Borcumdan dolayı engelli aracıma haciz gelir mi?

umuthasdemir

Üye
Üye
Arkadaşla öncelikle herkese selam.bilgisi olan varsa lütfen bana konuyla alakalı bilgi verirseniz cok sevinirim ben yüzde ellidört oranında bedensel engelliyim raporumda ağır engelli ibareside var ayrıca raporum süresiz ben engelli haklarından yararlanarak bir araç almak istiyorum fakat geçmış yıllardan kalan borçlarım var ödeyemiyorumda. ben araç alırsam icra yoluyla satışyapa bilirlermi .borçlardan dolayı aracımı tırafik bayaya bilirmi bilgisiolan varsa bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

SM-J500F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İcra iflaf kanununda engellilere özel bir madde yok (sadece bildiğim kadarıyla 2022 engelli maaşı haczedilemiyor) Bunun dışında araç lüks tüketime girer ve borçtan dolayı haczedilebilir. Hacz edilemeyecek maddeler arasında şunlar yazılmış ama araç yok malasef.

İCRA İFLAS KANUNU

HACZİ CAİZ OLMIYAN MALLAR VE HAKLAR

MADDE 82 - (Değişik: 538 - 18.2.1965 / m.46) Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

2. Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,

3. Vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası,

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alât ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,

6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lâzım olan tohumluğu,

7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alât ve edevat,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

8.Borçlar Kanunu'nun 510' uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde mâlûl olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikram yeleri,

Askerî mâlûllerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lâzım gelen paralar,

12. Borçlunun haline münasip evi (Ancak evin kıymeti fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Borçlar Kanunu'nda maalesef engelli vatandaşlar için düzenlenmiş hiç bir hafifletici madde yada af yada borcun silinmesi vs. bulunmamaktadır. Üzülerek belirtmeliyim ki '' Borçlu borçludur'' her kim ve sağlık durumu nasıl olursa olsun. İşte bu nedenledir ki engellinin üzerine varolan taşınmaz bir gayrimenkule yada sahip olduğu taşıta borcundan dolayı haciz gelebilir, taşıtına el koyulabilir.

Engellileri sahip oldukları borçlarından ötürü koruyucu, kollayıcı herhangi bir kanun maddesi yoktur.

Sadece engellinin almakta olduğu yaşlılık aylığı, emekli aylığı, 2022 aylıklarına haciz konulamaz.

Araç almak istiyorsanız ve buna ihtiyacınız varsa benim size tavsiyem aracı kendi adınıza değilde bir yakınınız yada güvendiğiniz bir akrabanız adına almanızdır.

Borçsuz ve sağlıklı günler dileğimle...

umuthasdemir

Üye
Üye
Çokteşekkürler arkadaşlar saolun vaarolun cevaplariniz bilgi edinmeyönünde faydalı oldu

SM-J500F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye