Boyun Omurga Yaralanmalarında Kullanılacak Boyunluk Felç Geçirmeye Engel Olabilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kazalar sonucu oluşabilen baş,boyun ve omurga yaralanmaları sonucu oluşabilen felç durumları neticelerinde bir çok kişi tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak hayatını sürdürmeye devam etmek zorunda kalabiliyor. Uludağ Üniversitesi bünyesinde üretilen yeni bir boyunluk buluşuyla özellikle kazalarda kullanılan bu boyunluk felç oluşumunda çok fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ.Öztahtalı imzalı boyunluk kaza sonrası tekerlekli sandalye mahkumiyetinin önüne geçilebileceği düşünülüyor.

headline.jpg

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ.Öztahtalı, özellikle trafik kazalarından sonra yaralıya bilinçsiz müdahale sebebiyle baş, boyun ve omurga yaralanmalarının felçle sonuçlanmasını önleyebilecek bir buluşa imza attı.

Bu boyunluk kazalarda felç riskini azaltacak

Koltuklara takılabilen ve kolaylıkla kullanılabilecek “proneck“ adlı geliştirilmiş boyunluk sayesinde, her yıl binlerce kişinin omurilik felci olması engellenebilecek.

Arama kurtarma ekibinde uzun yıllar görev yapan ve uluslararası ilk yardım brövesine sahip Öztahtalı, birçok trafik kazasında karşılaştığı baş, boyun ve omurga yaralanmaları sonucu felç olmayı önleyecek buluşun çizimlerini kendisi yaptı. Uludağ Üniversitesi’nin desteğiyle uluslararası patent de alan Yrd. Doç. Dr. Öztahtalı, otomotiv yan sanayi firmalarıyla yaptığı görüşmelerde büyük ilgi gördü. Standart dışı bir boyunluk olarak tasarlanan ve koltukların üst kısımlarına takılan proneck, muhtemel baş, boyun ve omurilik yaralanmalarında koltuk başlığının arkasında yer alan yuvalardan çıkarılarak, yaralıyı hiç hareket ettirmeden önden bağlıyor. Sonra boyunluğun dış kısmında kalan, yukarı ve aşağı açılabilen bir mekanizmayla baş, boyun, omurga düzleminde yaklaşık 40 santimetrelik bir alanı sabitliyor. Böylece yaralı baş, boyun veya omurga yaralanması stabil tutularak sağlık kuruluşuna ulaştırılıyor. Dünya ilk yardım literatüründe “rentek” olarak bilinen, araba içinden yaralıyı çıkarma tekniğini de devre dışı bırakabilen proneck, her yıl 150 bin insanın hayat boyu tekerlekli sandalyeye mahkum olmasının önüne geçebilecek.

trafik-felcinden-kurtaran-boyunluk.gif

Tekerlekli Sandalye