Boşanmış kız çocuğu vefat eden babasının maaşından yararlanabilir mi?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
kız kardeşim şuan boşanmak üzere babamında yaklaşık 450 gün ssk primi var.Şükür sağ.Babamın askerlik borçlanmasını yatırdığımız taktirde kardeşim ilerde ( Allah geçinden verisin Babam merhum olduğu zaman) 900 gün primden dolayı babamdan maaş alırmı.Kız kardeşim şuan 2022 maaşı alıyor.Yani babamın askerlik borçlanmasını yapmamız ilerde bize fayda sağlar mı

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İleerde babanıza olası birşeyde kalan primi yatırıp kardeşiniz emekli olamaz eger anneniz olsa o zaman anneniz faydalanabilirdi ancak kardeşinizin yararlanması söz konusu olamaz, askerlik primini yatırmanız sadece babanızın emekliliginde size fayda saglar,
Ancak babanız hayatta iken maaş baglanır ve babanız emekli bir şekilde vefat ederse o zaman kız kardeşiniz o haklardan yararlanır.

E

ENB ÜYESİ

Guest
cevaplararınızı yeni okuyabildim.Bildiğim kadarıyla ssk ölüm aylığı eşine yada boşanmış kızlarına maaş bağlama imkanı tanıyor diye biliyorum.Benim babamın prim gününü 900 güne tamalamam taktirde kız kardeşimin faydalanamayacağınızdan eminmisiniz ona göre askerliğini yatıracağız
5510 sayılı sosyal güvenlik kanunundaki 32 . madde 900 gün ibaresi sizce kimin için geçerli
Ölüm sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları
MADDE 32 - Ölüm sigortasından sağlanan haklar şunlardır:
a) Ölüm aylığı bağlanması.
b) Ölüm toptan ödemesi yapılması.
c) Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.1
d) Cenaze ödeneği verilmesi.
(Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/20 md.) Ölüm aylığı;
a) En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş
veya4üncümaddesininbirincifıkrasının(a)bendikapsamındasigortalısayılanlar
için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup,
toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,
b) 47 nci maddede yazılı sebeplerle kazaya uğramış, malûllük, vazife

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ölüm sigortasından bağlanacak aylığın hesaplanması[/color]

MADDE 33- Sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine bağlanan aylığın hesaplanmasında;

a) Sigortalının almakta olduğu veya bağlanmasına hak kazandığı malûllük veya yaşlılık aylığı,

Bahsettiğiniz yasada kırmızı yazıyla belirtilen bölümden ben şunu anlıyorum; sigortalı hayatta iken malüllük yada yaşlılık maaşının bağlanması yada maaşı hak etmiş olması gerekir.

Babanız hayatta iken malüllük yada yaşından dolayı yaşlılık aylığını hak etmesi lazım. Ben bunu çıkarıyorum ilgili yasadan.

Babanızın malüllük yada yaşlılık aylığını hak edip etmeyeceğini (yaşını ve malüllük durumunun olup olmadığını yazmadığınız için) bilemiyorum. Onları yazarsanız birazdaha aydınlatıcı bilgi verebiliriz...

E

ENB ÜYESİ

Guest
Yeni Edindiğim bilgi alıntı
Ölüm aylığı için en az 900 gün prim
TBMM Genel Kurulu, sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödenmesini öngören kanun teklifini tam bir ay önce yasalaştırdı. Resmi Gazete'nin 16.12.2006 tarihli nüshasında yayınlanarak 18.10.2006 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren bu yasa ile Anayasa Mahkemesi'nin 18.10.2005 tarihli kararının gereği yapılmış oldu.

Yasa öncesinde 18 Ekim 2006 tarihinde tamamlanan sözkonusu bir yıllık süre içerisinde, bu tarihten sonra ölen ve 5 yıllık sigortalılık süresi içinde en az 900 gün ile 1800 gün arasında prim ödeyen sigortalıların hak sahiplerine ortalama 180 gün üzerinden ölüm aylığı bağlama imkânı kalmamıştı.

İşte sözkonusu karar gereğince, TBMM, konuyu gündemine aldı ve 5561 sayılı “Sosyal Sigortalar Kanunu ile Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile belirtilen yeni bir düzenleme yapıldı. Bu kanunla 506 sayılı Kanun'un ölüm aylığı hükümlerini düzenleyen 66. maddesinde değişiklik yapılmış oldu. Bu değişiklikle ölüm aylığı bağlanmasında 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödenmiş olması şartı getirilmiş bulunmaktadır. Aynı şekilde “Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu”nun ölüm aylığı ile ilgili 26. maddesinde yapılan düzenlemeyle de ölüm aylığı bağlanmasında 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödenmiş olması şartı getirilmiş bulunmaktadır. Böylece her iki kanundaki ölüm aylığı bağlama hükümleri, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı doğrultusunda yeniden düzenlenmiş oldu.

Her ne kadar uygulama metinleri (tebliğ, genelge, genel yazı vb), çıkmamışsa da, kanuna göre, 18.10.2006 tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine 506 sayılı Kanun'a göre ölüm sigortasından aylık bağlanmasında, 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeme koşulunun yerine getirilmiş olması şartı aranacaktır. Yeni yasayla ne olacak?

15 yıllık sigortalılık süresi ve askerlik borçlanmasıyla birlikte 1770 gün prim ödemesi olan sigortalı vefat etmişse, önceki uygulamaya göre yıllık ortalama (1770:15=) 180 gün şartı yerine gelmemektedir. Bu sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaz. Kanunun aradığı diğer bir şart olan 1800 gün için de 30 gün eksiği vardır. Diğer taraftan beş yıl sigortalılık süresi ve tam 900 gün prim ödemesi olan bir sigortalı vefat ettiğinde ise bu sigortalının hak sahiplerine ölüm alığı bağlanıyordu. Yani bu sigortalının 1770 gün prim ödemesi olduğu halde hak sahipleri ölüm aylığı alamazken, diğer bir sigortalının 900 gün prim ödemesi ile hak sahiplerine ölüm aylığı veriliyordu. İşte bu eşitsizlik nedeniyle Anayasa Mahkemesi, bu haksızlığın giderilmesini istemişti. Artık yeni yasa uyarınca iki sigortalının hak sahiplerine de ölüm aylığı bağlanacak. Yeni düzenleme ortalama 180 gün şartını kaldırıp, en az beş yıl sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödem şartını yeterli görmektedir. Ancak kanunda sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşulunun aynı anda yerine getirilmesi öngörüldüğünden, 5 yıllık sigortalılık süresi olmadığı halde, 900 gün veya daha fazla gün sayısı olan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamayacaktır

Tekerlekli Sandalye