Boztaş: “Engelliler üzerinden haksız kazanç sağlıyorlar”

gülümse_hayata

Üye
Üye
ENGELLİLERİ PARA KAZANMAK İÇİN KULLANIYORLAR……

Teday Tüm Engelliler Derneği Başkanı İlimdar Boztaş Etimesgut Bölgesinde son zamanlarda yaşanan ve vicdanları sızlatacak açıklamalarda bulundu.
İlimdar Boztaş yaptığı açıklamada:

Sokaklarda Engellilerimiz adını kullanarak gezen piyasada çok sayıda insanlar var.Bu kişiler çıkmışlar engelli derneklerini gezerek biz sizin tabelanızı bir aylığına kiralamak istiyoruz. 300 TL,500 TL bilemediniz 1000 TL vererek derneklerden bu tabelaları kiralayıp onlar adına işlemler yapıp sokaklara, iş yerlerine, evlere gitmeleri için yüzlerce insanları para karşılığı yönlendirip, Engelliler yararına ellerindeki ıslak mendil,toz bezi vb çeşitli ürünleri para karşılığı satıyorlar. Vatandaş bir şeyler yapabilmenin sevinci ile bu satılan malzemelerden işine yaramasa bile alıyor. Bu satışlar sonrasında elde ettikleri gelir oldukça yüksek olmasın karşın çok azını tabelalarının kiraladıkları derneklere verip geri kalan gelirin çok azının satıcıya ve en büyük payıda baştaki dolandırıcılar alarak böyle usulsüzce para kazanmış oluyorlar. Bu kişilerin kurum veya kuruluşlarla hiçbir alakaları yoktur.

Bu durum son derece vahim ve çirkindir. Engellilerle birlikte yaptığımız toplantıda kendilerine şu soruyu yöneltim: İçinizde bu tip dernekler adına geldik diyenlerden faydalananınız var mı? Bu soruyu birkaç kez yöneltmeme rağmen bir tek kişi dahi çıkıp ben faydalandım diyemedi çünki yok.
Bu durum gerçekten çok içimizi acıtıyor toplumu bilinçlendirmek için dernek önüne kocaman bir pankart astırdık ve bulunduğumuz ortamlarda bütün vatandaşlarımıza bu konu hakkında bilgi veriyoruz.

Kapınıza bir kere değil bir kaçkere gelip Engelliler adına yardım amaçlı su ürünleri satıyoruz demeleri sizlerin Engelli topluluğuna bakış açınız ne olur ? Hep isteyen dilenci durumuna düşürmezmi Engellilerimizi dilenci gibi andırmaya kimin hakkı var hangi vijdana sığar?

Bu camiyanın tamamen süistimal edilmesi sonderece yanlış ve çirkindir.Biz buna şiddetle karşı çıkıyoruz hatta bunu yapan dernekler bile var bu dernekler gelir elde etmek için bu çirkin işi yapacaklarına böyle dernekler kurmasınlar.

Boztaş başından geçen bir hadiseyi şöyle anlattı:

İstasyon caddesi üzerinde böyle bir dernek var oraya telefon açtım ve ben engelliyim sizin elemanlarınız benim kapıma gelip Engelliler yararına şu ürünleri satıyoruz dediler. Bende kendilerine bende bir engelliyim bana nasıl bir faydanız olur diye sorduğumda sakatlığımın ne olduğunu sordular bende yürüme engelli olduğumu ve tekerlekli sandalyeye ihtiyacım olduğunu söylediğimde aldığım cevap ‘Kardeşim memlekette kırkbin tane sakat var hangi birinizle baş edecez sizin’ deyip telefonu yüzüme kapatı. Etimesgutta Kaymakamlık ,Etimesgut Belediyesi,Büyükşehir Belediyesi ve Teday dan başka hiçbir kurum veya kuruluş hiçbir engellimize yardım yapmadı.

Biz burada yaptığımız her türlü ihityacı verirken kayıt altına alıyoruz.Şu ana karar 3478 kişiye çeşitli ihityaçlarını makbuz karşılığı temin etmiş durumdayız.İhtiyaç listemizde yaşam desteği adına ramazan paketleri,kışlık kaban bot malzemeleri,eğitim gören engellilerimiz için kırtasiye setleri,tekerlekli sandalye,akülü araba,koltuk deyneği,baston,eğitim gören yetim engellilerimizin doğrudan mağzalardan baştan aşağı giydirilmesi mevcut. Aynı zamanda yetim Engellilerimizin maddi sıkıntılarla elektrik, doğalgaz ve su ihtiyaçlarinin giderilmesi bizim yaptığımız hizmetler arasındadır.

Yani bir Engellimizin gerçekten mağdur olan ve gerçekten ihtiyaç sahibiyse birebir her türlü yardımını çözebildiklerimizi kendi imkânlarımızla çözemediklerimizi gerek Etimesğut Belediye Başkanımızdan, gerek Kaymakamımızdan, aramızda bulunan Gönüllülerimden destek alarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Derneğimizin geliri bu alan içinde çok amaçlı kullanılan salonumuz, halı sahamız, masa sandalye kiralama ile hem halkımızın ihtiyaçlarını karşılayıp hemde dernek geliri elde ediyoruz. Yazın düzenlenen Engellilere yönelik Etimesğut Belediyesi, Kent konseyi ve Teday iş birliği ile bir proje hazırlanıyor ve bu proje kapsamında masraflarını Belediyemizin karşılaması suretiyle Engellilerimize farkı aktiviteler uyguluyoruz.

Şu anda içinde bulunduğumuz alan Yunus Emre Sevgi parkı içerisinde bulunan müştemilatları olan bu bina ve diğer bölümleri Engellilerimiz için hizmet vermek amacı ile oluşturulan ve Derneğimizde içinde bulunduğu bu alanın genel anlamda bakım ve tadilatlarıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesiyle ile bir çok yazışmalar yapıldı yalnız sonuca bir türlü gelinemedi Büyükşehirde bekleyen bir çok projemiz var bu noktada Sayın Başkanımız Melih Gökçek beyden işlerimizi daha kolaylaşabilmesi ulaşılablirlik hususunda yol alabilmemiz için sonuca gidilmesini bekliyoruz.Bu noktada biraz eksiklerimiz ver fakat hedeflerimiz ve niyetlerimiz çok güzel inanıyorumki Engellilerin önüne tıkıyacak engellerin bir an önce kalkması ve hizmetti eksiksizce yerine getirebilmektir.

İl Gazetesi

Tekerlekli Sandalye