Boşanma davasını kadın açarsa nafaka alamıyor mu?

Feminen

Üye
Üye
Yakın bir arkadaşım kocasından ayrılmak istiyor. eşiyle iki yılı aşkın süredir şiddetli geçimsizlik yaşamakta. mahkemeye başvurup eşine "boşanma davası" açacak. ne kadar doğru bilemiyoruz ama aldığımız duyuma göre kadın boşanma davasını açarsa koca "nafaka vermiyormuş"
yani kadının nafaka alabilmesi için boşanma davasını kocasının açması gerektiği gerekiyormuş. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşımız varmı acba? bu bilgi ne kadar doğrudur?

F

Fırtına

Guest
merhaba feminen,

karı/koca arasında şiddetli geçimsizlik beraberinde boşanma yı getirir.. evlilik kurumu zedelenmiştir/zedeleniyordur.. anlaşmalı boşanma olursa ilk celse de boşanma gerçekleşir.. aksi taktirde eşlerden biri boşanmak istemez ise mahkeme uzar.. boşanma davasını kadın açarsa nafaka alamaz diye bir durum söz konusu olamaz.. nafaka talep edebilir.. mahkeme/hakim tarafların sosyal/ekonomik durumları hakkında araştırma yapar.. eşlerin ne kadar kazandığı (maddi durumları) araştırılır.. erkeğin maddi durumu iyi ise; kadın çalışmıyor, nafaka ya ihtiyacı var ise yoksulluk nafakası alabilir..

boşanma davasını kadın açıyor ise, erkek boşanmak istemiyor ise, nafaka vermemek için elinden geleni yapar.. bunu da göz-ardı etmemek lazım.. ama karar mahkemenin ve hakimin tabi ki..

(6 sene evvel ben boşanma davası açtım.. ama biz anlaşmalı boşandık.. nafaka da anlaşmıştık ve tek celse de boşandık..)

Feminen

Üye
Üye
selamlar fırtına, koca boşanma taraftarı değil ama kadınada hertürlü kötülüğü ediyor. aldatmadan şiddete kadar aklınıza ne gelirse. muhtemelen mahkemede boşanmak istemediğini söyleyecektir. bizim asıl merak ettiğimiz kısım kadın boşanma davasını açınca nafaka alıp alamayacağı idi. kocanın maddi durumu çok çok iyi. ama kadının üzerine hiç bir mal varlığı yok çalışmıyorda. boşanırsa bir şekilde geçimini sağlamak için bir yerlerden destek alaması gerekiyor aklımızada nafadan başka bi çıkış yolu gelmedi.
bilgiler için tekrardan teşekkürler.

F

Fırtına

Guest
erkeğin kadına her türlü kötülüğü ediyor olması, şiddet, aldatma, vs.. bunlar elbette suç unsuru teşkil ediyor.. ama mahkeme de erkek bunları inkar edebilir.. bir de boşanmak istemiyor.. çetrefilli bir boşanma olacak.. (hemcinsime sabır ve kolaylık diliyorum.. Allah yardımcısı olsun..) kadın mahkemeye şahit getirebilir.. erkeğin suç unsurları şahitler aracılığı ile mahkemeye sunulur.. erkeğin maddi durumu çok çok iyi imiş.. kadının mal varlığı yok.. çalışmıyor.. maddi durumu yeterince iyi değil.. boşanma gerçekleştiğinde yoksulluk nafakasını hak edecektir.. merak etmesin..

Feminen

Üye
Üye
İyi dileklerin ve temennilerin için teşekkür ederim fırtına.

F

Fırtına

Guest
rica ederim feminen.. sana ve arkadaşına sevgiler..

SARIUSTA

Üye
Üye
ablacım, koca boşanmak istemiyor diye hakim boşamaz düşüncesi yanlış bir düşüncedir, hakim aile kurumunu gözettiği için belki ileride barışırlar aile dağılmasın diye insiyatif kullanır ve mahkemeyi uzatır, artık öyle senelerce süren boşanma davaları yok, diğer konu ise şu; boşanmada davasında, varsa çocuklar annede kalırsa, nafaka talebi olur ve bir nafaka belirlenir ama çocuk yoksa ve davayı açan da kadınsa, nafaka alamaz.

bu konular çok önemli konulardır, lütfen yanlış yönlendirecek bilgilerden kaçınalım.

F

Fırtına

Guest
sarıusta,

koca boşanmak istemiyor diye hakim boşamaz...................
ben bunu kastetmedim ki.. mesajımda bu cümleyi doğrulayan kesin tümce yok.. anlaşmalı boşanmalarda tek celse de boşanılıyor.. eşlerden biri boşanmak istemez ise boşanma davası uzuyor.. dediğin gibi; hakim aile kurumunu gözettiği için belki ileride barışırlar aile dağılmasın diye insiyatif kullanır ve mahkemeyi uzatır..

burda konu nafaka idi.. boşanmak istemeyen bir eş var.. ve nafaka da vermek istemez.. (bu olayları bizzat yaşadım..) anlaşmalı boşanma olmayacağı için..ki, boşanmak istemeyen bir eş ve talep edilen bir nafaka var.. çetrefilli bir boşanma davası olacak dedim.. hepsi bu.!!!

SARIUSTA

Üye
Üye
valla fırtına gibisin :)

iyi de ben o cümleyi sana değil, öyle olduğunu zanneden, forum içinden ve dışından olayları takip eden ve yanlış bilen insanlara dedim, bizim bir misyonumuz var, yanlış bilinenleri tüm yönleriyle ortaya koyuyoruz, örnekler vererek anlatıyoruz insanlar empati kursun diye.

hem biz aynı takımın oyunucusuyuz, unutnma lütfen.

F

Fırtına

Guest
sarıusta,

ablacım..........
diye hitab edince; bende üzerime alındım ve yazdıklarımda ''acaba bir yanlışlık..mı var..'' diye düşündüm.. açıklama yapmak gereği duydum.. yanlış anlamamdan dolayı özür dilerim..

hem biz aynı takımın oyuncusuyuz, unutma lütfen............
unuturmuyum :)

SARIUSTA

Üye
Üye
genelde ablalar mağdur oldukları için ondan öyle dedim.

hem en fazla 25 gösteren bir resime ben neden abla diye hitap edeyim ki?

F

Fırtına

Guest
sarıusta,

çok teşekkür ediyorum..

Tekerlekli Sandalye