Brekial pleksus ortopedik engelim var 10.02 ve 78 kodları otomatik vites tertibat araç alamıyorum.

Kurt05341

Üye
Üye
İstanbul da bir bayi ile anlaştım araç alımı için ortopedik engelim var sağ kolumda brekial pleksus rahatsızlığım sağlık raporum güncel tertibatlı araç raporu ehliyetim de 10.02 ve 78 kodları var evraklarımı bayi müşavirliğe göndermiş ilave kod eklenmesi gerekiyor diyor Ümraniye vergi dairesine gittim onlarda ona müşavirlik ne karışıyor diyor bayide bu şekilde işlem yapamam diyor ne yapmam lazım bu durumda. Otomatik vites tertibat değil mi? Bu durum da ne yapmam lazım bu şekilde araç alan oldu mu yakında.
67BBC044-A58B-47A8-97DA-8B12451981A6.jpeg

Ekli dosyalar

• 372369A7-B17A-4F11-B665-2575351BAD7B.jpeg
    372369A7-B17A-4F11-B665-2575351BAD7B.jpeg
    288.6 KB · Görüntüleme: 210

İsen Buga

Üye
Üye
İstanbul da bir bayi ile anlaştım araç alımı için ortopedik engelim var sağ kolumda brekial pleksus rahatsızlığım sağlık raporum güncel tertibatlı araç raporu ehliyetim de 10.02 ve 78 kodları var evraklarımı bayi müşavirliğe göndermiş ilave kod eklenmesi gerekiyor diyor Ümraniye vergi dairesine gittim onlarda ona müşavirlik ne karışıyor diyor bayide bu şekilde işlem yapamam diyor ne yapmam lazım bu durumda. Otomatik vites tertibat değil mi? Bu durum da ne yapmam lazım bu şekilde araç alan oldu mu yakında. Ekli dosyayı görüntüle 9825
başka bayiye git bence: o bayi sizinle muhatap olmak istemiyor. yokuşa sürüyor sizi.
ellerinde araba değerli müşterinin yüzüne bakmıyor.
Eskiden bayiye girdiğimizde havada bizi kaparlardı şimdi yüzümüze bile bakmıyor.

Kurt05341

Üye
Üye
başka bayiye git bence: o bayi sizinle muhatap olmak istemiyor. yokuşa sürüyor sizi.
ellerinde araba değerli müşterinin yüzüne bakmıyor.
Eskiden bayiye girdiğimizde havada bizi kaparlardı şimdi yüzümüze bile bakmıyor.
Bende öyle düşünüyorum uğraşmak istemediğinden yapıyor vergi dairesi hastane görüşü ister süreç uzar vs biz aracı bağlayacağız sizin için gibi laflar ediyor. O yüzden farklı bayilere bakıyorum. Birde tutturmuşlar tertibat eklenecek diye ne tertibatı ekletmem lazım diyorum bilemiyiz biz diyorlar.

İsen Buga

Üye
Üye
Aslında bayiilerde bu konuda uzman elemanları var, kimin nerede nasıl iş yaptığını biliyorlar. Uzun süreç olduğu için es geçmiş sizi. Kolay müşteri değilsiniz sonuçta...

Bulunduğunuz ilde makina mühendisleri odası yada TSE araç onay istasyonundaki ustalardan kimlerin aparat taktırdığını öğrenebilirsiniz.
Belki üyelerimizden birileri çok iyi biliyordur, benim bilgim çok değil.
Sanayide bir ustaya özel aparat yaptırıyorlardı: çizim dahil... Makina mühendisleri odasından çizimleri göstererek kaşelettirerek ve arabayı göstererek onay alıyordu. TSE.ye belge ve araba götürüp uygunluk belgesi alınıyorlardı oradan ruhsata işlenmesi için emniyete götürülüyordu. Sistem değişmiş mi bilemedim.
Hepsi birkaç gün-hafta hatta ay arayla tamamlanıyor uzun ve meşakkatli bir süreç idi.

Kurt05341

Üye
Üye
Aslında bayiilerde bu konuda uzman elemanları var, kimin nerede nasıl iş yaptığını biliyorlar. Uzun süreç olduğu için es geçmiş sizi. Kolay müşteri değilsiniz sonuçta...

Bulunduğunuz ilde makina mühendisleri odası yada TSE araç onay istasyonundaki ustalardan kimlerin aparat taktırdığını öğrenebilirsiniz.
Belki üyelerimizden birileri çok iyi biliyordur, benim bilgim çok değil.
Sanayide bir ustaya özel aparat yaptırıyorlardı: çizim dahil... Makina mühendisleri odasından çizimleri göstererek kaşelettirerek ve arabayı göstererek onay alıyordu. TSE.ye belge ve araba götürüp uygunluk belgesi alınıyorlardı oradan ruhsata işlenmesi için emniyete götürülüyordu. Sistem değişmiş mi bilemedim.
Hepsi birkaç gün-hafta hatta ay arayla tamamlanıyor uzun ve meşakkatli bir süreç idi.
Otomatik vites olarak ehliyet vermişler bayiler halen tertibat diyor benim tertibatlık bir durumum olsa komisyonda yazarlardı zaten. Sonuçta benim manuel araç kullanma yetkimi elimden aldılar. Şimdi de bayiler otomatik vitesi tertibat saymıyor. O zaman 78 kodu tertibat olarak bana neden verildi ki ?

yusufii

Üye
Üye
bende sizin gibi sağ kol brakial plesus engelim var fakat ilk defa rapor alacağım geçirdiğim ameliyat bilgilerini istiyorlarmı yoksa kendileri görüyormu deneyimleriniz benimle paylaşırmısınız rica etsem

kokker

Üye
Üye
Merhaba, benim doğuştan sağ kol brakial pleksusum var. Her hangi bir ameliyat geçirmedim ve (ameliyat riskli diye geleneksel tedavi uygulanmıştı) tedavi süreci ile ilgili elimde sadece ödeme dekontlari vardı. Doktorlar hiç bir şey talep etmedi, ki sistemde gözüktüğünü sanmıyorum bir profesörün özel bir kliniğine gidiyordum doğumun ikinci gününden ergenliğe kadar. Zaten orada tekrar ölçüm yapıp muayene ediyorlar. Gerekli olacağını sanmıyorum.
Bu arada ben ehliyet için sağlık ocağı rapor vermediği için almıştım raporumu. Raporu alırken "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir." gibi bir yazı yazdırırsanız ÖTV'siz araç da alabilirsiniz. O kadar para veriliyor o rapor için en azından uzun vadede işinize yarar.

Tekerlekli Sandalye