Buğra başardı ya diğer otizmli çocuklar ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
OTİZMLİ BUĞRA TÜRKİYE’Yİ PİYANODA TEMSİL EDECEK

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı ikinci sınıf öğrencisi, otizm hastası Buğra Çankır, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 4 yılda bir düzenlenen 3’üncü Uluslararası Engelliler Piyano Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.

otizmli-bugra-turkiye-yi-piyanoda-temsil-edecek-3670743.Jpeg

Japonya’da video kayıtları izlenerek yapılan ön elemeyi geçen İskenderunlu Buğra Çankır, Viyana’daki finallerde 16 ülkeden 44 piyanist arasına girmeyi başardı. 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmaya öğretmeni Valentyna Keremet’le birlikte hazırlanan 19 yaşındaki Buğra Çankır, annesi Necla Çankır’a da büyük sevinç yaşattı. Konuşma güçlüğü çeken Buğra Çankır’ı hiç yalnız bırakmayan Necla Çankır, oğlunun yarışma parçası olarak Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Orhan Şallıel’in özel olarak karma eser hazırladığını söyledi.

Oğlunun yarışmada Fryderyk Chopin ve Ludwig Van Beethoven’in iki eserini çalacağını, ayrıca Ludwig Van Beethoven’in 9’uncu Senfonisi’ne uyarlanmış karma eser istendiğini aktaran Necla Çankır, “Oğlum Buğra, şefimiz Orhan Bey’in hazırladığı, Itri ve Beethoven’in sentezi olan ‘Dünya’ya Dua’ parçası ile yarışacak. Hedefimiz ülkemize altın madalya ile dönmek” dedi.
Necla Çankır, “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı okul yönetimi ve öğretim üyelerinin büyük ilgisi karşısında Buğra da, biz de çok mutluyuz. Biz evladımızı çok seviyoruz” diye konuştu.

Kim evladını çok sevmez ki ? o evladın rahatsızlığı ne olursa olsun evlatta ayrı bir tat vardır. Evlat sevgisinde engel olmaz ki sevgide engel olmadığı gibi...

Bu kadar güzel bir haberi sitemle paylaşmamak olmazdı ki...otizmli çocuklara bir şans verilse yani eğitim ve sabır gösterilse eminim bu ülkeden daha çok Buğralar çıkar ama yeterli eğitim ve ailelere psikolojik, maddi ve manevi destek şart. Tarih boyunca dünyada otizm tanısı almış bir çok ünlü isim dünya çapında ün yapmıştır. Şimdi bizden de Buğra'ya bol şanslar dilemek kalıyor gerisi biraz şans, biraz yetenek. Ve yolu açık olsun dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye