Bu listede hastalığınız yoksa engelli emeklisi olamazsınız !!

öğretmen4838

Üye
Üye
Arkadaşlar özellikle engel oranı yüzde 40/60 arası olanlar eğer eklj listede hastalığınız yoksa SGK engel oranınız ne olursa olsun emekli etmemektedir..
İlgili yönetmelik 28 Eylül 2021 de çıkmış olup birçok engelli arkadaş SGK yüksek sağlık kuruluna itiraz etmiş gelecek sonuca göre de dava hazırlıkları devam etmektedir..
https://www.mevzuat.gov.tr/mev...8&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
Linki açtıktan sonra en alttaki hastalık listesini indirin lutfen

septik

Editör
Editör
Malül emekli ve yetim maaşı bağlanması için gereken şartlar.

MADDE 10 – (1) Sigortalıların başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir:

a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.

b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.

c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.

ç) İki elin kaybı veya yok hükmünde olması.

d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı veya yok hükmünde olması.

e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı veya yok hükmünde olması.

f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.

g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.

ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.

h) Bu maddede tespit edilen durumlar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç duruma gelinmesine sebep olan sekeller ve ağır hastalıklar.

öğretmen4838

Üye
Üye
SGK engelli emekliliği için olan şartları artık malulen gibi değerlendirmektedir.
Birçok arkadaş mağdur durumdadır

septik

Editör
Editör
Sgk engelli emekliliği yani vergi indirimi için halen balthazard uygulanıyor diye biliyorum.

Malüliyet tek hastalıktan en az %60

Vergi indirimi için en az %40 yeterli.

Yalnız malulıyet ve yetim maaşı almak bundan sonra çok zor görünüyor. Hemen bu yönetmelik değişikliğinin iptali için gereken herşey yapılmalı, geçmişte kazanılmış haklarımız elimizden alınıyor. Yüzbinler eski sistemle emekli oldu o emeklilikleri iptal edemeyeceklerine göre eski sistem üzerinden devam edilmeli, bizlerin günahı nedir.

Son düzenleme:

öğretmen4838

Üye
Üye
SGK engelli emekliliğinde de artık balthazard kullanmıyor.
Yani en yüksek orandaki hastalık neyse ve o hastalık şayet ek1 hastalık listesinde varsa emekli olabiliyorsunuz .

İsen Buga

Üye
Üye
Sgk engelli emekliliği yani vergi indirimi için halen balthazard uygulanıyor diye biliyorum.

Malüliyet tek hastalıktan en az %60

Vergi indirimi için en az %40 yeterli.

Yalnız malulıyet ve yetim maaşı almak bundan sonra çok zor görünüyor. Hemen bu yönetmelik değişikliğinin iptali için gereken herşey yapılmalı, geçmişte kazanılmış haklarımız elimizden alınıyor. Yüzbinler eski sistemle emekli oldu o emeklilikleri iptal edemeyeceklerine göre eski sistem üzerinden devam edilmeli, bizlerin günahı nedir.
28 Eylül 2021 den itibaren verdiğin bilgiler eskimiş oluyor. Bizim haberimiz yokken yasa değiştirmişler. Günaydın...
Emekli olmak isteyenleri yokuşa sürüyorlar artık..

septik

Editör
Editör
:D Hakkikatten haberim yoktu, oranlar doğru ama sistemde bu oranları mumla ararsınız yazıyor.

Sadece maluliyeti kapsadığını zannediyordum ama normal vergi indiriminide aynı kefeye koymuşlar tek hastalık oda listede bulunan hastalık denmiş.

Ne diyeyim yazıklar olsun. Sanki devlet Türkiye vatandaşları adına kurulmamışta, Türk halkının verigleri ile ayakta durmuyorda, halkı süründürmek için kurulmuş.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye