Bugün SÖZ bizde olmalı! #3aralık

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yıllardır bugünle ilgili ötekiler konuştu, yazdı, çizdi oysa madem bugün bizler için anlam ve önemi büyük bir gün madem ki bugün hala varlığımızın ve gücümüzün farkına varamayanların farkımıza varabilmeleri adına büyük bir gün o halde bizlerde bol durmayalım.

Yazalım arkadaşlar!

Sesiz çığlıklarımızı yazıya dökelim, belki birileri okur, belki birilerinin dikkatini çeker de bizleri yoksaymaktan, hiç saymaktan vazgeçerler ne dersiniz???

Ben başlangıcı yaparım seve seve ama sizlerde devam ettirirseniz çok daha faydalı olur umudumla;

Biz Kimiz? Biz NE İstiyoruz?

Bizler, herşeyden önce İNSANIZ!!! Tıpkı sizler gibi insanca yaşama koşullarına sahip olmak istiyoruz!!!

Bizler de eşit eğitim hakkı istiyoruz. eğitim görebileceğimiz okullar, öğretim görebileceğimiz koşullar istiyoruz!!!

Bizler de iş istiyoruz!!! İşsizliğin tavan yaptığı bir ortamda önceliğin bizlere tanınmasını, bizlere bir şans verilmesini istiyoruz!!! Her ne kadar sağlıklı insanlar gibi özel kolejlerde, güzel okullarda okuyamamış olsak da hatta çoğumuz akademik seviyelere varamamış olsa da bu bizim eksikliğimiz olarak görülmemeli bu eğitim eksikliğimiz bizden değil bize eşit eğitim hakkı vermeyen devletimizden sorumlu olmalıdır!

Bizler de sosyalleşmek istiyoruz. Asosyal bir yaşam tarzı bizlerin tercih ettiği bir seçenek değil, sizlerin bize sunduğu bir dayatmanın ötesinde bilinçaltınızda yeralan ''Engellinin ne işi var sokakta? gezmede? otursun evinde! '' zihniyetin sonucudur yoksa bizler de herkes gibi sinemaya, tiyatroya, sergilere, müzelere, açık alanlara gitmek, gezmek ve tüm sanat etkinliklerinden faydalanmak isteriz.

Toplumsal yaşamda, bilimde sanatta ve siyasette seyirci olmak değil, etkin olarak yer almak istiyoruz.

Her türlü zorunlu giderlerimizin karşılanmasında elektrik, su, doğalgaz, ulaşım vb. ücretsiz ve indirimli yararlanmak değil, ilave giderlerimizi karşılayacak düzenli bir engelli aylığı almak istiyoruz. Bizlere sağlamış olduğunuz indirimin tepkilerini diğerleri tarafından üzerimize yaftalanan bedavacı, beleşci, fırsatcı vb sıfatlarla anılmaktan hiç hoşlanmıyoruz!!!

Hepimiz için tasarlanmış evler, kentler, sokaklar, konutlar, okullar, hastaneler, kamusal binalar, toplu taşıma araçları, eşyalar ..... istiyoruz!!!

Biz kimseden SADAKA istemiyoruz ya iş yada geçinebilecek düzeyde bir gelir istiyoruz!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Ne mutlu bize demek herkes hayatından yeterince memnun :)

Hiç bir isteğimiz yok anlaşılan???

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Bak şimdi sen öğrenilmiş çaresizlik deyince aklıma Pavlov'un köpekleri geldi iyi mi? Bilmeyen yanlış anlayabilir diye yazmak istemiyorum ama hocam her zamanki gibi haklısın :(

Yoksa hepimiz öğretilmiş çaresizler miyiz???

Hataylı_72

Üye
Üye
Her 3 Aralıkta iktidardaki siyasiler bir kaç seçilen engelli ile kameralara poz verir,
"bakın işte engellileri düşünüyoruz" imajı verir.
Muhalefete sorarsan, isteklerini bildirirsen onların mecliste çoğunluğu yok ve hiç olmadı bu yüzden eli kolu bağlıdır;
her sene aynı filmi izliyoruz.
Peki engelliler sorunları olsun hak aramak olsun birlik olma yolunda ne kadar çaba sarf ediyor, yeterli oluyormu;
gördüğüm kadarıyla "işini halleden" köşesine çekiliyor başkaları için tepki vermeye gerek duymuyor..

Tekerlekli Sandalye