlikte oturduğu konutuna haciz geldi. Borçlu vatandaş ise, haciz edilen konutun aile konutu olduğunu belirterek, icra mahkemesine itirazda bulundu. Mahkeme de, borçluyu haklı bularak aile konutu olarak kullanılan evin üzerindeki haczin kaldırılması yönünde karar verdi.

Karar alacaklı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi ise, konutun değerinin 130 bin lira olduğunu belirterek, dolaysıyla borçlunun haline münasip bir konutta oturması gerektiğini hükmetti. Yargıtay kararında, 130 bin TL'lik konut lüks sayıldı.

Dairenin kararı şöyle:

".....Somut olayda; meskeniyet iddiasına konu taşınmaz 3 oda 1 salon, antre, banyo ve tuvaletten oluştuğu, amerikan panel kapılı, laminant parkeli, seramik döşemeli duvarlar saten alçı üzeri saten kartonpiyerli bir mesken olup, hükme esas alınan bilirkişi raporunda bu meskene 130.000 TL DEĞER BELİRLENMİŞTİR. Buna göre borçlunun asgari ihtiyacını sağlayacak bir dairenin değerinin bu miktardan düşük olacağının KABULÜ GEREKİR.

Mahkemece, daha mütevazi bir semtte tek katlı normal bir dairenin fiyatları değerlendirilerek şikayetin bu doğrultuda sonuca bağlanması gerekirken eksik incelemeyle yazılı şekilde karar verilmesi DOĞRU DEĞİLDİR.

SONUÇ: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulüyle Mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve 6100 sayılı HMK'nun Geçici 3 üncü maddesi yollamasıyla 1086 sayılı HUMK'nun 428 inci maddeleri uyarınca BOZULMASINA, bozma nedenine göre diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, taraflarca İİK'nun 366/3 üncü maddesi gereğince YARGITAY Daire ilamının tebliğinden itibaren ilama karşı 10 gün içinde karar düzeltme isteğinde bulunulabileceğine ve peşin harcın istek halinde temyiz edene iadesine 05.07.2017 tarihinde OYBİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ...."

Merhaba Arkadaşlar,

Özel bir bankanın kanuni takip birimine bağlı gayrimenkul satış bölümünde çalışıyorum. Yani kısaca hacizli gayrimenkullerin icra yoluyla tahliye edilerek bankanın sermayesine katıldığı ve sonrasında yeniden başka bir müşteriye ikinci kez satılarak karlılığın arttırıldığı bölümde diyebiliriz adına. Uzun zamandır dikkatimi çeken bu gayrimenkullerin kredi kullanan sahiplerince sonradan içinde bulundukları ekonomik bunalım sonucu icralık oluşlarından çok (ödenmeyen/ödenemeyen konut kredileri sebebiyle) içinde oturanların büyük bir çoğunluğunun engelli olabileceği konusuydu. Ve ben zaman içinde yaşayarak, bizzat tanık olarak öğrendim ki konut alım - satımlarında vergiden muafiyet dışında hiç bir ayrıcalık yok. Borç borçdur, borçlu da borçludur mantığından hareketle konut kredisini kim çekerse çeksin ve başına ne geldiyse gelsin bu bankaların hiç umurunda olmuyor! Ne haciz işlemleri sırasında ne de hacizli evin tahliye edilmesinde engelli kimliğinizin olması kimsenin umurunda bile değil! Yasalarda herhangi bir imtiyaz, koruyucu bir prosedür yok..işte en çok bu yüzden de;

Başınızı sokacak bir evim olsun, bir yuvam olsun diye yola çıkarken mümkünse bankalardan uzak durun! Konut kredisini çekmek kolaydır ama geri ödemesini gerçekleştiremeyeceğiniz, zorlanacağınız krediyi çekmeyin, kullanmayın.. hem kendinize, hemde bu alanda çalışanlara üzüntü kaynağı olmayın...

begum2008

Üye
Üye
Merhaba
Konuu ile pek alakası olmasada burdan sormaya çalışayım dedim
Aklim da şöyle bir düşünce oluşunca sizinle paylaşmayı düşündüm.
Bilindiği üzere ülkemizde bir çok engelli dernekler ve federasyon birimleri bulunmaktadır bu hizmetleri sendikalarda da bütünleştirerek daha çok yayginlastirabiliriz.
Yanlişmi düşünüyorum? Bilemiyorum.
Bu düşüncemde etkinlikleri artırmış olacağımızı düşünüyorum

