Bu hastalıklar nedeniyle erken emekli olabilirmiyim?

Selcuk3104

SMS Activated
9.12.1973 doğumluyum askerden önce ilk işe giriş tarihim 1.7.1992 öncesi ve sonrası 507 gün sgk sonrasında da 7264 gün de bagkur dan sigortam var. İş yerimi beş ay önce iflas nedeniyle kapatmak zorunda kaldım. Askerden kronik aktif hepatit yüzünden çürük raporu alarak ayrıldım. 8 yada 9 yıldır da şekere bağlı alt ıslatma sorunum var özellikle geceleri full istemsiz olarak gündüzde bazen. Fıtığa bağlı olarak da huzursuz bacak sendromu var ve bacakta güç kaybı ve ayak altında fazla yürüyünce taslasma hissi var meniskus var her iki dizimdede bu sebeplerle malulen yada vergi indirimi olarak geçiyor herhalde bir şekilde emekli olabilirmiyim. Saygılarımla cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü gecimimi sağlayamaz hale geldim.

[MENTION=21391]Selcuk3104[/MENTION]
Bahsettiğiniz her bir hastalık için verilecek oranların direk sakatlık oranı cetvelinde karşılığı yok. Bunların kişide bıraktığı etkiye bakılarak rapor verilir. Askerden size veilen çürük raporu sizin bir işinize yaramaz. Sizin emekli olabilmeniz için sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneden en az %40 oranında bir rapor almanız lazım. %40 lık bir rapor alırsanız kademeli engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz.
Malulen emeklilik için ise tek hastalıktan %60 rapor alınması gerek. Ama sizin için kademeli engelli emekliliği daha mantıklı gözükmekte. Dediğim gibi ilk önce bir rapor alarak sağlık oranınızın belirlenmesi lazım.
Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim tek bir rahatsızlık dan alamayacağımi bende biliyorum fakat bu rahatsızlık lardan alıp alamayacağımi merak ediyorum çürük olayına gelirsek o hastalıkta ömür boyu geçmeyen ilerlediği taktirde siroz götüren bir hastalık ve benim vardiyalı ve çok efor gerektiren işlerde çalışmama engel olduğu için bir rapor derecesi varmı veya toplamda yeterli rakamı alabilirmiyim. +uyku apnesi ve raporlu olarak tansiyonda var

Geri