Bu Kitapla Okuma Yazma Bilmeyen Zihinsel Engelli Kalmayacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Zihinsel engelli sınıf öğretmeni Düriye Aydın’ın Konak Belediyesi Kültür Yayınları desteğiyle hazırladığı "İlk Okuma-Yazma ve Ön Koşul Becerileri

" kitabı ile okuma yazma bilmeyen zihinsel engelli çocuk kalmayacak.

Konak Belediyesi, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek özel eğitim gereksinimli öğrenciler için ilkokul öncesinde kullanabilecekleri ‘İlk Okuma-Yazma ve Ön Koşul Becerileri’ kitabı yayımladı. Konak Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlanan kitap, eğitimci Düriye Aydın tarafından yayına hazırlandı. Orta ve hafif düzeydeki zihinsel engellilerin okul öncesi eğitimi için özel olarak hazırlanan kitap, Türkiye’de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Okuma yazma öncesi özel eğitim alan çocuklar, kitapla okuma yazmayı öğrenirken bir taraftan da el becerileri kazanacak.

Düriye Aydın, özel eğitimin çok geniş olduğunu belirterek, “Bu kitaplarla eğitilebilir çocukların yazıya geçmeden önce el parmak çalışmalarında kaslarının kuvvetlenmesi, el-göz koordinasyonunu kurabilmeleri, kalem tutma becerileri edinmeleri, kalem kontrolünü sağlayabilmeleri ve başladığı işi bitirme becerisi kazanmaları amaçlanıyor" dedi.

Aydın, zihinsel engelli çocukların kitaplar sayesinde okuma-yazmayı daha kolay öğreneceğini vurgulayarak, "Orta ve hafif düzeydeki zihinsel engelli çocuklarımız bu kitaplar sayesinde okuma yazmayı daha kolay öğrenecek. Onlar için ne yazık ki hemen hemen hiç kitap yok. Az sayıda olanlar ise çok pahalı. Herkesin ulaşamayacağı rakamlara satışı yapılıyor. Bu eksikliği bir parça da olsa gidermeye çalıştım. Bu alanda ne kadar çok yayın olursa alanın daha iyi gelişeceği inancındayım. Özel eğitime gereksinimi olan çocuklar için bu çalışmaya büyük destek olan Konak Belediyesi ile bir ilke imza attık. Çocuk dostu, engelli dostu Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ise, ilk etapta 2 bin adet basılan kitapların tüm Türkiye’de özellikle imkanları kısıtlı özel eğitim veren okullara gönderileceğini belirtti. Bu çalışmanın Konak Belediyesi için de özel ve anlamlı bir çalışma olduğunu söyleyen Tartan, “Şimdiye kadar eğitime, okullara çok yatırım yaptım ama engelli çocuklarımız için bu bir ilk. Özel eğitime gereksinimli çocuklar için çok özel ve kapsamlı iki ciltlik ilk okuma-yazma kitabını Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim olarak biz hazırladık. Türkiye’de çok geç kalmış bir çalışma. Bu nedenle övüncümüz buruk. Umarım diğer yerel yönetimlere ve eğitimciler için de örnek olur” şeklinde konuştu.
İhlas Haber Ajansı

Tekerlekli Sandalye