SM-G611F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

mir33

Üye
Üye
Yani itibardan tasarruf mu edelim!

gececi01

Üye
Üye
Yani itibardan tasarruf mu edelim!

neyin tasarrufu

28 yıllık elektrik otomasyon teknisyeniyim engelliyim özel sektörün ağır işlerinde çalışamıyorum

devlete valiye bimere cimere trumpa barak obamaya ferdi tayfura belediyeye putine :D e-mail attım

durumumu anlattım benim gibi meslek sahibi adam bulamazsın kes dedim engelli maaşımı ve yeşil kartımı devlete yük olmayım al beni milli eğitime adresimde 15 tane okul var tüm okulların kompanazasyon yani aktif reaktif kapasitif kamera data bilgisayar ve diğer elektrik işlerini çözeyim kesilen engelli maaşları ile yeşil kart ve 15 okulun teknik işlerinin aylık devlete maliyeti 10 bin tl den fazladır bende evimde 24 saat boş boş oturuyom durum bu ama tüm bakanlıkların e-mailimi yönlendirdiği İŞKUR bana cevap yazıyor aynen şöyle

sayın vatandaş işkur kaydınız aktiftir özel sektörde durumunuza uygun iş çıktımı arayacağız 2003 yılından beri daha arayacaklar şimdi soruyorum tasarruf bumudur şuan devletten 6500 tl maaş alan bir memur mesai satlerinde hergün yanımda şuandada yanımda yazdıklarımı görmüyor ve bu memurun devlete 1 vida sıkması kadar katma değeri yok alın size TA SA R RUF

BOTAŞ ceyhan merkezinin uyuklayan burnunu oyan memurlarını ısıtan kazan dairesinin tüm buhar kazanlarının otomasyon ve güvenlik sistemlerini kurdum 1 ayda bitti aynı dairede 7000 tl maaş alan veya 5000 tl maaş alan devlet memuru ve işcisi 30 günde tek yaptığı şey 50 cm uzunluğunda boruyu kaynak yaptılar onun haricinde kazan dairesinde 3 vardiyada çalışan 6 memur veya devlet işçisinin aylık devlete maliyeti ortalama 50 bin tl 1 ay da yaptıkları iş sadece 2 vida sıktılar ben 1600 tl aylık ile 1 kazan dairesini yeniledim bumu tasarruf diyeceksinizki sizde memur olsanız yatış yapacaksınız HAYIR kişiden kişiye değişir ben mesleğimi ve devletini seven ve harıl harıl çalışmadan duramayan bir vatandaşım ama 20 yıldır devletten yeşil kartda dahil evde işsiz yatarak her ay 2000 tl maaş alarak geçiniyorum ve bu geçimi istemiyorum boğazıma düğümleniyor bana iş ve iişşş anlamayan torpilli adamları alım zarara uğratma ama boş konuştuğumun farkındayım ayın 8 zi olsada engelli maaş olan 650 yi 15 inde evde bakım olan 1200 tl yi 20 sinde yetim okul yardımı 60 tl yi 28 de yetim öksüz parası 100 tl yi odunu kömürü falanı filanı alayımda keyfime bakayım daha çok şey varda
söylenmiyor

ayrıca adana şehir hastahanesinde elektrik tesisatlarında yapılan 2 milyon tl lik yanlış yapılan iş hırsızlığını yazdım bimere bimerin elektrik mühendislik bölümü yokmu hemde mühendislere taş çıkardım sonuç adana şehir hastahanesine gerekli olan elektrik teknisyeni bulunamazken yüklenici firma rönesans beni fişledi almadılar muhtemelen çomak soktuğumdandır yani bu devlette dürüst ve tasarruf adamının bence yeri yok

botaş boru hattı ceyhandan silopi habur sınırına kadar 4 yada 6 kişi tarafından gezilerek kontrol yapılır her bir işçi ve memurun altında son model jip sınırsız yemek benzin ve otel peki gerçekten bu adamlar 1100 km mesafedeki 15 istasyonun kontrolünü yapıyormu yoksa sabah 7 de beni arayıp fıratın doğu istasyon ve ya silopi nerdüş istasyon defterine benim adıma imzamı at der

