Boyun Fıtığı Ameliyatı Engel Oranı

Akın Çakıcı

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba

Tip 1 diyabetim var bu nedenle %30 oran ölene kadar sabit.

Boyun fıtığı ameliyatı oldum.

Klavuza göre aşağıdaki durumda %18 oran veriliyor. "cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır" cümlesinden anladığım ameliyat olmaktan behsediyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Eğer boyun fıtığı ameliyatı olmam nedeni ile ilave %18 i alırsam %40 üzeri engel oranına ulaşıyorum. Bu güne kadarki çalışma yaşamımda %40 ve üzeri engelli raporu alırsam erken emeklilik hakkı kazanıyorum.

Benim korkum şu : Tip 1 diyabet ile %30 hep cepte olacak. Boyun fıtığı ameliyatı olmam neden ile şimdi alacağım %18 i 2 yılda 1 rapor yenilerken her zaman alabilecek miyim? Aşağıdaki cümleden cerrahi müdahale olması yeterli gibi anladım. Boyun fıtığından ameliyat olduğum gerçeği ölene kadar sürecek.

Aramızda bu konuda tecrübe yaşamış arkadaşlarımın yorumlarını rica ederim.

Saygılarımla

%18
Belirgin radikülopati bulguları vardır; dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır; bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir.

Tekerlekli Sandalye