Boy kısalığından H sınıfı ehliyet aldım ama?

Deatacita

Üye
Üye
Arkadaşlar benim için çok önemli.. Bende Boy kısalığı var. Yani yaşıma göre değilim. Ayrıca Kronik İç hastalığım var. % 55 Özürlü raporum var.

Ben Ehliyete yazıldım. Heyete girdim bana H Sınıfı alabilir raporu verildi. Herhangi bir açıklama yok. Kayıt oldum sınavlari geçtim
sertifikam hazır.

1. Ben Sorunsuz her aracı kullanabilir miyim (örneğin annemin arabasini) (bana kursta ticari olmayan otomobil vb araçlari kullanabilirsin denildi)
2. İleri de araç almak istesem ÖTV İndiriminden yararlanabilir miyim?
3. Herhangi sakatlık olmadığı için ve özel açıklama olmadığı için h sınıfı ehliyet verildiği için çevirme veya trafik polisi ile ilgili sorun çıkar mı?

Deatacita

Üye
Üye
“H” Sınıfı Sürücü Belgesi,

Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara verilir... http://engelliler.gen.tr/f18/ehliyet-cesitleri-hangi-sinif-ehliyetle-hangi-araclar-kullanilir-15728/

yanlış anladınız ben h sınıfı almaya hak kazandım.emniyette de sorun çıkmadı. ama özel bir şartname yok. sadece h sınıfı alabilir diyor. Bu durumda bana dediler ki sen annenin,eşininnormal aracini kullanamazsin.sadece kendi üzerine kayıtlı ise kullanabilirsin dediler.. oysa her yerde bana sen ticari olmadikca 1. sınıf 2.sınıf yakınlarinin aracini kullanabilir,kullanabilirler deniyordu.

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar benim için çok önemli.. Bende Boy kısalığı var. Yani yaşıma göre değilim. Ayrıca Kronik İç hastalığım var. % 55 Özürlü raporum var.

Ben Ehliyete yazıldım. Heyete girdim bana H Sınıfı alabilir raporu verildi. Herhangi bir açıklama yok. Kayıt oldum sınavlari geçtim
sertifikam hazır.

1. Ben Sorunsuz her aracı kullanabilir miyim (örneğin annemin arabasini) (bana kursta ticari olmayan otomobil vb araçlari kullanabilirsin denildi)
2. İleri de araç almak istesem ÖTV İndiriminden yararlanabilir miyim?
3. Herhangi sakatlık olmadığı için ve özel açıklama olmadığı için h sınıfı ehliyet verildiği için çevirme veya trafik polisi ile ilgili sorun çıkar mı?

1. vekalet ile kullanırsın
2.ÖTV.den faydalanamazsın
3. duruma göre değişir.

İsen Buga

Üye
Üye
Götürebilirsin tabii ki ancak çevirdiklerinde sana 1 sorunun cevabı sorarlar.

İsen Buga

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alan herkes ÖTV.siz araçdan faydalanamıyor.
ÖTV.siz araç almak istiyorsanız özel aparat gerekiyor.

Deatacita

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alan herkes ÖTV.siz araçdan faydalanamıyor.
ÖTV.siz araç almak istiyorsanız özel aparat gerekiyor.

1.sorumun cevabini alamadim. Şimdi ben h sınıfı ehliyet ile örn. anne veya eşin üzerine kayılt bir araci kullanabilir miyim? (özel bir tertibat şartı yok ise)

2. Otomatik Vites Tertibat yerine geçer mi?

İsen Buga

Üye
Üye
cevapladım: vekalet verirlerse kullanırsınız.

otomatik vitesin özel teritibat yerine geçmesi için ayaklarınızın ve veya sağ kolunuzun sakat olması gerekiyor. Onun dışındaki durum özel tertibat saymazlar.

Deatacita

Üye
Üye
cevapladım: vekalet verirlerse kullanırsınız.

otomatik vitesin özel teritibat yerine geçmesi için ayaklarınızın ve veya sağ kolunuzun sakat olması gerekiyor. Onun dışındaki durum özel tertibat saymazlar.

:S vekalet mi? peki diyelim babamin üzerine kayıtlı bir arabayı kendi üzerime alirsam sorun yaşar mıyım?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsen buga h sınıfı ehliyeti olanlar örneğin araç kiralayıp kullanamıyor. Buradan yola çıktığımızda raporunda sadece h sınıfı ehliyet kullanır ibaresi olan kişinin kendi adına kayıtlı aracı kullanabilir diyebilirmiyiz?

Deatacita

Üye
Üye
Kronik karaciğer rahatsizliği,böbrek rahatsizlği vs. iç hstalıklari nedeniyle bana h sınıfı alabilir raporu verdiler. asıl raporum % 55 oraninda..

Öyle diyince gittim kursa yazıldım. Sertifikamı aldım. Eminyette herhangi bir sorun çıkmadı. Fakat bana kendi üzerine kayıtlı araci kullanabilirsin dediler. Başkasına ait aracı kullanamazsin dediler. Bana bazı yerler MTV den bazı yerler ÖTV den yararlanabilir bazı yerlerde yararlanamazsin diyorlar. Madem hiç bir işime yaramıyor. tertibat şartı yok ya.. dedim b sınıfı alabilir raporu alıp sertifikamı iptal ettireyim diyorum iptal ettirmiyorlar. yakınına ait araci üzerine al mtv den yararlan diyorlar..

Kafam karıştı ne yapayım sizce? Ben sorunsuz sıkıntısız araç kullanmak istiyorum.

h sınıfı sertika halinde iptal ettirmek veya b ye çevirtmek mümkün mü?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
ÖTV den yararlanamazsın. özel donanım yok çünkü. ayrıca siz kendi kafanıza göre ehliyet sınıfını değişemezsinizz. hangi sınıf ehliyeti kullanacağınıza dr raporu karar verir.

Deatacita

Üye
Üye
ÖTV den yararlanamazsın. özel donanım yok çünkü. ayrıca siz kendi kafanıza göre ehliyet sınıfını değişemezsinizz. hangi sınıf ehliyeti kullanacağınıza dr raporu karar verir.

ama bunun nedeni benim karaciğer rahatsizliğim eğer normal yerde muayene olsam gitsem bana b sınıfı verebilirler işte bu yüzden mağdur oldum. yanlış verdiler.

İsen Buga

Üye
Üye
İsen buga h sınıfı ehliyeti olanlar örneğin araç kiralayıp kullanamıyor. Buradan yola çıktığımızda raporunda sadece h sınıfı ehliyet kullanır ibaresi olan kişinin kendi adına kayıtlı aracı kullanabilir diyebilirmiyiz?

kullanabiliyor, özellikle ben h sınıfı ehliyetimle araç kiralayabiliyorum hatta şirket adına kayıtlı aracı kullanabiliyorum. H sınıfı ehliyet sahipleri noter tasdikli vekalet yolu ile araç kullanabiliyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben aksini bikliyordum isen buga. Bilgi için teşekkür ederim.

iremecrin

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar. Bu konu burada açıldığı için benimde size birkaç sorum olacak.
Arkadaşımın H ehliyeti var. Fakat vergi indirimi için hastaneye başvurduğunda rapor alamadı.
benim öğrenmek istediğim
1- Şuan araba almak isterse H ehliyeti ile indirimli araba alabilirmi, ayrıca bir rapor almasına gerek varmı.
2- İndirimli sıfır araç alamıyorsa kaç yaşından büyük arabalara vergi ödemeden alabilir.
3- İndirimli alamıyorsa H ehliyeti olduğu için alacağı aracın plakasında Engelli işareti olacakmı, Bu işaret olmadan plaka alınabilirmi (engelli şareti kaldırılması plot uygulama ankarada vardiye duymuştum).
4-Son olarak benimde H ehliyetim var. Sol koldan engelliyim. Araba alımında Vergi indirimden faydalanımıyorum. Araba alırsam vergi indiriminden faydalanmak için yurtdışından mı araç almam gerekiyor.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına h sınıfı ehliyet ÖTV indirimden faydalanmsına neden olmaz. Ya aracı hareket ettirmek için özel bir donanıma ihtiyaç duyacak yada sakatlık oranı %90 ve üzeri olacak. Malasef sol koldan engelliler ötv indiriminden faydalanamıyor. Engelli adına alınan araçların arkasında bulunan amblem tüm türkiye de kaldırıldı. İsteğe bağlı isteyen taktırır o amblemi isteyen taktırmaz.

Tekerlekli Sandalye