yazayımmı daha size tasarrufları dönen dolapları

mir33

Üye
Üye
neyin tasarrufu

28 yıllık elektrik otomasyon teknisyeniyim engelliyim özel sektörün ağır işlerinde çalışamıyorum

devlete valiye bimere cimere trumpa barak obamaya ferdi tayfura belediyeye putine :D e-mail attım

durumumu anlattım benim gibi meslek sahibi adam bulamazsın kes dedim engelli maaşımı ve yeşil kartımı devlete yük olmayım al beni milli eğitime adresimde 15 tane okul var tüm okulların kompanazasyon yani aktif reaktif kapasitif kamera data bilgisayar ve diğer elektrik işlerini çözeyim kesilen engelli maaşları ile yeşil kart ve 15 okulun teknik işlerinin aylık devlete maliyeti 10 bin tl den fazladır bende evimde 24 saat boş boş oturuyom durum bu ama tüm bakanlıkların e-mailimi yönlendirdiği İŞKUR bana cevap yazıyor aynen şöyle

sayın vatandaş işkur kaydınız aktiftir özel sektörde durumunuza uygun iş çıktımı arayacağız 2003 yılından beri daha arayacaklar şimdi soruyorum tasarruf bumudur şuan devletten 6500 tl maaş alan bir memur mesai satlerinde hergün yanımda şuandada yanımda yazdıklarımı görmüyor ve bu memurun devlete 1 vida sıkması kadar katma değeri yok alın size TA SA R RUF

BOTAŞ ceyhan merkezinin uyuklayan burnunu oyan memurlarını ısıtan kazan dairesinin tüm buhar kazanlarının otomasyon ve güvenlik sistemlerini kurdum 1 ayda bitti aynı dairede 7000 tl maaş alan veya 5000 tl maaş alan devlet memuru ve işcisi 30 günde tek yaptığı şey 50 cm uzunluğunda boruyu kaynak yaptılar onun haricinde kazan dairesinde 3 vardiyada çalışan 6 memur veya devlet işçisinin aylık devlete maliyeti ortalama 50 bin tl 1 ay da yaptıkları iş sadece 2 vida sıktılar ben 1600 tl aylık ile 1 kazan dairesini yeniledim bumu tasarruf diyeceksinizki sizde memur olsanız yatış yapacaksınız HAYIR kişiden kişiye değişir ben mesleğimi ve devletini seven ve harıl harıl çalışmadan duramayan bir vatandaşım ama 20 yıldır devletten yeşil kartda dahil evde işsiz yatarak her ay 2000 tl maaş alarak geçiniyorum ve bu geçimi istemiyorum boğazıma düğümleniyor bana iş ve iişşş anlamayan torpilli adamları alım zarara uğratma ama boş konuştuğumun farkındayım ayın 8 zi olsada engelli maaş olan 650 yi 15 inde evde bakım olan 1200 tl yi 20 sinde yetim okul yardımı 60 tl yi 28 de yetim öksüz parası 100 tl yi odunu kömürü falanı filanı alayımda keyfime bakayım daha çok şey varda
söylenmiyor

ayrıca adana şehir hastahanesinde elektrik tesisatlarında yapılan 2 milyon tl lik yanlış yapılan iş hırsızlığını yazdım bimere bimerin elektrik mühendislik bölümü yokmu hemde mühendislere taş çıkardım sonuç adana şehir hastahanesine gerekli olan elektrik teknisyeni bulunamazken yüklenici firma rönesans beni fişledi almadılar muhtemelen çomak soktuğumdandır yani bu devlette dürüst ve tasarruf adamının bence yeri yok

botaş boru hattı ceyhandan silopi habur sınırına kadar 4 yada 6 kişi tarafından gezilerek kontrol yapılır her bir işçi ve memurun altında son model jip sınırsız yemek benzin ve otel peki gerçekten bu adamlar 1100 km mesafedeki 15 istasyonun kontrolünü yapıyormu yoksa sabah 7 de beni arayıp fıratın doğu istasyon ve ya silopi nerdüş istasyon defterine benim adıma imzamı at der

"İtibardan tasarruf edilmez" lafını duymamış hakim için yazmıştım.

mir33

Üye
Üye
neyin tasarrufu

söylenmiyor

"İtibardan tasarruf edilmez" lafını duymamış hakim için yazmıştım.

(Mesaj silme seçeneği de olsa iyi olur. Sayfa takılınca iki defa aynı mesajı yollamışım.)

Tekerlekli Sandalye